България показа класа срещу Люксембург, запазва шансове за Евробаскет 2013

снимка: fibaeurope.com

Българският национален отбор по баскетбол зарадва привържениците на играта у нас с убедителна победа 94:68 като гост в първия мач между двата отбора в историята на евроквалификациите.

„Лъвовете" имаха само една-единствена опция за изход от двубоя - победа, която е втора за тях в Група В на квалификациите за Европейското първенство по баскетбол догодина. Така играчите на Росен Барчовски вече имат 6 точки от 4 кръга - преди бе победен Швеция, а загуби бяха допуснати от Азербайджан и Германия.

Люксембург продължава да няма победа в официален мач от 2000-ата година, когато надвива Грузия с 92:71. Именно този отбор заема последната пета позиция в класирането от нашата група с три загуби от 3 мача.

Само България обаче не можа да вкара 100 и повече точки на този съперник, след като преди това Германия го бе победила със 101:53, а Азербайджан - със 101:78.

Топреализатор за „лъвовете" стана капитанът Филип Виденов с 19 точки, към които добави 6 борби и 6 асистенции. Той завърши с 60% свободна стрелба, 33.3% от зоната на тройката и вкара 7 от 8 фаула.

200-сантиметровият Христо Николов също се прояви на висота и записа 16 точки, 7 борби и 1 асистенция. Той имаше 71% свободна стрелба, 50% от тройката и 3 от 4 отбелязани фаула.

Иван Лилов също завърши мача с 16 точки за българите, като бе убийствено ефективен от тройката и вкара 4 от 4 опита - общо 12 пункта, като към актива си добави и 4 борби плюс 1 асистенция.

Чавдар Костов наниза 11 точки, а Седрик Симънс се отчете с 9 пункта и 10 борби, като пропуските му от фаул го лишиха от шанса да завърши с дабъл-дабъл.

След равностойни първи 10 минути нашите съумяха да поведат с 4 точки при 22:18, като в края на втората разликата постепенно започна да набъбва и почивката дойде при 49:36 за нас. За първи път поведохме с 20 точки в третия период, а последните 10 минути дори можеха да ни донесат успех с 30, но в крайна сметка мачът приключи при 94:68.