България не оказа съпротива на Русия

Българският национален отбор по волейбол продължи неприятната поредица от поражения и този път отстъпи с 0:3 гейма (18:25, 22:25, 15:25) в първото си гостуване на шампиона в Световната лига от 2013-та година Русия.

„Сборная“ спази традицията да използва звездите в състава си в домакинските си мачове от тазгодишното издание на най-престижната волейболна надпревара и записа първа победа. За „лъвовете“ обаче поражението е пето поредно досега в турнира, а като прибавим и трите загуби в последните мачове от 2013-та, родните трикольори за първи път в историята нижат осем последователни неуспеха.

За седми път в последните ни осем двубоя срещу Русия в Лигата претърпяваме поражение, като това е общо 11-ти успех на „Сборная“ над „лъвовете“ в 15 мача помежду им в турнира.

В класирането на Група В след изиграването на 5 мача България продължава да се намира на последното 4-то място със само 2 пункта, докато Русия е трета с 5 точки. "Лъвовете" окончателно загубиха шансове да се класират за Финалната шестица, след като имаха нужда от две победи над Русия и успехи в оставащите си шест мача от турнира.

САЩ е лидер с 13 пункта пред втория Сърбия с 10, след като „янките“ надделяха с 3:0 (30:28, 25:20, 25:16) срещу „плавите“ в първия им двубой този уикенд.

За загубата ни от Русия допринесе големият брой грешки на трикольорите – цели 25, докато домакините сбъркаха в наша полза само 15 пъти. Най-резултатен за „лъвовете“ очаквано бе Цветан Соколов с 12 точки (9 от атака ,1 от блокада и 2 аса), а Тодор Скримов добави 10 (8 от атака и 2 от блокада), макар да се отчете с не особено висока ефективност в атака.

Николай Павлов и Денис Бирюков завършиха като топ реализатори срещата с по 13 точки, а 218-сантиметровият гигант Дмитрий Мусерски наниза 10.

Българите отстъпваха по броя на блокадите и асовете – Соколов записа две точки директно от сервис, а общо блокът на „лъвовете“ отбеляза пет пункта, но руснаците бяха далеч по-продуктивни и с 9 блокади и 5 аса подчертаха превъзходството си.

Селекционерът на България Камило Плачи има на разположение следните волейболисти за двубоите с Русия: разпределители: Добромир Димитров и Георги Сеганов; диагонали: Цветан Соколов и Венелин Кадънков; посрещачи: Тодор Алексиев, Тодор Скримов, Николай Пенчев и Златан Йорданов; центрове: Виктор Йосифов, Иван Латунов и Красимир Георгиев; либеро: Теодор Салпаров.

Първи гейм

„Лъвовете“ започнаха двубоя в състав: Тодор Скримов, Добромир Димитров, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Цветан Соколов и Красимир Георгиев (Теодор Салпаров - либеро). За "Сборная" на полето са Дмитрий Мусерски, Сергей Гранкин, Сергей Савин, Николай Павлов, Николай Апаликов, Денис Бирюков (Алексей Вербов – либеро).

Трябва да се отбележи, че за разлика от гостуванията през този сезон в Световната лига, в домакинските си мачове треньорът на Русия Андрей Воронков залага на повече от звездите в тима си.

Въпреки великолепното изпълнение на сервис от страна на Цецо Соколов и Тодор Скримов, нашите не успяваха да вземат превес в резултата. На първия интервал преднината на Русия бе само 1 точка, но след това Николай Апаликов направи силна серия от начален удар и осигури по-сериозен аванс на "сборная".

Благодарение и на седемте наши грешки, домакините поведоха с 16:12 на второто техническо прекъсване, след като разпределителят Гранкин раздвижи и Павлов, и Бирюков, и Мусерски в завършването на атаките.

"Лъвовете" често биваха хващани неподготвени от разнообразните нападения на руснаците, които успешно се възползваха и от шансовете си на контраатаки. Соколов не успяваше да се превърти, за да излезе на мрежата и това принуждаваше Димитров да комбинира главно с капитана Алексиев. Нова силна серия от сервис на Бирюков осигури комфортен аванс на домакините от 20:14 и на практика геймът просто се доиграваше до заключителната точка. С аут от начален удар на Соколов руснаците подпечатаха успеха си в първия сет - 25:18.

Втори гейм

Както и през първата част, така и сега българите започнаха концентрирано и с добри атаки на Соколов, Алексиев и Йосифов си заслужиха предимство на първия интервал. За съжаление, дори при добрите ни сервиси и проблемно посрещане на руснаците, нападателите им успяваха да спасят положението с технични отигравания. Филето също на няколко пъти помогна на домакините да объркат българските играчи и да изравняват периодично резултата. Грешка на Апаликов от сервис ни даде минимален аванс на втория интервал.

Резултатът се движеше наравно до 20-ата точка, като българите дори успяха да изравнят за 22:22, след което обаче "лъвовете" сбъркаха два пъти и сами допринесоха за драматичната загуба на гейма с 25:22.

Трети гейм

Апаликов започна да тормози нашите играчи от сервис от самото начало, като благодарение на него руснаците поведоха с 6:0. Посрещането ни не можеше да се справи с неудобно пласираните от Апаликов топки и това провокираше грешки в завършването на атаките. На първия интервал резултатът бе кошмарен - 8:1 за домакините.

Гардът на националите съвсем падна в следващите минути и на практика мачът просто се доиграваше, защото при 19:10 никой не си е правил илюзии, че ще станем свидетели на чудо. Соколов направи първия си ас за 24:15, но след това прати топката в мрежата и узакони успеха на Русия - 3:0 след 25:18, 25:22 и 25:15.