Президентът на Българския Футболен Съюз Борислав Михайлов даде обширно интервю пред "Меридиан мач", в което сподели, че на предстоящия Изпълком след две седмици ще бъде обсъждана идеята за намаляването на отборите в родната "А" група. Освен това бившият капитан на "четвъртите в света" говори за нападките от страна на Христо Стоичков, проблемите в българския футбол и въпросите около националния отбор.
Г-н Михайлов, на времето силата на Пеневата чета се каляваше със схватки вътре в отбора. Сега Стоичков нападна вас и останалите „четвърти в света" в Изпълкома - до какво ще доведе тази битка?
Нямам причини да се срамувам от моето управление и това на колегите ми. Разочарован съм от тези думи, защото толкова години сме играли в един отбор и сме се борели за една кауза. Иначе България е демократична държава и президентският пост в БФС е изборна длъжност.
Въобще не се притеснявам от Конгреса, защото аз съм избран, а не назначен. На Конгреса хората преценяват кой какво е направил, какво ще прави в бъдеще и т. н. Направил съм много неща, естествено, не съм безгрешен и не се крия зад комисиите, но повечето решения се взимат от тях.
Колкото до опита да се разделят „четвъртите в света", това не е добре за никой и най-вече за българския футбол. Ние сме станали ръководство, за да помагаме на българския футбол и да се опитаме да го развием.
Факт е обаче, че не всичко върви гладко...
Ние правим всичко възможно, но така или иначе, по време на нашето управление има изключителна динамика на процеси в Европа и в УЕФА. Развиват се и се променят изискванията около лицензирането на клубовете, появи се и проблемът с интернет залозите и черното тото. Справяме се с повечето неща, но ние работим в условията на глобална криза. Поради тази причина намалява качеството на играта в клубовете и в националния отбор, което е огледало на клубовете. По този начин страда и имиджът на футболния съюз. В момента правим преструктуриране на БФС, ще има и нови отдели. Разработваме стратегия за развитие на футбола в България до 2016 година. Направили сме промени и ще продължим да ги правим, защото времето за компромиси изтече.
Изпълнява ли се директивата в „А" група към момента?
Като гледам директивата е една - първенството да бъде едно от най-оспорваните в последните години. Има нови участници като Светкавица, които се борят да не изпаднат, и като Лудогорец, които се борят да станат шампиони. Първенството е оспорвано, но така или иначе, нивото на футбола не е толкова високо, защото отборите нямат достатъчно средства да купят класни чужденци. Директива няма и по мое време никога не е имало. Може да изкарате последните години кои отбори са станали шампиони. На никого не се пречи и на никого не се помага.
Защо през последните години се създаде едно впечатление за непрекъснат фронт ЦСКА-БфС?
Такъв фронт няма. Просто нещата, които са се случвали около ЦСКА, не са в резултат на отношение на БФС към ЦСКА, а се резултат от смяна на ръководства и пропуски на клуба в условията за лицензиране. Вие виждате, че и в момента УЕФА наказа ЦСКА. Това не са случайни неща. Оказва се, че голяма част от проблемите идват от Черноморец, а каква в случая е вината на БФС?! Според мен може би някои решения на комисии са били в ущърб на ЦСКА, но никога не е имало настроение срещу ЦСКА.
Може да се каже, че УЕфА даде „условна присъда" на ЦСКА, а каква ще бъде присъдата на БФС за лиценза на „червените"?
Не мога да знам в момента, защото комисията се събира в края на май. По отношение на УЕФА ЦСКА няма да има проблем за сезон 2012/2013. Мониторингът ще осъществява по-стриктен контрол, което е от полза за клуба.
Вече се появиха съмнения, че ако ЦСКА стане шампион, вие няма да им връчите трофея...
Аз ЦСКА съм ги награждавал на „Армията" преди 3 години. Така че ако ЦСКА стане шампион, ще бъдат наградени от мен, стига да нямам ангажимент в качеството си на член на Изпълкома на УЕФА. В противен случай ще го направи някой от вицепрезидентите ми.
Съдийската комисия напоследък често наказва съдиите за по-кратко или по-дълго, ще има ли обаче наказания за шефа на комисията Коце Костадинов след края на сезона?
Според мен Изпълкомът е дал гръб на Съдийската комисия и настоящият й състав е резултат от една дълга пресявка. Категоричен съм, че съдийството се е подобрило. Естествено, футболът е игра, в която един отбор губи и затова някои от президентите продължават да търсят причината за неуспехите в реферите. Ние ще имаме Изпълком след 2 седмици, на който ще обсъдим всички тези неща. Ще има промени в абсолютно всички комисии, в това число и съдийската.
Тази промяна е продиктувана от некачествената работа на комисията или от новите изисквания на УЕфА във връзка с подписаната конвенция?
Ние съобразяваме всичко с изискванията на УЕфА. Моите колеги, особено от Балканския полуостров, имат същия проблем със съдийството. Конвенцията не позволява да искаме чужди съдии, но най-вероятно ще подпишем споразумение с румънската федерация. Когато отида на финала на Лига Европа, ще говоря с Мирча Санду във връзка с постъпило искане да пратим наши съдии на румънско дерби. А това е признание за нивото на арбитрите ни. Иначе виждате какви грешки правят съдиите дори в заключителната фаза на Шампионската лига. В международен мащаб, благодарение на моите взаимоотношения ние имаме над 26 международни съдии - жени, главни, странични. допуснати от клубовете. Освен това един такъв спор винаги минава пред съда.
Докъде стигна проектът с базата на националните отбори?
Цялото проектиране е към края си, а финансите са осигурени. Естествено, и ние, с нашето поведение като футболен съюз, с реформите, които ще правим, ще покажем на министър-председателя, че футболът заслужава своя нов стадион.
Свилен Нейков вече обяви, че става дума за стадион с капацитет 20-30 000 души. Това достатъчно ли е?
Виждате, че на един мач Левски -ЦСКА не се събират повече от 15 000 зрители. Стадион с капацитет 25 000 места за момента е напълно достатъчен, все пак сме малка държава. Не забравяйте все пак, че в Пловдив ще се прави стадион, във Варна - също. В Ловеч и Бургас пък стадионите са окей. Базата въпреки кризата се подобрява.
Премиерът заяви, че е притеснен от ниската посещаемост на мачовете от първенството, явно продуктът не е достатъчно качествен. Как БФС може да промени това?
Радикални промени ще има, когато свърши първенството. Ние направихме две „Б" групи, с по 12 отбора, а видяхте че едната вече е с 9 отбора. Така че със сигурност премиерът е прав и ще търсим някакъв друг формат. Мисля, че още от следващото първенство ще има промяна в бройката на отборите от „А" група. Така ще има възможност силните отбори да играят повече мачове и естествено, те ще бъдат на по-високо ниво. Наличието на по-модерен стадион, на който ще играят поне два софийски отбора, също ще доведе до повече публика.
Как приемате упрека, че не ходите на мачове?
Въобще не се правя на „ощипана мома". Това, че не ходя на стадионите, не означава, че не гледам мачовете. Освен това аз съм на всеки един мач на националния отбор. За да ходя на мачове, ми се иска президентите да не се атакуват един друг пет дни преди мача, да не нападат съдиите, а да седнат цивилизовано един до друг. Тогава аз ще бъда третият до тях.
Предстои мач с Холандия, който е интересен и заради това - ще бъде ли повикан Бербатов?
Всичко в националния отбор, откакто аз съм президент, е в ръцете на старши треньора и неговия екип. А в случая има доста голям екип. Дадена е абсолютна свобода на Пенев и той решава кого да повика. Моята
работа е да осигурим качествени съперници за контрола, а Холандия е именно такъв отбор. Това са сериозни мачове. Нашата цел не е да играем мачове със слабаци, за да минем Гвинея-Бисау или Хондурас в някаква си класация. БФС издържа 9 национални отбора и тези 9 национални отбора имат условията, които имат и холандските, и френските отбори.
Говорим за пирамидална структура във футбола. Какво прави БФС, за да я има широката основа, върху която „А" група и националният отбор да се развиват?
Един от ходовете е, че създадохме две юношески групи, каквито много малко държави в Европа притежават. Имаме 6 регионални треньори, които наблюдават футболистите, непопаднали в различните национални селекции. Разработихме и „Концепция за развитие на млади футболисти". В 28 региона направихме курс за треньори, които са на символична сума. Тези специалисти ще могат да тренират деца по училищата и да съдействат за изграждането на основата. В юношеските групи пък ние плащаме съдийски такси, само и само да има такива групи. Вече сме одобрени от УЕфА по програмата „Грасруутс", по която също ще получим средства за развитие на масовия футбол, а това включва дори футбола в детските градини. Правим атестация на ДЮШ в България, за да оценим кой наистина развива детско-юношески футбол, какви бази имат, на какво тренират децата.
Като член на Изпълкома на УЕФА какви са очакванията ви за предстоящото европейско и проблемите около самата организация в Полша и Украйна?
Лошо е, когато политиката се смесва със спорта. Със сигурност европейско ще има и ще бъде в тези две страни. Няма да е приятно, че част от големите европейски лидери няма да присъстват. Според мен организацията ще е добра и феновете ще бъдат доволни. Очаквам силни мачове и както Реал и Барса не се класираха на финала на Шампионската лига, така и сега да има изненади.
КоментариНапиши коментар
ОЩЕ КОМЕНТАРИ