България остана без медал в петия ден на Световното по борба

България остана без медал в днешния пети ден на Световното първенство по борба в Ташкент (Узбекистан). В последната женска категория от програмата - до 63 килограма, Елина Васева беше елиминирана на осминафиналите.

Васева падна с 8:10 точки от европейската вицешампионка от Вантаа 2014 Мария Мамашук (Беларус). Българката имаше аванс от 6:2, но в последната четвърт от двубоя позволи на съперничката си да запише осем поредни точки, което се оказа решаващо. В последствие Мамашук загуби на четвъртфиналите и не успя да изтегли Васева до репешажите за бронза.

На старта на надпреварата в класическия стил двамата българи днес Явор Янакиев и Христо Маринов също допуснаха ранни поражения. В категория до 75 килограма световният първенец от Баку 2007 и бронзов медалист от Олимпиадата в Пекин 2008 Янакиев започна с победа над сърбина Виктор Немеш с 3:0 точки в квалификациите, а след това записа нов успех над Йорхен Хосе Коба (Венецуела) с 5:0.

На осминафиналите, обаче, той отпадна от европейския вицешампион от Тбилиси 2013 Зураби Датунашвили, въпреки равенството в резултата от 2:2 технически точки. Датунашвили достигна до полуфиналите, където обаче загуби с 0:1 точка от Арсен Джулфалакян и не успя да изтегли българина до репешажите.

При 85-килограмовите Христо Маринов беше елиминиран още на старта след 3:4 точки от друг грузинец Владимер Гегешидзе. Гегешидзе, европейски вицешампион от Тбилиси 2013, претърпя поражение още в следващия си мач на четвъртфиналите и не успя да изтегли Маринов до допълнителните пресявки за бронза.