България спечели последната контрола срещу Холандия

снимка: volleyball.bg

България постигна победа в третата си проверка срещу Холандия преди началото на евроквалификациите. След като загуби с 0:3 и 2:3 в предишните два мача, днес българките спечелиха трудно след тайбрек с 3:2.

В началото на първата част играта бе много оспорвана и резултатът се движеше точка за точка до 4 равни. След това гостите успяха да поведат и при първото техническо прекъсване те водеха с 8:5. Българките успяха да изравнят при 10:10, последва ново равенство при 14 равни, а при второто техническо авансът на холандките бе точка - 16:15. В началните минути на първата част отново посрещането бе сред слабите страни в българския отбор.

След второто прекъсване резултатът бе изравняван три пъти последно при 21:21, но холандките показаха характер и спечелиха гейма с 25:22. Вторият гейм също започна оспорвано, но отново гостите имаха предимство при първото техническо прекъсване - 8:6 за Холандия. След две изравнявания на резултата българките успяха да реализират три поредни точки и поведоха с 12:9. Гостите успяха да изравнят при 13 равни, последваха още две равенства и при второто техническо прекъсване холандките водеха с 16:15.

Последваха отново четири изравнявания в резултата, последното при 19:19, след което благодарение на страхотната си игра на блокада българките реализираха 5 поредни точки и в крайна сметка взеха гейма с 25:21. Националките ни започнаха перфектно третата част и с разнообразни атаки и много добра блокада набързо поведоха с 6:2. При първото техническо прекъсване резултатът бе 8:4 за домакините. Играта на българките определено бе на много добро ниво и без да изпускат инициативата при второто прекъсване резултатът бе 16:11 за домакините. След техническото прекъсване в играта на българките настъпи срив, в резултат на което гостите отбелязаха четири поредни точки. Гостите изравниха с много самоотвержена игра и извадени няколко безнадеждни топки при 23:23. След още три изравнявания холандките измъкнаха гейма с 28:26.

Гостите започнаха по-убедително четвъртата част, поведоха с 4:1, а при първото прекъсване авансът им бе 4 точки - 8:4. Веднага след прекъсването националките ни реализираха 7 поредни точки и не само изравниха, но и поведоха с три точки - 11:8, а при второто техническо прекъсване резултатът бе 16:11. След това се повтори случилото се през предишния гейм и гостите успяха да изравнят при 17:17. Последваха нови четири равенства, но в края на гейма късметът бе на страната на българките и те го спечелиха с 25:22 и докараха мача до тайбрек. В тайбрека българките поведоха още от самото начало и заслужено го спечелиха с 15:11.

Европейските квалификации са следващата седмица от 7 до 9 септември във Варна. България е в група F заедно с отборите на Чехия, Унгария и Латвия. Първата среща на националките ни е с Латвия на 7 септември. Ден по-късно момичетата на Марчело Абонданца срещат тима на Унгария, а в последния ден от турнира играят с Чехия. И трите срещи на България са с начален час 18 часа.

Цената на билетите за срещите от турнира, които ще се играят в зала "Конгресна" на Двореца на културата и спорта, е 2 лева. Вторият турнир в нашата група е от 13 до 15 септември в Унгария. След изиграването на двата турнира отборът, завършил на първо място групата, се класира за Европейското първенство.

Класиралият се на второ място ще срещне в третия кръг на квалификациите вторият тим в група D, в която са Хърватия, Великобритания, Румъния и Португалия. Срещите са през май следващата година при разменено гостуване.