България тръгна със загуба в историческото си участие в Гран При

снимка: fivb.org

Националният отбор по волейбол на България регистрира поражение в историческия си първи мач от най-комерсиалния турнир за жени - сериите Гран при.

Възпитаничките на Марчело Абонданца загубиха с 0:3 от абсолютния фаворит и домакин на проявата Китай, но въпреки дебюта и сковаността оставиха много добри впечатления с играта си, като изключим първата част.

Опитът обаче не бе на страната на "лъвиците", които не се възползваха от аванса си във втория гейм, а в третия пропуснаха да осъществят нечуван обрат. Най-резултатна за българския тим бе Ели Василева с 12 точки, докато капитанът Филипова се отчете с 8.

Двубоят започна отлично за домакините, които се възползваха от бавния старт на националките ни и набързо поведоха с 6:0. Абонданца взе таймаут, който обаче помогна дотолкова, че да спре свободното падане на родните представители - 8:2, Последваха нови силни серии за Китай за 16:5 и 21:10, а крайният резултат бе 25:13.

Втората част беше далеч по-оспорвана, като добри изяви на Рабаджиева и Василева осигуриха аванс от 8:4, а след това и 10:4 след атака на Русева. България задържаше аванса си до 16:10, но след това настъпи срив и Китай се възползва - 21:18 за домакините. "Лъвиците" изравниха играта, но опитът на азиатките си каза думата и след 26:24 те взеха удобен аванс.

По-всичко изглеждаше, че и третата част ще приключи бързо в полза на домакините, които поведоха с 12:6 след серия от 6:0. Постепенно Василева и компания намалиха, и то до 19:20, но въпреки това отново не успяха да се противопоставят на силния съперник - 23:25 и заслужена победа за Китай.

Следващата среща на родните представителки е утре, а съперник е отборът на Холандия, който разгроми с 3:0 Куба. Двубоят е в 9:30 часа българско време.