Българките преминаха в следващата фаза на Мондиал 2013

Женският национален отбор на България по стрийт футбол завърши на второ място в крайното класиране на група В от първата фаза на световното първенство по футбол за бездомни хора в полския град Познан.

Националките приключиха този етап на състезанието непосредствено зад световния шампион Мексико в подреждането, след като днес надиграха последователно съставите на Киргизстан и Англия. В предишните дни българките записаха победи над Швеция и домакините от Полша.

В следващата фаза на Мондиал 2013 се очаква България да бъде в група с отборите на Унгария, Холандия и Полша. В другата група би трябвало да са съставите на Чили, Мексико, Киргизстан и Аржентина. След изиграването на мачовете от следващия етап на турнира ще се оформят и четвъртфиналните двойки. Първите състави в крайното класиране на всяка от двете групи ще играят срещу четвъртите "на кръст", а вторите ще срещнат третите по същия регламент.

България достигна трудно до второто място в класирането на предварителна група В, след като изоставаше в резултата и от двата си съперника днес. Съставът на Киргизстан поведе с 4:1 срещу българките, но в последните минути на мача националките показаха характер и успяха да изравнят резултата до 4:4.

Последва изпълнение на дузпи и победа за България. По този начин националките спечелиха 2 точки от този мач, а азиатският им съперник - една. Вторият мач на българките беше срещу състава на Англия, който поведе с 2:0 още в първите секунди на двубоя. Съставът на България обаче направи пълен обрат в срещата и спечели с 3:2.

Същевременно мъжкият състав на страната ни загуби с дузпи от първия си съперник във втората групова фаза на Мондиал 2013 - Босна и Херцеговина. Националите допуснаха гол в самото начало на срещата, но успяха да поведат с 5:2. Няколко нелепи грешки при изнасянето на топката обаче позволиха на съперника им да изравни резултата. Последва изпълнение на наказателни удари, като двата отбора успяха да отбележат по един в началото.

След това всеки от съставите направи по 4 поредни пропуска и едва на шестата си дузпа босненският тим успя да спечели двете точки. България остана с една точка и е на четвърта позиция от шест отбора във временното класиране на група А.