България загуби и от Бразилия на Световното първенство за младежи

снимка: fivb.org

Националният отбор на България за младежи загуби и третия си мач в Група А на Световното първенство в Бразилия. Трикольорите бяха загубили шанс да продължат борбата в челната осмица на планетата, но въпреки това направиха петгеймов двубой срещу настоящия световен шампион и домакин на форума Бразилия, в който в крайна сметка отстъпиха с 2:3 (25:23, 19:25, 25:23, 23:25, 8:15) след повече от два часа игра.

"Лъвчетата" започнаха мача със спокойна игра и дръпнаха в резултата. Между първото и второто техническо прекъсване те позволиха на домакините да изравнят и дори да вземат минимален аванс. С добра игра, особено на центъра Венцислав Рагин, момчетата на Николай Желязков обаче останаха да дишат във врата на бразилците до 23:23, след което две поредни точкови блокади - на Рагин и Николай Пенчев, ни донесоха гейма.

Домакините реагираха като ужилени и поведоха с 6:0 във втората част. Веднага след първото техническо прекъсване България изравни при серия от сервиси на Пенчев. След това обаче допуснахме ново изоставане, което ни коства гейма - 25:19 за Бразилия.

В третия гейм като разпределител започна капитанът Борислав Георгиев на мястото на Добромир Димитров. Домакините обаче отново успяха да натрупат солиден аванс. Постепенно, българските младежи успяха да наваксат изоставането си от 5 точки и в крайна сметка да вземат и тази част с 25:23.

Угрозата от отпадане от борбата за медалите мобилизира домакините. В четвъртия гейм те направиха 2 точки разлика до първото техническо прекъсване, която удвоиха до второто. Малко след това трикольорите отново стопиха аванса на Бразилия до 2 точки, но усилията им в тази част стигнаха само дотук - 23:25 и тайбрек.

В петия гейм България водеше в резултата само до четвъртата точка. Момчетата на Леонардо Карвальо наложиха контрол на терена и се поздравиха с победата след 15:8.

Топреализатори на мача станаха Николай Пенчев и Рикардо Соуса с по 20 точки. За България Венцислав Трифонов добави 17, а Жани Желязков - 16.

Трите загуби отредиха на нашите последното четвърто място в групата с 2 точки, което означава, че те ще продължат борбата за разпределение на местата от девето до шестнадесето. С по 6 точки групата оглавиха САЩ и Бразилия, които остават в битката за титлата и медалите. Япония остана на трето място с 4 точки.

В следващата фаза на турнира - за разпределение на местата от 9-то до 16-то, България попадна в група "Н" заедно с отборите на Пуерто Рико, Германия и Белгия. Националите играят с Белгия в първия си мач на 6-ти август около полунощ българско време.