България отново изпусна победата, този път срещу Полша

За втори пореден ден българският национален отбор по баскетбол изпусна златен шанс да победи един силен съперник в лицето на Полша.

Във втора среща от приятелския турнир European Basketball Tour възпитаниците на Росен Барчовски допуснаха втора поредна загуба - този път с 69:75 срещу поляците, а по подобен начин вчера допуснахме поражение от световния вицешампион Турция.

„Лъвовете" можеха отново да спечелят, след като изоставаха с 9 точки след първото полувреме, но след това се стигна до пълен обрат в третата част. Грешки в защита и прибързани решения на капитана Филип Виденов в атака ни лишиха от успех във втория ни мач от турнира.

Най-резултатен за България беше Христо Николов - Гларуса, който направи много силно второ полувреме и завърши с 16 точки, докато с 15 се отчете центъра Ники Върбанов. Добре се включи Павел Маринов, който наниза 9, а Симънс се включи добре със своите 7, но той имаше и висок принос в защитен план.

Утре България играе в Украйна отново от 18:00 часа в зала „Арена Армеец".

Срещата започна изключително равностойно, като България се държеше изключително равностойно срещу полския тим, в който личаха имената на звездата на Финикс Марчин Гортат, както и на Игнерски и Кошарек. Много добре започна Ники Върбанов, който само за 10 минути наниза 9 точки и затвърди доброто впечатление, което бе оставил вчера срещу Турция (18 точки и 16 борби). Все пак Полша водеше с три точки - 16:19.

Втората част Сашо Янев намали до 22:23, но след бързи атаки за Полша Барчовкски бе принуден да вземе таймаут при 23:28. Той обаче не даде резултат - българските баскетболисти започнаха все по-трудно да намират път към противниковия кош, а влизането на Седрик Симънс не бе запомнено с нищо добро. В крайна сметка силната защита на поляците им помогна да водят с 9 точки в края на частта - 30:39.

Нещата за българските „лъвове" продължиха да се развиват зле, след като поляците увеличиха до 14 точки своята преднина още преди да изтече първата половина от третата четвърт, а поляците продължаваха твърде често да печелят борбата под нашия кош. Все пак добрата игра на Аврамов намали разликата до 9 точки и поляците взеха таймаут - 42:51.

Симънс пък веднага след прекъсването заби мощно през двама за 44:51. Добрата игра на България продължи, а Аврамов и Виденов организираха добре нападението на тима на Барчовски. Това позволи на Николов два пъти да забие, а Симънс намали само до 2 точки разликата секунди преди края. За съжаление, Полша отбеляза много лесен кош и третите 10 минути приключиха при 53:57.

Гларуса продължи перфектната си игра, след като наниза тройка в начало, а с мощна забивка даде аванс на българския тим - 58:57. Гортат се разигра след това и отново върна Полша напред в резултата, но две добри акции на Върбанов не позволиха на гостите да се откъснат - 62:63.

Поляците обаче реализираха 7 безответни точки и подобно на вчерашния двубой срещу Турция България отново започна да изпуска златен шанс да спечели срещу един силен противник.

Три минути преди края Николов отново намали до 6 разликата, а Чавдар Костов през човек намали до 3 - 67:70. За съжаление обаче, след силна защита Полша за пореден път овладя борба в нападение, а след това Гортат отбеляза 2 точки, а и беше фаулиран от Виденов - 67:72. Шаред пък отбеляза от средно разстояние за 67:74, а до края оставаха 1:04 минути.

Виденов обаче се засуети в няколко нападения и в крайна сметка България не успя да стигне до обрат, а крайният резултат беше 69:75.