Българската щафета с изключително 9-то място, Норвегия взе златото

Квартетът на Норвегия грабна златния медал в щафетата 4х7.5 километра при мъжете на Световното първенство по биатлон в чешкия зимен център Нове Место.

По-важната новина от събитието е, че българската щафета в състав Михаил Клечоров, Мирослав Кенанов, Владимир Илиев и Красимир Анев приключи на престижната 9-та позиция в класирането.

Българските момчета използваха само 5 допълнителни патрона и останаха на малко над 3 минути спрямо шампионите в дисциплината. Това е най-доброто класиране на родната щафета на Световно първенство по биатлон в историята.

„Викингите" Оле Ейнар Бьорндален, Хенрик Л'абе Лунд, Тарей Бьо и Емил Хегле Свендсен изминаха трасето за един час и 13:39.0 минути.

Воденият от Мартен Фуркад квартет на Франция пък приключи на второ място в състав Симон Фуркад, Жан-Гийом Беатрикс, Алексис Бьоф, Мартен Фуркад, докато бронзовият медал остана за 4-ката на Германия - Зимон Шемп, Андреас Бирнбахер, Арнд Пайфер, Ерик Лесер.

Това бе първо злато за Бундестима и индикация, че все пак Световното първенство няма да се окаже пълен провал за силната нация, защото до момента резултатите ѝ не бяха никак успокоителни, особено при факта, че се намираме в предолимпийска година.

Лично за Емил Хегле Свендсен това бе 4-ти медал от Шампионата на планетата в Нове Место, а доминацията на Норвегията се затвърди с още по-голяма сила.

Феноменалното представяне на Фуркад донесе сребро за Франция, но самият той отново трябваше да се задоволи с второто място - пето за него във всички дисциплини. Той спечели индивидуалното състезание на 20 км, а в останалите четири старта взе сребро.

Ерик Лесер провали Германия, след като в последната си стрелба завъртя две наказателни обиколки, но въпреки това той се пребори с Дмитри Малишко и грабна бронза, лишавайки Русия от отличие.

Красимир Анев затвърди великолепния старт за България, след като използва само един допълнителен патрон и грабна деветото място, финиширайки на 3,11,6 минути от Норвегия.