България загуби от Германия в първия си двубой от Световната лига

Волейболните национали на България загубиха първия си двубой в Световната лига от тима на Германия с 2:3 гейма (25:21, 18:25, 21:25, 25:15, 10:15).

Наставникът на България Радостин Стойчев започна срещата със следния стартов състав - Андрей Жеков, Матей Казийски, Владимир Николов, Виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Тодор Алексиев и либеро Владислав Иванов. За Стойчев това бе официален дебют начело на България.

Срещата започна много оспорвано. Първи точка в гейма реализираха българите чрез блок-аут на Владимир Николов. Последваха три равенства, след което България успя да поведе с 2 точки при 5:3. Гостите обаче изравниха при 5 равни, след което отново домакините поведоха с 2 точки чрез страхотна игра на блокадата на Теодор Тодоров.

Германските волейболисти отново стигнаха до равенство, а при първото прекъсване водеха с 8:7. Домакините изравниха резултата за 10:10 с невероятен блок на Тодор Алексиев. Германия след това успя да поведе с 3 точки, но националите ни не само изравниха, но и при второто прекъсване имаха аванс от 1 точка - 16:15.

Малко преди това в игра се появи и Николай Пенчев. След 17:16 в полза на домакините националите ни реализираха три безответни точки и поведоха с 20:16. С перфектна игра на блокада и в атака българите не оставиха големи шансове на Германия и още при първия геймбол Тодор Алексиев с точка от сервиз затвори гейма с 25:21.

Втората част отново започна изключително оспорвано. След няколко изравнявания на резултата националите ни поведоха с 2 точки при 7:5 след отлична игра в атака и блокада. Първото техническо прекъсване бе при 8:6 за България. Домакините продължиха с добрата игра и поведоха с 4 точки при 11:7.

Гостите обаче не се предадоха и се възползваха от поредни грешки на България и изравниха при 12 равни, а при второто прекъсване водеха с 16:14. Българите допускаха много грешки, блокадата на Германия беше на ниво и гостите успяха да поведат с 6 точки при 20:16. Домакините успяха да спасят 1 геймбол, но при последвалият сервиз сбъркаха и гостите взеха гейма с 25:18.

Гостите започнаха отлично третия гейм и още в началото поведоха с 2 точки, а при първото техническо прекъсване преднината им бе 8:5. Играта на българите не спореше, независимо че блокадата в лицето на Тодор Алексиев бе на ниво. Българите успяха да изравнят при 10 равни след много добра игра на Теодор Тодоров на блокадата и Матей Казийски в атака. След още две равенства второто прекъсване бе при резултат отново в полза на гостите - 16:14.

Домакините не се предадоха и с самоотвержена игра и с подкрепа на публиката успяха да изравнят резултата при 19:19 с отлична игра на Теодор Тодоров на мрежата. Грешки в играта на България позволиха на гостите да реализират три безответни точки и да поведат с 22:19. До края на гейма германците нямаха проблем и взеха третата част с 25:21.

В четвъртата част отново гостите започнаха по-добре и поведоха с 2:0. След две изравнявания националите ни обаче успяха да поведат с 5:3. Те допуснаха изравняване при 7:7, но при първото прекъсване отново излязоха напред в резултата. След 10:9 в полза на домакините играчите на Радостин Стойчев показаха страхотна игра и дух и реализираха 5 поредни точки и преднината им нарасна на 6 точки - 15:9, предаде БТА. Второто прекъсване дойде при резултат 16:10 за България. До края на четвъртата част домакините бяха безапелационни и заслужено спечелиха този гейм с 25:15 и всичко в срещата щеше да се реши в тайбрек.

Играта в тайбрека отново започна оспорвано. Резултатът се движеше точка за точка и бе изравняван 5 пъти преди гостите да поведат със 7:5. При 8:6 за Германия двата отбора смениха игралните полета. Домакините чрез Цветан Соколов и грешка в атака на германците успяха да изравнят при 8:8.

Отново грешки на националите ни обаче позволиха на гостите да реализират три безответни точки и да поведат с 11:8. Германия не позволи авансът й да бъде стопен и спечели тайбрека с 15:10 и съответно срещата.

Срещата продължи над 2 часа. Матей Казийски бе най-резултатен за България с 24 точки, 15 добави Цветан Соколов, а 11 - Теодор Тодоров. За Германия с 14 точки завърши Роберт Кром. Втората среща между двата отбора е утре също от 18.00 часа.