Боби Михайлов: Ще има радикални промени в "А" група

Президентът на Българския Футболен Съюз Борислав Михайлов даде обширно интервю пред "Меридиан мач", в което сподели, че на предстоящия Изпълком след две седмици ще бъде обсъждана идеята за намаляването на отборите в родната "А" група. Освен това бившият капитан на "четвъртите в света" говори за нападките от страна на Христо Стоичков, проблемите в българския футбол и въпросите около националния отбор.

 

Г-н Михайлов, на времето си­лата на Пеневата чета се каля­ваше със схватки вътре в отбора. Сега Стоичков нападна вас и останалите „четвърти в света" в Изпълкома - до какво ще доведе тази бит­ка?

 

Нямам причини да се срамувам от моето управление и това на колегите ми. Разочаро­ван съм от тези думи, защото толкова години сме играли в един отбор и сме се борели за една кауза. Иначе България е демокра­тична държава и пре­зидентският пост в БФС е изборна длъж­ност.

 

Въобще не се притеснявам от Конг­реса, защото аз съм избран, а не назначен. На Конгреса хората преценяват кой какво е направил, какво ще прави в бъдеще и т. н. Направил съм много неща, естествено, не съм безгрешен и не се крия зад комисиите, но повечето решения се взимат от тях.

 

Колкото до опита да се разде­лят „четвъртите в све­та", това не е добре за никой и най-вече за българския футбол. Ние сме станали ръко­водство, за да помага­ме на българския фут­бол и да се опитаме да го развием.

 

Факт е обаче, че не всичко върви гладко...

 

Ние правим всичко възможно, но така или иначе, по време на на­шето управление има изключителна динами­ка на процеси в Евро­па и в УЕФА. Развиват се и се променят изис­кванията около лицензирането на клубовете, появи се и проблемът с интернет залозите и черното тото. Справя­ме се с повечето не­ща, но ние работим в условията на глобална криза. Поради тази причина намалява ка­чеството на играта в клубовете и в нацио­налния отбор, което е огледало на клубовете. По този начин страда и имиджът на футбол­ния съюз. В момента правим преструктури­ране на БФС, ще има и нови отдели. Разра­ботваме стратегия за развитие на футбола в България до 2016 годи­на. Направили сме промени и ще продъл­жим да ги правим, за­щото времето за комп­ромиси изтече.

 

Изпълнява ли се директивата в „А" група към момента?

 

Като гледам дирек­тивата е една - първен­ството да бъде едно от най-оспорваните в пос­ледните години. Има нови участници като Светкавица, които се борят да не изпаднат, и като Лудогорец, кои­то се борят да станат шампиони. Първенст­вото е оспорвано, но така или иначе, нивото на футбола не е толко­ва високо, защото от­борите нямат доста­тъчно средства да ку­пят класни чужденци. Директива няма и по мое време никога не е имало. Може да изка­рате последните годи­ни кои отбори са ста­нали шампиони. На ни­кого не се пречи и на никого не се помага.

 

Защо през пос­ледните години се създаде едно впечат­ление за непрекъснат фронт ЦСКА-БфС?

 

Такъв фронт няма. Просто нещата, които са се случвали около ЦСКА, не са в резултат на отношение на БФС към ЦСКА, а се резул­тат от смяна на ръководства и пропуски на клуба в условията за лицензиране. Вие виж­дате, че и в момента УЕФА наказа ЦСКА. Това не са случайни неща. Оказва се, че го­ляма част от пробле­мите идват от Черно­морец, а каква в слу­чая е вината на БФС?! Според мен може би някои решения на ко­мисии са били в ущърб на ЦСКА, но никога не е имало настроение срещу ЦСКА.

 

Може да се каже, че УЕфА даде „условна присъда" на ЦСКА, а каква ще бъде присъда­та на БФС за лицен­за на „червените"?

 

Не мога да знам в момента, защото коми­сията се събира в края на май. По отношение на УЕФА ЦСКА няма да има проблем за се­зон 2012/2013. Мониторингът ще осъщест­вява по-стриктен конт­рол, което е от полза за клуба.

 

Вече се появиха съмнения, че ако ЦСКА стане шампи­он, вие няма да им връчите трофея...

 

Аз ЦСКА съм ги награждавал на „Ар­мията" преди 3 години. Така че ако ЦСКА ста­не шампион, ще бъдат наградени от мен, сти­га да нямам ангажи­мент в качеството си на член на Изпълкома на УЕФА. В противен случай ще го направи някой от вицепрези­дентите ми.

 

Съдийската коми­сия напоследък чес­то наказва съдиите за по-кратко или по-дълго, ще има ли обаче наказания за шефа на комисията Коце Костадинов след края на сезона?

 

Според мен Изпъл­комът е дал гръб на Съдийската комисия и настоящият й състав е резултат от една дълга пресявка. Категоричен съм, че съдийството се е подобрило. Естестве­но, футболът е игра, в която един отбор губи и затова някои от пре­зидентите продължа­ват да търсят причина­та за неуспехите в реферите. Ние ще имаме Изпълком след 2 седмици, на който ще обсъдим всички тези не­ща. Ще има промени в абсолютно всички ко­мисии, в това число и съдийската.

Тази промяна е продиктувана от не­качествената работа на комисията или от новите изисквания на УЕфА във връзка с подписаната кон­венция?

 

Ние съобразяваме всичко с изискванията на УЕфА. Моите коле­ги, особено от Балкан­ския полуостров, имат същия проблем със съ­дийството. Конвенция­та не позволява да ис­каме чужди съдии, но най-ве­роятно ще под­пишем споразумение с румънс­ката федерация. Когато отида на финала на Лига Европа, ще гово­ря с Мирча Санду във връзка с постъпило иска­не да пратим наши съдии на румънско дерби. А това е призна­ние за нивото на арбитрите ни. Иначе виждате какви грешки правят съдиите дори в заключителната фаза на Шампионската лига. В международен мащаб, благодарение на моите взаимоотношения ние имаме над 26 международни съдии - жени, главни, странични. допуснати от клубовете. Ос­вен това един такъв спор ви­наги минава пред съда.

 

Докъде стигна проек­тът с базата на национал­ните отбори?

 

Цялото проектиране е към края си, а финансите са осигурени. Ес­тествено, и ние, с нашето поведение ка­то футболен съюз, с ре­формите, кои­то ще правим, ще покажем на минис­тър-председателя, че футболът заслужава своя нов стадион.

 

Свилен Нейков вече обяви, че става дума за стадион с ка­пацитет 20-30 000 ду­ши. Това достатъчно ли е?

 

Виждате, че на един мач Левски -ЦСКА не се събират повече от 15 000 зрители. Стадион с капа­цитет 25 000 места за момента е напълно достатъчен, все пак сме малка държава. Не забравяйте все пак, че в Пловдив ще се прави стадион, във Варна - също. В Ловеч и Бургас пък стадиони­те са окей. Базата въп­реки кризата се подоб­рява.

 

Премиерът заяви, че е притеснен от ниската посещаемост на мачовете от пър­венството, явно про­дуктът не е достатъч­но качествен. Как БФС може да проме­ни това?

 

Радикални проме­ни ще има, когато свърши първенството. Ние направихме две „Б" групи, с по 12 отбо­ра, а видяхте че едната вече е с 9 отбора. Така че със сигурност премиерът е прав и ще търсим някакъв друг формат. Мисля, че още от следващото първен­ство ще има промяна в бройката на отборите от „А" група. Така ще има възможност сил­ните отбори да играят повече мачове и ес­тествено, те ще бъдат на по-високо ниво. На­личието на по-модерен стадион, на който ще играят поне два со­фийски отбора, също ще доведе до повече публика.

 

Как приемате уп­река, че не ходите на мачове?

 

Въобще не се пра­вя на „ощипана мома". Това, че не ходя на стадионите, не означа­ва, че не гледам мачовете. Освен това аз съм на всеки един мач на националния отбор. За да ходя на мачове, ми се иска президен­тите да не се атакуват един друг пет дни пре­ди мача, да не нападат съдиите, а да седнат цивилизовано един до друг. Тогава аз ще бъда третият до тях.

 

Предстои мач с Холандия, който е ин­тересен и заради то­ва - ще бъде ли пови­кан Бербатов?

 

Всичко в национал­ния отбор, откакто аз съм президент, е в ръ­цете на старши тре­ньора и неговия екип. А в случая има доста голям екип. Дадена е абсолютна свобода на Пенев и той решава кого да повика. Моята
работа е да осигурим качествени съперници за контрола, а Холандия е именно такъв отбор. Това са сериозни мачове. Нашата цел не е да играем мачове със слабаци, за да ми­нем Гвинея-Бисау или Хондурас в някаква си класация. БФС издър­жа 9 национални отбо­ра и тези 9 национал­ни отбора имат услови­ята, които имат и хо­ландските, и френски­те отбори.

 

Говорим за пира­мидална структура във футбола. Какво прави БФС, за да я има широката осно­ва, върху която „А" група и национални­ят отбор да се разви­ват?

 

Един от ходовете е, че създадохме две юношески групи, как­вито много малко дър­жави в Европа прите­жават. Имаме 6 регио­нални треньори, които наблюдават футболис­тите, непопаднали в различните национал­ни селекции. Разрабо­тихме и „Концепция за развитие на млади футболисти". В 28 реги­она направихме курс за треньори, които са на символична сума. Тези специалисти ще могат да тренират де­ца по училищата и да съдействат за изграж­дането на основата. В юношеските групи пък ние плащаме съдийски такси, само и само да има такива групи. Вече сме одобрени от УЕфА по програмата „Грасруутс", по която също ще получим средства за развитие на масовия футбол, а това включва дори футбола в детските градини. Правим атестация на ДЮШ в България, за да оце­ним кой наистина раз­вива детско-юношески футбол, какви бази имат, на какво трени­рат децата.

Като член на Из­пълкома на УЕФА какви са очаквания­та ви за предстоящо­то европейско и проблемите около самата организация в Полша и Украйна?

 

Лошо е, когато по­литиката се смесва със спорта. Със сигурност европейско ще има и ще бъде в тези две страни. Няма да е приятно, че част от големите европейс­ки лидери няма да присъстват. Според мен организация­та ще е добра и феновете ще бъ­дат доволни. Очаквам силни мачове и както Реал и Барса не се класи­раха на фина­ла на Шам­пионската лига, така и сега да има изненади.