България взе скромна преднина на Естония, всичко ще се решава в Талин (СНИМКИ)

Българският национален отбор по баскетбол стигна до инфарктен успех с 58:55 над Естония в зала "Универсиада" и взе минимален аванс преди реванша в неделя.

Битката между двата тима ще класира единия от тях на ЕвроБаскет 2015.

На полувремето "лъвовете" изоставаха с четири точки въпреки равностойната си игра, но през третата четвърт обърнаха развитието на мача в своя полза и дори в един момент поведоха с 10 точки разлика.

За съжаление в заключителните 10 минути реализирахме само 8 точки срещу 14 за противника и взехме аванс от само три пункта преди втората среща.

Калоян Иванов бе най-резултатен за България с 15 точки и 11 борби, а неговият брат Деян добави 12. За Естония най-добър бе Райн Вайдеман, който наниза 11 точки, а Сим-Сандер Вене с отчете с 8.

Първата част бе изключително равностойна и нито един от двата тима не успя да се откъсне напред. На няколко пъти резултатът бе изравняван и от двете страни, а първите 10 минути завършиха при резултат 16:15 в полза на възпитаниците на Тити Папазов.

През втората част обаче нашите развалиха играта си и след много слаби начални минути допуснаха изоставане от седем точки при 21:27. Последва обаче серия от 6:1 в полза на "лъвовете" и те стопиха изоставането си само на два пункта.

Края на частта обаче повтори нейния старт и минута преди края изоставахме отново с 26:35. В крайна сметка заключителните пет точки бяха на сметката на българите и на почивката двата тима се оттеглиха при 31:35.

Най-силната част за момчетата на Тити Папазов бе третата. Стабилна защита и ефективност в атака ни позволиха да запишем десет поредни точки и да поведем с 41:35. Естонците пък не успяха да вкарат кош повече от шест минути. Най-голямата разлика в полза на българите дойде при 44:35 след тройка на Бранко Миркович и 13-та поредна точка в актива на "лъвовете".

Последва още една тройка, този път на Чавдар Костов и България вече водеше с 47:37, а третата четвърт завърши с 9 точки аванс за нашите - 50:41.

За съжаление всичко това почти бе заличено в последните 10 минути на срещата. Почти пет минути не успяхме да отбележим кош и Естония намали преднината ни на 50:49. При 53:53 резултатът бе изравнен. В самия край на срещата Иван Лилов вкара тройка, но гостите успяха да върнат една кош и оформиха крайното 58:55.

Тити Папазов взе два таймаута в заключителните секунди, но последната атака за българите бе неуспешна, а естонците дори получиха шанс да стрелят от тройката с финалната сирена, но за наше щастие не успяха да реализират.