България прегази Куба с 3:0 във Варна

снимка: fivb.org

Националният отбор по волейбол на България за мъже спечели първата си домакинска среща в реновираната зала "Конгресна" във Варна, след като надделя с категоричното 3:0 (25:23, 25:16, 26:24) над тима на Куба. Това бе шеста победа за "лъвовете" от девет мача, а утре, отново от 20:45 двата тима ще изиграят и втората среща по между си.

Срещата започна равностойно, но България първа стигна до брейк пойнт след добра игра в защита и технично отиграване на Тодор Скримов за 4:2. Тройна кубинска блокада на два пъти "спъна" българската атака, като потърпевши бяха капитанът Владимир Николов и Николай Пенчев и това позволи на Куба да стигне до първото техническо прекъсване при 8:7.

Равностойната игра продължи и до втората техническа пауза, която дойде в полза на Куба при 16:14 . До този момент в срещата капитанът на гостите Роландо Сепеда бе най-полезен за тима си, така както бе и в предишните две срещи, като безпроблемно атакуваше от зона едно и две. За българите разпределителят Андрей Жеков разпределяше равномерно играта.

Резултатът отново бе в полза на България при 17:16 след две блокади и атака в центъра на Теодор Тодоров. Нова страхотна блокада изградиха Еър Теди и Тодор Скримов срещу Сепеда и "лъвовете" дръпнаха с две точки при 19:17. При 20:19 Мирослав Градинаров се появи на игрището на мястото на Теодор Тодоров и с мощния си сервис помогна на "трикольорите" да дръпнат с 22:19, след като при първото му изпълнение кубинците не успяха да оставят кълбото в своето поле, а при втория случай топката тупна директно пред линията на Куба. Първият геймбол очаквано бе на сметката на сънародниците ни при 24:21. При първата възможност Хавиер Хименес заби от зона четири, а при втория Виктор Йосифов докосна мрежата при атака през центъра. Все пак българите успяха да излезнат напред в резултата при геймовете след атака от зона четири на Николай Пенчев.

И втората част започна равностойно, като водачеството се сменяше няколко пъти, но все пак сънародниците ни излезнаха напред в резултата при 8:7 след атака от зона четири на Николай Пенчев. Преднината на България нарасна до 10:7 след грешка в атака на Сепеда и два хубави сервиса на Виктор Йосифов. Технично отиграване на Ники Пенчев направи преднината ни четири точки при 11:7. Преднината на България нарасна до 16:10 при втората техническа пауза след мощни атаки на Владимир Николов и блокада на Теодор Тодоров.

Стабилната игра на "трикольорите" продължи до края на гейма и те заслужено спечелиха и втората част с убедителното 25:16 след атака аут на Сепеда.

Третата част започна по-добре за гостите, които поведоха с 4:1 и запазиха аванса си до първата техническа пауза, която дойде при резултат 4:8. Преднината на гостите бе стопена при 9:10, а втората техническа пауза вече бе в полза на България - 16:14. Добри атаки на Хименес и Сепеда помогнаха на Куба да излезе напред при 18:17, а блокада на разпределителя Ричард доведе до 21:19. При 21:22 за кубинците Мирослав Градинаров отново се появи за сервис на мястото на капитана Владимир Николов, успя да направи един ас, но при второто изпълнение заби топката в мрежата. При 23:23 тройната блокада на България спечели първи мачбол за "лъвовете", но сервис в мрежата на Скримов изравни резултата. Вторият мачбол дойде при 25:24 след страхотен пайп на Скримов, а след атака в аут на Сепеда "трикольорите" се поздравиха с чиста победа - 3:0.

В първите два мача, които се играха в столицата на Куба Хавана, момчетата на Пламен Константинов успяха да спечелят максималния брой точки - 6, след като постигнаха два успеха.

В момента лидер в група С е тимът на Канада, който е с актив от 22 точки след шест победи и пет загуби. Втори е отборът на Аржентина - 16 точки след пет победи и четири поражения, веднага след тях се нарежда България - 12 пункта след пет успеха и три загуби. На псоелдното място е днешният съперник на "лъвовете" Куба - три победи, седем загуби и едва седем точки.

Пламен Константинов сподели, че за него е важен не успехът, а сработката между играчите му, докато за Куба срещата е без значение, тъй като те нямат шанс да се класират за финалния турнир, на който именно зала "Конгресна" е домакин.

Пламен Константинов започна срещата с Андрей Жеков, Владимир Николов, Николай Пенчев, Тодор Скримов, виктор Йосифов, Теодор Тодоров, Теодор салпаров - либеро.