България с победа в епичен дуел срещу Холандия на Евроволей 2015

снимка: eurovolley2015.net

Българският национален отбор по волейбол постигна изключително драматична, инфарктна, но и още по-сладка победа с 3:2 над Холандия на Европейското първенство, за да оглави Група А в София и да се класира директно на четвъртфиналите в турнира.

„Лъвовете“ спечелиха първия гейм с 29:27, но във втория отстъпиха категорично с 20:25, след като треньорът на холандците забави с 20-ина минути играта след контузия на Теодор Салпаров заради безумни и дребнави претенции към съдиите и българския състав.

Българите се върнаха в играта с нов драматичен гейм и успех с 28:26, но срещата не бе приключена в четири сета, защото той бе загубен с 23:25. Тайбрекът също се разви крайно инфарктно, но след три мач-бола „лъвовете“ все пак завършиха триумфално срещата със забивка на въздесъщия Владимир Николов.

Така България с три победи от три мача в групата оглавява крайното класиране и ще почива в утрешния ден, след като си е осигурил участие на 1/4-финалите. Холандия е на второ място, а Германия остава трета, след като по-рано днес спечели с 3:0 над Чехия. Ако Бундестимът спечели плейофния си двубой утре, ще се изправи отново срещу България на четвъртфиналите.

Първи гейм

В началото на сета нито един от двата тима не можеше да наложи предимство и след като холандците повеждаха на четири пъти в резултата с една точка, направиха грешка при атака от зона четири и осигуриха аванс от 8:7 на "лъвовете".

След ас на Ван Дайк обаче инициативата се пренесе в полето на "лалетата" и те отново повеждаха в резултата с по една точка - при 11:11 обаче все още нито един отбор не се бе откъсвал значително в резултата.

4148980

След сервис на Владо Николов и отлично негово отиграване си заслужихме възможност за контраатака, при която Алексиев направи брейк точка за 14:13. В крайна сметка обаче холандците си върнаха предимството след флот сервис на Дифенбах, който не позволи да направим успешна атака и на втория интервал "лалетата" имаха аванс от 1 точка.

Николай Пенчев с коварен флот записа първия ас за България, с който изравни резултата на 19:19 и проби посрещането на Дик Коой. Следващият сервис отново затрудни съперника и успяхме с блокада да поведем - 20:19. За съжаление, не можахме да реализираме първия си гейм бол, а Ван Дайк с отличен сервис изведе Холандия напред с 25:24.

4148981

Напрежението в последните минути на гейма бе осезаемо и в двата тима, като фамозни две поредни отигравания на българите обърнаха резултата в тяхна полза до 27:26. Ники Пенчев с втория си ас от флот сервис пък осигури най-накрая успеха на "лъвовете" в пъвия сет - 29:27 и 1:0.

Втори гейм

Холандците започнаха втората част с повее грешки, което можеше да ни донесе много дивиденти, но след слаби подавания на Георги Братоев на два пъти при 4:3 в наша полза се стигна до нелепо равенство. Тодоров пък бе записал третия ас в полза на България, и то отново от флот. "Чадър" на Виктор Йосифов срещу 207-сантиметровия Ван Бемелен ни осигури по-сериозен аванс, а с нова добра изява на блокадата се оттеглихме при 8:5 на първия интервал.

4148982

Статуквото се запази до второто техническо прекъсване, но можехме да съжаляваме за това, защото заради липса на концентрация в три случая допуснахме да ни бъдат правени точки, които иначе трябваше да отидат в нашия актив - 16:13.

След втория интервал поради неимоверните и дребнави претенции на съперника Владислав Иванов, записан като посрещач, трябваше да замести контузеното либеро Теодор Салпаров, но не с екипа на типичен представител на този пост, а със светлоотразителна жилетка. Явно холандският треньор бе разбрал, че като второ либеро е бил записан Андрей Жеков, който нямаше да влиза в двубоя, с което реши да провокира реферите да накажат българския отбор, задето са използвали различен играч на специфичната позиция либеро.

4148983

В крайна сметка единственият резултат от протестите на холандците бе фактът, че новото либеро Влади Иванов не игра с екип с различен цвят от останалите, а носеше светлоотразителна жилетка. Разсейването обаче подейства позитивно на гостите, които направиха шест поредни точки и поведоха с 19:16.

4148979

Подемът на холандците продължи и те си подпечатаха успеха в него по безапелационен начин, като след провокацията на треньора им сякаш българите станаха съвсем различен отбор. Така "лалетата" спечелиха гейма с 25:20 и изравниха резултата - 1:1.

Трети гейм

Възходът на Холандия им позволи да продължават да тормозят българското посрещане, главно чрез сервиса на ван Дайк и слабото наше посрещане, което доведе до резултат 2:6 след няколко грешки в атаката.4148976

Холандците много находчиво насочваха сервиса си срещу Влади Иванов, който не успяваше да предостави добра топка за разиграване на Георги Братоев и нападението ни страдаше - 3:8. В следващите минути единствено атаката на Владимир Николов бе положителен аспект от играта на българите, както и няколко флот сервиса на Ники Пенчев, но въпреки тях холандците имаха четири точки аванс на втория интервал.

Когато всичко изглеждаше предрешено и холандците отново бяха натрупали комфортна преднина, отново сервисът на Ники Пенчев разколеба посрещането на противника и позволи на българите от 18:22 да изравнят резултата. Влади Иванов се реваншира за някои грешки в предния гейм със страхотно спасяване, което доведе до убийствена забивка на Миро Градинаров за 23:22 в наша полза.

4148984

Виктор Йосифов с отлична блокада се разписа за 25:24, за да притъпи съживяването в редиците на Холандия, които обаче все пак отразиха първия ни геймбол. Владо Николов бе безупречен до 23:23, когато прати топката в аут и наклони леко везните в полза на гостите. Те продължаваха донякъде с късмет да запазват шансовете си с гейма и изравниха отново след блокаут от третата си атака за 26:26.

При третата съ възможност обаче българите не пропуснаха - ас на Миро Градинаров с мощен сервис направи резултата 28:26 и 2:1 за "лъвовете", които доказаха, че епизодичните проблясъци на арогантните холандци не отговарят на класата на двата тима.

4148989Четвърти гейм

Холандия се оттегли на пауза при 8:6 в своя полза, но предимството трябваше да е за България, ако Ники Пенчев не бе закачил мрежата при излишна блокада, когато съперникът на успя да прехвърли топката в нашето поле. В следващата ситуация пък Градинаров се подхълзна и не можа да завърши перфектно отиграване на "лъвовете", за да могат гостите да натрупат аванс.

В момент, в който можехме да натрупаме по-солиден аванс и да се движим на гребена на емоцията след ас от флот сервис на Ники Пенчев, загубихме концентрация в три поредни ситуации, в които подарихме точки на съперника. Съдиите пък също на два пъти не отсъдиха носена топка на съперникови и грачи и Холандия с успех в две дълги разигравания поведе с 16:14.

Сервисът на Владо Николов в комбинация с два чудесни блока първо на Виктор Йосифов, а после и на завърналия се Георги Братоев, ни позволиха да изравним резултата до 19:19, след като изоставахме с три точки.

За съжаление, почти безгрешният до този момент Владо Николов прати две поредни атаки в аут и доближи холандците до спечелване на гейма - 21:23. Капитанът ни обаче моментално се реваншира с две поредни успешни атаки, провокирани от отличния сервис на Агонцев, за да изравним на 23:23. За съжаление, с помощта на бъркана топка "лалетата" успяха да спечелят гейма с 25:23, а Константинов не можеше да обжалва, защото бе изчерпал двете си желания за видео повторения в гейма - 2:2.

Тайбрек

За съжаление, след като поведохме с 3:1 в тайбрека, допуснахме три поредни точки от холандците, които изравниха и поеха инициативата в двубоя. Българите можеха да се откъснат в резултата преди размяната на полетата, но Тодор Алексиев с лошо подаване към Владо Николов обрече атаката му на противниковата блокада - 7:8 за Холандия.

Българите успяха да върнат брейк точката и да започнат да водят на свой ред с по една, но разпределителят Абдул-Азиз с отличен начален удар върна предимството на Холандия за 12:11. Владо Николов обаче също се отличи от сервис и предостави предимство за "лъвовете", макар и с помощта на мрежата - 13:12 за българите.

"Лъвовете" пропиляха два мачбола, но първият можеше да бъде реализиран, ако Братоев бе избрал да играе с Владо Николов, вместо с Алексеев, който бе хванат на двоен блок - 15:15. В крайна сметка епосът приключи успешно със забивка на Владо Николов за 17:15 и 3:2!