Българските лекоатлети с шест победи след първия ден в Нови Сад (обзор)

снимка: bulphoto.com

България стартира по великолепен начин участието си на Европейското отборно първенство по лека атлетика - Втора група в Нови Сад (Сърбия). Българите записаха шест победи в отделните дисциплини и още две втори места. Всичките ни атлети се представиха много добре и заслужено България поведе в класирането след първия ден. Утре са останалите дисциплини в надпреварата.

Най-добрите лекоатлетки на България Ваня Стамболова и Ивет Лалова записаха по две победи за България. Ваня спечели в коронните си дисциплини 400 метра и 400 метра с препятствия. Лалова даде всичко от себе си на 100 метра и щафетата 4x100 метра за победите, а изненадата дойде от Красимир Брайков, който спечели бягането на 400 метра.

Стамболова се представи отлично и измина разстоянието от 400 метра с препятствия за 53,70 секунди. Този резултат е само на две стотни от личния и национален рекорд на България. Стамболова бе безапелационна в бягането като второто място зае Сара Петерсен с 57,52, което е с почти 4 секунди зад българката. Само час и половина по-късно Ваня Стамболова избяга разстоянието от 400 метра гладко бягане за 50,98 секунди. Втора остана естонката Марис Маги с 52,51 секунди.

Малко след това и чаровната Ивет Лалова записа успех на 100 метра гладко бягане с време от 11,20 секунди. Успехът на Лалова бе напълно заслужен след като втора остана Лина Гринкикаите с 11,58.

В предпоследната дисциплина за деня българската женска щафета 4 x 100 метра в състав Инна Ефтимова, Моника Гачевска, Галина Николова и Ивет Лалова спечели първото място с време от 44,59 секунди. Втори останаха спринтьорките от Литва с време от 44,67 секунди.

Първата победа за мъжете записа Красимир Брайков, който спечели бягането на 400 метра, мъже, като финишира за 46,36 секунди. Втората победа постигната от мъжете бе дело на Виктор Нинов в скока на височина, който бе първи с резултат от 228 сантиметра. По този начин Нинов покри норматив за Световното първенство и Олимпиадата.

По-рано днес Анастас Папазов завърши четвърти в сектора за хвърляне на чук с личен рекорд от 61,38 м и взе пет точки за България.

Ана Иванова пък раздели третото място в овчарския скок с представителката на Естония Лемби Вахер с резултат от 3,85 метра. Иванова спечели 4,5 точки за България. Николай Атанасов донесе 6 точки на България, след като зае трето място в скока на дължина със 7,71 метра

На 400 метра с препятствия при мъжете на трето място остана българския представител Лазар Катушев, който измина разстоянието за 51,95 секунди. Така Катушев също донесе шест точки за България.

Българката Теодора Коларова завърши на трето място в бягането на 800 метра. Коларова даде време от 2:03.58 и спечели шест точки за класирането. От другите завършили до момента състезатели Силвия Данекова остана на трето място на 3000 метра с време 10:21.51 минути, с което донесе 6 точки на България.

Георги Иванов остана на осмо място в хвърлянето на гюле с резултат от 15,13 метра. Първи е Марис Уртанс (Латвия) с 20,31 метра. Сава Тодоров също зае последното осмо място в бягането на 1500 метра. Българинът записа резултат от 4:02.07 минути и също донесе точка на България.

Петър Кременски се отчете с добро бягане на 100 метра и резултат от 10:60, което му гарантира третото място в дисциплината. Този резултат също носи 6 точки за България. Атанаска Димитрова успя да заеме пето място в хвърлянето на диск и спечели 3 точки за отборното класиране.

Йоло Николов успя да заеме 7-мо място в дисциплината 5000 метра, като записа резултат от 14:55.13. Доброто представяне на България продължи и в последните дисциплини за деня. Андриана Банова спечели второ място в тройния скок с резултат от 13,81 метра.

В хвърлянето на копие Деница Колева зае седмото място с резултат от 45,17 метра, което донесе 2 точки на България. Даниела Йорданова затвърди добрата си форма след като остана на второ място на 3000 метра с време от 9:38.49 минути. В щафетата при мъжете 4x100 метра България завърши на 5-то място с време от 40,67 секунди.

В класирането България води със 115,5 точки. На второ място е Естония със 108,5 точки. Домакините от Сърбия са на 3-то място със 102 точки. Утре продължават състезанията в останалите дисциплини и ако България затвърди първото си място ще участва в първа лига догодина.