България с първа загуба в квалификациите за Евробаскет 2013

Мъжкият национален отбор на България допусна първа загуба в европейските квалификации по баскетбол. След успеха си над Швеция преди три дни, възпитаниците на Росен Барчовски отстъпиха при гостуването си на Азербайджан със 71:88 точки.

Селекционерът на Азербайджан Елхан Алиев използва само шестима баскетболисти, като трима от тях играха пълни 40 минути. Домакините стартираха мача със серия от 11:2, след което до края нямаха проблеми.

Те увеличиха аванса си на 21:10 в седмата минута, а спечелиха първата част с 26:14 след тройка на Расим Башак 11 секунди преди сирената. В 16-та минута баскетболистите на Азербайджан вече водеха със 17 точки разлика - 42:25, а минути преди почивката българите губеха с 21 точки - 29:50.

С кош със сирената на Фуад Нифталиев домакините се оттеглиха на почивка с 22 точки преднина - 53:31. Третата четвърт беше равностойна, но възпитаниците на Елхан Алиев поддържаха убедителната си преднина и дори я увеличиха.

След 30 минути игра резултатът беше 76:52 след последен кош на Заур Пашаев. В началото на последните 10 минути беше записана и най-голямата преднина за домакините - 26 точки при 78:52, а след това срещата се доиграваше.

Българите изиграха по-добре последните девет минути и намалиха пасива си в крайния резултат на 15 точки разлика - 73:88.

За България се отличиха Божидар Аврамов с 16 точки, Александър Янев с 14 точки и Николай Върбанов с 10 точки. За Азербайджан петима играчи завършиха с двуцифрен точков актив, но най-полезни бяха натурализираният американец Чък Дейвис с 30 точки, Орхан Гаджиев с 16 точки и 15 борби и Фуад Нифталиев с 15 точки.

На 21-ви август България е домакин на Германия от 18.00 часа в зала "Универсиада".

"Ние дойдохме в Баку за победа. Това поражение силно ме притеснява. Днес Азербайджан игра по-добре от нас. Домакините имаха и отличен процент от тройката. Квалификациите едва сега започват.

Трябва да подобрим играта си и да мислим за следващите мачове", каза след двубоя Росен Барчовски, цитиран от БТА.