Боецът Гришо спаси 5 мачбола, но се прости с мечтата си на Уимбълдън

Григор Димитров даде всичко от себе си в разигралата се повече от 24 часа драма срещу Грега Жемля, но в крайна сметка не успя да се класира за третия кръг в турнира, губейки с 6:3, 6:7, 6:3, 4:6, 9:11 от №55 в света в епичен сблъсък на корт №3.

Българинът започна много силно двубоят и без особени усилия успя да грабне първия сет, но оттам нататък словенецът започна да играе по невероятен начин и направи много трудна срещата за родния талант.

Той взе следващата част, но Гришо успя отново да поведе със сет преди да се стигне до решителния 4-и. В него Димитров пропусна 8 точки за пробив, докато при първата Жемля успя да вземе подаването на №29 в схемата и да вземе сета.

В решаващата част, която трябваше да се доиграва днес, Димитров спаси 5 мачбола, но пропусна две точки за пробив и в крайна сметка 6-та точка за победа в мача се оказа решаваща - минаващ удар по правата и Димитров беше отстранен.

Всичко това се случи пред погледа на Мария Шарапова, която и вчера, и днес бе част от антуража на българина, но този път не успя да му донесе късмет. В следващия кръг пък Жемля ще се изправи срещу Хуан Мартин Дел Потро.

Какво се случи днес при 8:9 за Жемля?

Григор Димитров започна слабо и с две грешки изостана с 0:30, но след това направи два силни сервиса и изравни - 30:30. Той обаче се подхлъзна при сервис, стъпи накриво и седна на стола за почивка в очакване на лекарска помощ - 30:40 за Жемля.

След кратка почивка заради дъжда, двамата отново подновиха срещата, а Гришо сервира при брейк пойнт за Жемля. Той рискува и спаси трети мачбол в срещата - 40:40. По-късно българинът пак издържа при 4-та точка за спечелване на мача, но два пъти не успя да вземе гейма - ново 40:40.

Грешките на българина продължиха и той позволи 5-и мачбол за съперника си. Хубавият му сервис обаче отново го спаси, а с уинър от форхенд успя да изравни геймовете - 9:9.

Следващата част също беше оспорвана, като се стигна до 30:30, а грешка от форхенд на словенеца и до точка за пробив за Гришо. С хубав сервис Жемля се спаси, а след това спечели и подаването си - 9:10

Още един път Димитров започна отчайващо в подаването си, допускайки непредизвикана грешка и двойна грешка - 0:30, успя да се защити и да изравни, но Жемля стигна до 6-и мачбол - 30:40. В разиграването Жемля имаше много късмет и след контакт с мрежата Гришо беше принуден да излезе на мрежата - минаващ удар и 9:11 за словенеца.

Какво стана вчера - Първи сет

На сервис започна Григор Димитров, който направи две непредизвикани грешки, но все пак беше по-стабилен от съперника си и взе първия гейм - 1:0. Още в следващата част Димитров реализира няколко страхотни удара от форхенд и бекхенд, като още в първата си точка за пробив успя да дръпне в резултата - 2:0.

Българският №1 показа класа в следващия си сервис гейм, като разби съперника си на 0 и взе комфортен аванс от 3:0. Първият сервис на словенеца отново не работеше, но все пак Жемля се разписа в сета, въпреки че губеше с 15:30 - 3:1.

Димитров имаше проблеми при подаването си и губеше с 0:30, но силният му първи сервис му помогна и българинът записа 4 поредни точки за 4:1. Жемля сравнително лесно взе своя сервис гейм, а Гришо се размина с тежка контузия, след като се подхлъзна на лошата трева, която до момента контузи не 1 или 2 от лидерите в световния тенис - 4:2.

Няколко грешки на Димитров позволиха на съперника му да стигне на три пъти до точка за пробив. но Гришо се защити и успя да спечели най-оспорваната част от началото на мача - 5:2. Той можеше да реализира и пробив в следващата част, но сбърка на няколко пъти, след като поведе с 15:30 - 5:3. Българският №1 обаче взе бърз сервис гейм и си спечели заслужено първия сет.

Втори сет

Грега Жемля започна убедително втория сет, като бързо спечели първия гейм на 0 - 0:1. По същия начин отговори и българинът и за 5 минути двамата си размениха по гейм - 1:1. Гришо можеше да затрудни Земля в следващата част, но допусна две грешки и словенецът сравнително лесно спечели на 15 - 1:2.

Димитров допусна няколко непредизвикани грешки, но първият му сервис влезе в сила при 30:30, а след това българинът затвори след ретур в аут на Жемля - 2:2. За съжаление, Жемля продължи да сервира силно и безпроблемно поведе отново - 2:3. Двамата продължиха гонитбата си и стигнаха до 4:4 без пробиви.

Жемля продължи да сервира отлично и разби посрещането на Григор, а българинът трябваше да сервира за оставането си в срещата - 4:5. Той обаче беше категоричен и изравни след няколко спиращи дъха удари - 5:5.

Димитров рязко увеличи оборотите в играта си в решителния 11-и гейм и стигна до цели 3 точки за пробив. Жемля обаче успя да защити и трите с излизания на мрежата - 40:40, а след това да спечели и гейма - 5:6. Гришо отново не сбърка и вкара срещата в тайбрек - 6:6.

Жемля първи стигна до мини пробив, а с голяма доза късмет успя да го затвърди и да поведе с 1:4. С два бързи сервиса Гришо все пак показа съпротива - 3:4. Жемля обаче отговори с два аса и направи разликата отново 3 точки - три сет бола за словенеца. Гришо направи втората си двойна грешка при 4:6 и подари сета - 6:7 и 1:1.

Трети сет

Третият сет се забави заради медицинска пауза заради схванат прасец на Гришо. При подновяването той нито веднъж не вкара първи сервис, но направи феноменални удари и поведе с 1:0. Димитров продължи уверено и добра игра от основната линия стигна до точка за пробив, но не успя да се възползва - 40:40, а малко по-късно Жемля изравни - 1:1.

В същото време на корт №10 Пиронкова взе първият сет срещу Захлавова след 7:5.

Въпреки пропусната възможност българинът натисна със сервис и набързо отново поведе - 2:1. Димитров поведе с 0:30, но отново стъпи накриво, а Жемля се възползва и обърна изцяло развоя на гейма - 2:2. Григор имаше доста трудности в своето подаване, но отново силният му първи сервис го извади и той поведе с 3:2.

Григор отново успя да се възползва от слабия първи сервис на Жемля и стигна до точка за пробив, но този път словенецът сбърка и Гришо поведе с 4:2. Последва и бърз гейм на 15 за 5:2. Словенецът обаче не допусна нов срив и успя да намали до 5:3, но това не му помогна и Димитров реализира прекрасни начални удари и за минута взе сета - 6:3.

Четвърти сет

Двамата започнаха силно в своите сервис геймове и спечелиха на 0 за 1:1. Димитров успя да затрудни съперника си при подаването му въпреки проблемите, които имаше с тревата, и стигна до две точки за пробив, но Жемля се защити много добре - 1:2. За сметка на това, Димитров нямаше особени затруднения и изравни за 2:2.

Цветана Пиронкова пък записа отличен успех със 7:5, 6:3 над Захлавова и вече е в третия кръг на Уимбълдън.

Във своя мач Григор отново стигна до три точки за пробив, но подобно на втория сет, не се възползва от тях и се стигна до равенство. Той стигна до нови три точки за пробив, но всеки път допускшпе грешки и в крайна сметка загуби поредния си шанс да поведе решително в срещата - 2:3. Последваха три бързи сервис гейма за двамата тенисисти - 4:4. В играта на Григор обаче настъпи тотален срив и Жемля спечели следващите два гейма - 4:6 и 2:2.

Пети сет

Двамата започнаха равностойно петата и решаваща част, но Григор стигна до две точки за пробив при 2:2 и 15:40, но за пореден път не успя да се възползва. След спиращо дъха разиграване той отново получи шанс, но бе пасивен в следващото разиграване и в крайна сметка Жемля отново поведе - 2:3.

И Григор, и Жемля показаха стабилни нерви при подаванията си и не допуснаха точки за пробив, стигайки до 4:5 - Димитров сервираше за оставането си в турнира. Той се справи лесно и изравни - 5:5, но и Желмя с мощни сервиси отново взе предимство.

Играта на котка и мишка продължи, като и двамата имаха своите шансове. Това се промени, за съжаление, при сервис-гейма на Димитров, като Жемля получи мач пойнт, но Григор успя да го спаси. Последва ужасяваща грешка от форхенд за българина, но той отново успя да спаси мач-пойнт. Той допусна още няколко грешки, но в крайна сметка с ас сложи край на мъката си в този гейм - 7:7, а след това и 8:9.