България попари Бразилия на волей

Националният отбор на България завърши по най-добрия начин участието си в домакинския турнир от група 16 във Варна, след като се наложи драматично над олимпийския шампион Бразилия с 3:2 (25:22, 19:25, 25:15, 18:25, 15:12) в третата среща в Двореца на културата и спорта.

Двата тима стартираха равностойно срещата, но след първото техническо прекъсване българският тим заигра по-окрилено и излезе напред. Това накара бразилският селекционер да поиска почивка, а след това да направи и двойна смяна - на терена се появиха Бруно Резенде и Алан Соуса. Ходовете не дадоха резултат и "лъвовете" продължиха да доминират. В игра за България влезе Владислав Иванов, заменяйки Валентин Братоев. "Селесао" намали дистанцията, но в решителните моменти "трикольорите" отново показаха воля и устойчивост и затвориха гейма след 25:22.

Ситуацията се повтори и във втората част - равностойно начало, след това оформяне на добра разлика. След второто техническо прекъсване бразилците изравниха (8:8), но нашите момчета вкараха интрига, успявайки да догонят опонента. Положението се повтори на няколко пъти, олимпийските шампиони се откъснаха и увеличиха преднината си. Въпреки усилията на момчетата на Пламен Константинов, южноамериканците изравниха резултата 1:1.

В третия гейм българите започнаха ударно, с добра преднина. "Лъвовете" удържаха темпото, разстройвайки посрещането на съперника. Дистанцията се увеличи, нашите момчета показаха още по-добра игра на блокада и атака. Розалин Пенчев замени Николай Пенчев. В следващите минути Виктор Йосифов и съотборниците му просто доиграха гейма, за да поведат с 2:1 гейма.

Четвъртата част стартира с промяна в състава на "кариоките" - Исак Сантос замени Отавио Пинто. Играта отново бе доста оспорвана, впоследствие бразилците се мобилизираха и дръпнаха. "Трикольорите" заличиха половината от преднината на опонентите си, но не успяха да направят повече. Съставът, воден от Ренан дал Зото продължи да разколебава българските състезатели и в крайна сметка вкара двубоя в тайбрек.

В него на терена останаха Николай Учиков и Розалин Пенчев. Положението от двете страни на мрежата ставаше все по-напечено. Резултатът бе точка за точка, при 7:5 играчите на Пламен Константинов поведоха. Волейболистите на "селесао" обаче отново ги настигнаха, последва ново надлъгване. Блокаут на Николай Учиков увеличи дистанцията, но за кратко. Борбата продължи - бразилците застанаха застанаха плътно зад "лъвовете", оставайки на една точка. Атака на Розалин Пенчев доближи тима до успеха, след което Светослав Гоцев сложи точка на мача за 15:12 и крайното 3:2.

Най-резултатен за "лъвовете" бе Валентин Братоев с 14 точки (1 блокада, 1 ас), 12 добави Светослав Гоцев (3 блокади). По 11 точки записаха Розалин Пенчев (1 блокада) и капитанът Виктор Йосифов (3 блокади, 1 ас). За бразилския тим Уолъс де Соуса бе над всички с 22 точки, Маурисио Борхес приключи с 12 точки (5 блокади, 1 ас).

Така България продължава да заема 12-та позиция в класирането с 14 точки (5 победи, 7 загуби), "селесао" са четвърти с 24 точки (8 успеха, 4 поражения).

Следващата седмица националите ни поемат към ново предизвикателство - турнира от група 19 в Техеран (Иран), където ще имат за съперници домакините, Германия и Южна Корея. След поредицата от 3 загуби във Варна бразилците пък ще търсят успехи в Австралия, като в групата са и Аржентина и Полша.