България се класира за Олимпиадата в Лондон след вихрено начало и бой над Египет!

Националният отбор по волейбол на България се класира за Олимпиадата в Лондон през юли-август тази година, след като „лъвовете" днес завоюваха нужните два гейма срещу Египет.

Нашите започнаха вихрено и в първите два гейма буквално разбиха своя съперник. В третия настъпи огромно отпускане в редиците на България и логично се стигна до загуба, но в 4-ия Казийски и компания записаха най-доброто си представяне и заслужено спечелиха с 3:1 (25:16, 25:18, 20:25, 25:12).

След края на двубоя националите хвърлиха на няколко пъти във въздуха треньора Радостин Стойчев, който от своя страна посвети победата на помощника си Камило Плачи, който в момента е в болница.

За националите ни отново Цветан Соколов беше над всички със своите 19 точки (13 в атака, 4 от сервис и 2 от блок). Казийски се отчете с 12 за успеха, а Теодор Тодоров отново беше непробиваем на блокада, отчитайки се със 7 точки, 5 от тях след блокади.

Така, след като не успяхме да се класираме за Олимпиада при първия си опит тук в София, сега българските национали излезнаха пределно мобилизирани да докажат на света, че заслужаваме мястото си сред най-добрите във волейбола. По време на целия турнир вярната публика беше 7-ият играч на отбора, след като дори срещу Пакистан в залата имаше 6 хиляди души. Вчера срещу Франция и днес срещу Египет тя беше пълна.

Гейм №1

България започна вихрено с 3:0 след силна атака на Соколов и две блокади Теодор Тодоров и Ники Николов, а отново диагоналът заби за 4:1. Тошко Алексиев застана на сервис, а Соколов и Казийски бързо направиха 7:2, а техническата пауза дойде при 6 точки в полза на Бългрия - 8:2, след грешка на Фати в атака.

Нови две грешки в полето на Египет и хубава пусната топка на Казийски донесоха 9 точки аванс за „лъвовете", които позволиха топката да тупне в тяхното поле едва при атака от центъра на Египет - 11:3, но деветте точки бяха възстановени след грешка от сервис на гостите. „Фараоните" обаче съкратиха до 7 точки, след като Рашид записа ас на своята сметка. Това обаче не попречи на нашите, които с тройна блокада доведоха резултата до 16:8 при второто техническо прекъсване.

Играта след него продължи да се развива точка за точка, като нашите момчета играеха с много настроение, но понякога българите действаха разконцентрирано в защита, което попречи успехът в гейма да е още по-категоричен. Все пак Казийски и Соколов правеха каквото си искат в атака Към края на гейма се разигра и Алексиев, чиито атаки от втора линия бяха неразгадаеми за „фараоните". При 23:14 направи Виктор Йосифов със страхотен сервис в зона №5, при 23:16 Казийски донесе геймпойнт със забивка по диагонала - 24:16. Тя дойде още в следващото разиграване, при което Теодор Тодоров направи нов блок за 25:16 и 1:0 за България.

Гейм №2

Втората част започна равностойно, но при 3:3 Казийски напомни за себе си, след като заби две бомби в полето на Египет - 5:3. С помощта на Соколов разликата беше поддържана 2 точки, а преди паузата беше увеличена на 3 - 8:5.

Египет изравни при 9:9 след атака в аут на Тодор Алексиев, но бързо след това Цветан Соколов заби два поредни аса за 13:10. Наставникът на Египет Шериф Ел Шемерли взе прекъсване, но Соколов продължи с нов пореден ас - 14:10. Перфектен пайп на Тодор Алексиев пък доведе резултата до 16:11 при второто техническо прекъсване.

След втората техническа пауза България записа бързи две точки за 18:11, а нов аут след атака през центъра на Египет доведе резултата до 19:11. Грешка при блокадата ни позволи на гостите да запишат 12-а точка, но Казийски записа 20-а точка в нашия актив след блок аут. Отново той заби по блокадата за 21-ата ни точка. След чудесно разиграване и двата отбора показаха силна защита, но Алексиев не успя да забие от пайп - 21:16.

Тодоров обаче направи 22-а точка през центъра, а Казийски с мощен сервис направи 23:16, а на мястото на Жеков и Казийски влезнаха Братоеви. Тодоров записа поредна точка през центъра за 23:17, а геймпойнтът беше реализиран от разпределителя на Египет, на който беше отсъдена носена топка - 25:18 и България се класира на Олимпиадата.

Гейм №3

„Лъвовете" изпълниха главната си цел, а в третия гейм титуляри започнаха братята Братоеви, които влезнаха на мястото на Жеков и Алексиев. Башите се поотпуснаха и Египет поведе с 2:7, а техническото прекъсване дойде при 3:8 за „фараоните.

Соколов прати топка в аут, която направи разликата 6 точки при 5:11 и Радостин Стойчев взе таймаут, за да смъмри отпусналите се „лъвове". Това не помогна и още следващата топка блок на гостите направи разликата 7 точки, а ас на Кетат направи 5:13. Повторенията показаха, че топката е аут, но за ралзика от вчера, съдиите вече не можеха да ни попречат за класирането ни на Олимпиадата. Момчетата на Стойчев продължиха обаче със слабите изяви в тази част и напълно заслужено Египет взе преднина от 8 точки преди второто техническо прекъсване, въпреки опитите на Казийски и Соколов да обърнат развоя на събитията.

Две комбинации на Георги Братоев с Тодоров и брат му Валентин намалиха до 10:16, а аут в атака през центъра на Египет направи 12:17. Страхотен сервис на Соколов доведе разликата до 4 точки, а гостите взеха таймаут, за да бъде прекъсната серията на диагонала.

Това им помогна и „фараоните" да запишат две поредни точки, едната от които след грешка на Георги Братоев. 20-ата точка за Египет дойде след аут на Валентин Братоев, но „лъвовете" отново записаха две поредни добри изяви за 16:20. Йосифов записа трети пореден силен сервис, който намали до 17:20 и дойде време за ново прекъсване за гостуващия тим.

За съжалени при следващата атака блокадата ни излезе на сантиметри в аут и разликата отново стана 4 точки. Можехме да намалим на 2 точки, но Братоев подаде на три пъти слабо към Соколов и в крайна смета резултата стана 18:22, а след това 18:23. Казийски намали пасива отново до 4 точки, но сервисът му не помогна да намалим с още дефицита си - 19:24. Атака през зона №2 по диагонала донесе и гейма в полза на Египет - 20:25.

Гейм №4

За разлика от предния гейм националите ни не оставиха нищо на случайността в началото на четвъртата част. Водени от мощните забивки на Цветан Соколов „лъвовете" направиха аванс от 4 точки до първата почивка - 8:4.

След нея отново Соколов и Валентин Братоев с хубави забивки направиха разликата 5 точки, а блокада след хубав сервис на Валентин направи разликата 6 - 11:5. Египет записа две точки след грешки на нашите момчета, но Казийски с мощна забивка по диагонала възстанови 5 точковия аванс, а блок на Тодоров направи резултата 13:7. Пореден блок на Тодоров направи разликата 7 точки, нов аут от втора линия на гостите доведе резултата до 16:8 при следващата техническа пауза.

След нея Тодор записа нов блок, а съдията отново реши да подразни феновете, отсъждайки мрежа на централния ни блокировач - 17:9. Соколов получи топката високо при мрежата и с мощна диагонална забивка прати топката във втория метър - 19:9, но Казийски сбърка сервис, а Стойчев реши да го извади за заслужена почивка и вкара Пенчев - 19:10, а след това и Валентин Братоев се отчете с мощна забивка - 20:10.

Два поредни аута от атака на „фараоните" направиха аванса ни 12 точки, а публиката започна да пее с пълно гърло за Стойчев, Казийски и компания. Мачпоинтът дойде след забивка през центъра на Тодоров при 24:11, а той беше реализиран след технична атака на Пенчев - 25:12, 3:1 в сетовете и България завърши непобедена в тази квалификация, класирайки се за 8-и път на Олимпиада.