България се изпоти срещу Япония, но спечели с тайбрек

България загуби една точка в борбата за класиране във Финалната осмица на Световната лига, но все пак надигра Япония и във втория мач за уикенда, този път с 3:2 след 25:21, 20:25, 25:13, 21:25 и 15:10. "Лъвовете" демонстрираха огромно превъзходство в първия и третия гейм, но страхотната мотивация в отбрана помогна на "самураите" да вкарат мача в тайбрек. Сервисът вършеше работа за националите ни единствено в първата половина от двубоя, а след това гостите показаха рискови отигравания на начален удар, които се отразиха негативно на възпитаниците на Радостин Стойчев.

Топреализатор на двубоя стана вездесъщият Цветан Соколов, който записа 29 точки, дошли след 23 атаки, 3 блокади и 3 аса. Теодор Тодоров се отчете с 15 пункта, цели четири от които директно от начален удар. За Япония Тацуя Фукузава записа 26 точки, а Матей Казийски разочарова с изявите си националния ни селекционер Радостин Стойчев и регистрира само 11 пункта.

Началото на първия гейм се оказа много спокойно и уверено за „лъвовете", които натрупаха четири точки аванс при първото техническо прекъсване, като блокадата ни се справяше много добре с атаките на азиатския състав. Цветан Соколов без проблеми успяваше да завършва акциите на националите ни и благодарение на неговите изяви не позволявахме на Япония да изравни резултата. Когато Андрей Жеков разигра и центровете ни, разликата отново набъбна до четири точки - 14:10, след като в един момент бе само една при 10:9. При втората техническа пауза преднината ни бе два пункта, но Тодор Алексиев се разигра по диагонала и в комбинация с добрите атаки на Теодор Тодоров успяхме да направим резултата 24:19. В крайна сметка геймът бе затворен с четири точки аванс при втория ни мачбол след нова безпощадна забивка на Тодоров. След първата част Соколов бе с осем точки, следван от центъра на ЦСКА и Алексиев, които имаха по пет.

Вторият сет започна по-добре за гостите и те поведоха с 5:2 след няколко неуспешни разигравания от наша страна. На първото прекъсване японците съумяха да се оттеглят с аванс при 8:6 с добри атаки на Фукузава Тацуя. При 8:7 за „самураите" съперниците направиха дълго и интересно разиграване, като либерото ни Владислав Иванов се представи на ниво с няколко спасявания, но в крайна сметка загубихме точката. Въпреки епизодичните избухвания на Соколов, Япония поддържаше добър аванс пред нас с агресивна игра и максимален риск при сервисите - 13:8. На второто техническо прекъсване гостите водеха с 16:9 и Радостин Стойчев отново прибегна до услугите на Николай Пенчев.

Проблемите ни с началния удар бяха основна причина за изоставането в резултата, но все пак смъкнахме пасива си до 13:18. Добрата защита на японците им позволяваше да избират различни варианти в атака и лесно водеха гейма към желания от тях изход. При 14:21 Методи Ананиев получи шанс за изява и завърши добра офанзива, дирижирана брилянтно от Жеков. Независимо от моментните проблясъци в представянето ни, изглеждаше невъзможно да спасим гейма. Соколов обаче изтормози азиатците на сервис и върна надеждите на варненската публика - 20:23 след страхотен негов ас. В последствие обаче той прати кълбото в аут и даде шанс на Япония да затвори сета в следващото разиграване - 20:25 и 1:1.

Третият гейм стартира значително по-спокойно за българите, които за отрицателно време дадоха на гостите си да разберат, че загубата в предишната част е била плод на случайност. Блокадата ни отново позволи на възпитаниците на Радостин Стойчев да се приберат на техническо прекъсване с аванс от четири точки, като дори сервисът ни причиняваше далеч повече неприятности за "самураите". Матей Казийски също се включи успешно и внесе свежест в редиците ни, а Тодоров отбеляза ас с перфектно изчислен флот сервис - 10:4. Жеков пък отново показа качествата си на блок, спирайки безгрешния досега Фукузава за 11:5.

Две страхотни последователни комбинации между Жеков и Алексиев завършиха с перфектни забивки на посрещача ни и така на втората техническа пауза резултатът бе повече от успокояващ -  16:9 в наша полза. В последствие преднината ни дори се увеличи, благодарение на нов флот сервис на Тодоров с хирургическа точност за 19:11. Следващите два начални удари на центъра на ЦСКА никак не се понравиха на "самураите" и те не успяха да разиграят топката - 21:11. При 22:11 на полето влезе Даниел Милушев под аплодисментите на варненската публика в зала "Конгресна". В крайна сметка Виктор Йосифов заби последната точка за българите в гейма, с която ни осигури спечелването му - 25:13 и 2:1.

Четвъртата част започна с дълги разигравания и резултатът вървеше точка за точка до 2:2, като отново Пенчев се включи силно с добра атака за 3:2. Соколов опита да контузи посрещачите на Япония с мощен сервис, но отбеляза единствено точка за 4:2. Именно диагоналът на Тренто обаче направи грешка в една от контрите на българите и това позволи на "самураите" да изравнят за 5:5. Все пак на първата пауза, благодарение на Казийски, се оттеглихме с минимална преднина.

Гостите съумяха да поведат с цели три точки при 9:12, след като Йотаяма направи добра серия на сервис, а посрещането на Пенчев бе под всякаква критика. Именно началният удар с прекомерен риск вършеше работа на "самураите", но и реферите не пропуснаха да се подиграят с домакините, след като отсъдиха блокаут в ситуация, когато топката отскочи от мрежата - 11:15. На второто техническо прекъсване все пак смъкнахме изоставането си с една точка за 13:16.

След паузата Жеков показа за пореден път добър синхрон с центровете, но въпреки красивите акции, не успявахме да стопим още пасива си - 15:18. На сервис грешките ни се увеличаваха, а Казийски не демонстрираше и частица от потенциала си на лидер, което доведе до логичната му замяна с Ананиев. Авансът на японците бе леко намален при 21:23, но всички напрегнати ситуации се развиваха в тяхна полза и те си спечелиха троен геймбол, от който веднага се възползваха - 21:25 и 2:2.

В тайбрека показахме по-високата си класа и това още повече повдигна въпроса защо трябваше да се стига до него, след като на паузата водехме с 8:4. Соколов отново забиваше безпощадно в противниковото поле, но направи две грешки, заради съсредоточената срещу него японска блокада. Жеков продължаваше да игнорира останалите ни играчи за сметка на игра с Цецо, но бе видно, че "самураите" свикнаха да очакват атаки именно от него. Все пак успяхме да задържим преднината си до края на частта и затворихме мача след 15:10 и безпощадни забивки на Казийски и Соколов.