България се сбогува с мечтата за Рио след тежка загуба от Русия

снимка: cev.lu

Отборът на България допусна първа загуба в европейската олимпийска квалификация в Берлин, Германия. Днес играчите на Пламен Константинов допуснаха тежка загуба с 3:0 (25:20, 25:22, 25:17) от Русия, която на практика изхвърли "лъвовете" от борбата за 1/2-финалите.

Играчите на Пламен Константинов бяха далеч от нивото, което показаха вчера, като най-големите проблеми в нашето поле идваха от сервис и посрещане. Също така "лъвовете" не успяха да направят нито една чиста блокада през първите два гейма.

"Сборная" от своя страна игра концентрирано през целия двубой, като налагаше темпото си чрез мощни сервиси.

Към момента България е с актив от една победа и една загуба, като утре среща европейския шампион Франция в мач без значение.

Русия от своя страна завърши участието си в груповата фаза след две победи и едно поражение, което им дава право за участие в 1/2-финалите на турнира.

4152187

Първи гейм

Максим Михайлов откри резултата с мощна атака от зона две, но България веднага отговори с атака по правата от зона четири с Мирослав Градинаров. Добра изява в защита на Теди Салпаров след мощен сервис на Владо Николов, позволи на капитана ни да завърши с атака от втора линия - 2:1. Николов обаче сбърка сервис, а веднага след това същото направи и 40-годишният Сергей Тетюхин.

Двата отбора продължиха да си разменят водачеството до първата техническа пауза, която дойде при резултат 8:7 в полза на България след успешна атака на Теодор Тодоров през центъра срещу гиганта Александър Волков. Веднага след това обаче руският център отговори с атака по правата, с която възобнови равенството - 8:8.

4152188

Троен руски блок спря атаката на Градинаров за 9:10, а ас на Тетюхин секунди по-късно покачи на 9:11 и накара Пламен Константинов да вземе първа почивка в мача. Нов мощен сервис на опитният посрещач позволи на "сборная" да организира контраатака, при която Клюка заби мощно от зона четири за 9:12. Серията на руснаците бе спряна след грешка на блокадата на Ашчев.

Колебанията в посрещане на Градинаров принудиха националния ни селекционер да направи и първа промяна. Посрещачът бе заменен от Мартин Божилов. Секунди по-късно либерото на Марек Юнион Ивкони направи добро спасяване в защита, но тройната блокада на Русия спря атаката на Владо Николов.

Втората техническа пауза дойде при резултат 16:13 в полза на "гостите" след сервис в мрежата на Тодор Скримов. При 19:15 капитанът на България изпълни прекрасен сервис, който бе отсъден аут, но при видео повторението се видя, че топката "хваща" линията и точката дойде за България. Веднага след това обаче състезателят на Лион обаче сбърка началния удар, което бе 4-то за "трикольорите". Блокада срещу Градинаров за 21:16 накара Пламен Константинов да вземе нова почивка. Без проблем играчите на Владимир Алекно стигнаха до 25-та точка, която дойде след нов сгрешен сервис, отново от Скримов, и по този начин руснаците поведоха в геймовете с 1:0.

4152189

Втори гейм

Втората част започна добре за България - успешна атака на Ники Николов и атака аут на Тетюхин - 2:0. "Бъркана" топка на Георги Братоев и блокада на руския тим им даде аванс при 4:3. Статистиката от първата част показва, че нашият тим е сбъркал седем сервиса и не е направил нито една блокада.

Мощна атака на Сергей Гранкин срещу единичния блок на Георги Братоев доведоха до 6:3, което накара Пламен Константинов да посегне към почивките. Серията на Максим Михайлов не спираше - поредна бомба в полето ни затрудни посрещането, кото доведе до блок срещу Владо Николов за 3:7. Веднага след това капитанът ни се реваншира с мощна атака от втора линия, но опитният Тетюхин успя да се измъкне от тройна блокада с технично отиграване и почивка при 4:8 за Русия.

Силната игра на сервис за "сборная" продължи, а грешките в нашето поле не спираха - 8:12. На полето се появи и Методи Ананиев, който замени Мирослав Градинаров. Веднага посрещачът се отчете с ас за 10:13, а втората техническа почивка дойде при 12:16 за "братушките" след успешна атака на Волков през центъра.

4152190

Грешка на сервис от Гранкин и добър севис на Скримов позволиха на тима ни да на мали до 14:16, което накара Алекно да вземе почивка. Веднага след паузата отскокливият посрещач направи ас за 15:16, а атака от зона две на Владо Николов изравни резултата - 16:16. Грешка на българската блокада сложи край на серията на Скримов, след което играта продължи точка за точка, но до 17:17. Тогава с две атаки на Гранкин и атака аут на Владо Николов, Русия отново дръпна - 17:20 - почивка за България. До края на частта Русия не изпусна водачеството си и след мощна атака на Волков през центъра, противниците ни затвориха частта след 22:25.

4152191

Трети гейм

В началото на третия гейм играчите на Пламен Константинов показаха трудности в организирането на атаката си и това си пролича в резултата - 4:0 и почивка за Гибона. Добрата игра на момчетата на Владимир Алекно продължи и те стигнаха до първата почивка в гейма със сериозен аванс - 3:8.

Силната игра на олимпийските шампиони продължи и след първата техническа пауза и преднината им набъбна до 8 точки при 8:16. По всичко личеше, че срещата между България и Русия се доиграваше и в крайна сметка "сборная" се поздрави с успех след 17:25.

Вчера "лъвовете" започнаха пътя си към Олимпийските игри в Рио де Жанейро през лятото с победа над Финландия с 3:1. Играчите на Пламен Константинов показаха силни и слаби елементи в играта си, но важното бе, че записаха успех, който бе изключително ценен за тях.

"Сборная" от своя страна допусна поражение от Франция с 3:1, а ден по-рано победи лесно скандинавците с 3:0. За тях срещата днес е последна от груповата фаза, като при загуба те ще се сбогуват с шансовете си за участие на летните олимпийски игри.

Пламен Константинов избра да започне срещата с разпределител Георги Братоев, капитанът Владимир Николов на диагонал, посрещачи - Тодор Скримов и Мирослав Градинаров. Теодор Тодоров и Николай Николов като централни блокировачи, а либеро е Теодор Салпаров.

Владимир Алекно от своя страна стартира с Гранкин, Михайлов, Волков, Тетюхин, Клюка, Ашчев и Обмочаев.