България надигра Германия с 3:2 гейма във втория си мач от Световната лига

Националният отбор по волейбол на България се поздрави с първа победа в тазгодишното издание на Световната лига. Днес пред погледите на препълнената зала "Конгресна" във Варна възпитаниците на Радостин Стойчев извоюваха труден успех с 3:2 гейма над тима на Германия, като по този начин българите си върнаха на своя противник за вчерашната загуба, дошла при същия резултат.

Първият гейм вървеше равностойно, макар двете технически паузи да дойдоха при преднина от три точки за германците. Последваха силни минути за гостите, които с организирана игра на блок и стабилна защита задържаха преднината си. Обратът обаче настъпи при 21:21, когато нашите успяха да запишат четири безответни точки и да спечелят първия гейм. Силна серия на Матей Казийски от сервис и страхотна игра на блокада на Тодоров и Николов направиха резултата 24:21, а при последното дълго разиграване нашите останаха хладнокръвни и затвориха частта в своя полза чрез атака на капитана Владо Николов.

Вторият гейм тръгна по подобен начин, за да се стигне до сериозна преднина от 18:13 в полза на Германия в средата на частта. Това принуди Радостин Стойчев да вземе прекъсване, след което изключително силна серия на Николов от сервис доведе до равенство 18:18. Виктор Йосифов донесе ново равенство със страхотен блок при 20:20, а Казийски изравни при 21:21. В крайна сметка обаче немците успяха да се мобилизират и спечелиха втория гейм с 25:23, изравнявайки резултата в частите.

Първата техническа пауза в третия гейм най-после дойде при преднина на България - 8:6. След няколко равенства обаче втората пауза завари Германия с една точка преднина, преди нашите да вдигнат оборотите и да обърнат за 19:17. Германия изравни, но капитанът Николов отново показа голямата си класа и даде нова преднина от две точки на нашите. Блок на Тодоров и две поредни точки от страна на Алексиев пък завършиха гейма в наша полза при 25:22.

За съжаление на българските национали и феновете във Варна сценарият от втория се гейм се повтори в четвъртата част, която немците успяха да спечелят с 25:20. С преднина от три точки на първото прекъсване и при 16:14 за Германия на втората пауза, тима ръководен от легендата Раул Лозано дръпна с четири пунка за 18:14, когато Радо Стойчев извади от игра повечето основни състезатели, очевидно подготвяйки тима за тайбрек.

За разлика от вчерашния двубой, днес "лъвовете" на новия селекционер Радостин Стойчев напълно надиграха своя противник в решителния пети гейм и се поздравиха с победата след 15:9 точки в тайбрека. Много силна серия на Владимир Николов от сервис, който пласираше без сила, но изключително точно своите начални удари принуди противника да сгреши на няколко пъти от атака и донесе преднина от 5:0 за нашите. Смяната на полетата дойде при преднина от 8:2 за България, а докрая на гейма родните волейболисти не бяха затруднени да стигнат до крайния успех в мача.

Следващите два мача на България са следващата събота и неделя от 18:00 часа срещу състава на Япония.