България на косъм от сензацията срещу Турция

България започна със загуба демонстративния турнир European Basketball Tour 2012, който се провежда в софийската зала „Арена Армеец".

Съставът на Росен Барчовски допусна загуба от световния вицешампион Турция с 65:70 в първи мач от тазгодишното издание на турнира, а по-късно довечера един срещу друг се изправят националните селекции на Полша и Украйна.

България се държа напълно равностойно срещу силния турски отбор, който беше без голяма част от най-големите си звезди, но все пак в състава им личаха имената на Семих Ерден, Синан Гюлер и други добре познати в Европа имена.

Виденов и компания имаха уникалния шанс да спечелят срещата, след като поведоха с 9 точки на своя противник през третата част, но нашите допуснаха пълен обрат и в крайна сметка загубиха.

Все пак страхотен двубой за българските национали изигра Николай Върбанов, който направи отличен дабъл-дабъл с 18 точки и 16 борби, въпреки че му липсва игрова практика. Чавдар Костов пък завърши с 14, но също така направи доста грешки в защита и нападение.

Следващият двубой на България е утре отново от 18:00 часа срещу силния тим на Полша.

Двубоят започна равностойно, но световният вицешампион все пак установи контрол, а ключово през първото полувреме се оказа тоталната доминация на Турция под двата коша, което доведе до 14:19 в полза на гостите след първата част.

Турция продължи да играе добре, но българите нанизаха бързи две тройки на Чавдар Косто и България изравни резултата малко по-малко от 5 минути преди края на полувремето, а след комбинация между Дурчев и Върбанов „лъвовете" поведоха за първи път в срещата - 32:30.

Турците обаче отново затегнаха пресата, която прилагаха от началото на срещата, а българите продължаваха да допускат прекалено много втори шансове за стрелба на гостите, което в крайна сметка доведе до три точки преднина за Турция в края на втората част - 34:37.

България обаче излезе преобразена в началото на второто полувреме, а силната игра на Аврамов, Костов и Върбанов, особено на центъра в борбата под кошовете, осигури на нашия тим аванс от 6 точки, а перфектна комбинация между Аврамов и Върбанов завърши с мощна забивка на втория за 45:37.

България доминираше в борбата под кошовете, играеше много силно в защита, едва 4:13 минути преди края на частта Турция вкара първия си кош за второто полувреме - 46:39. В игра влезнаха Захариев и Лилов, като доскорошният талант №1 сбърка в две нападения и гостите свалиха разликата до 5, а след кош и фаул падна до 2. Караман пък се възползва от поредната грешка на Великов и с мощна забивка изравни, но Асен се поправи и с тройка даде нов аванс - 51:48. Въпреки това Турция отново си върна аванса в резултата 30 секунди преди края при 51:52, а Захариев пропиля шанс да водим след третата част.

Ники Върбанов продължаваше да играе много успешно, като той успяваше да задържи България в мача, въпреки опитите на Турция да се откъсне - 57:58, но многото грешки в българския състав доведоха до 57:64, а 4 минути преди края двубоят изглеждаше приключил, след като Турция поведе с 9 точки, 4 минути преди края.

Разликата падна до 3 точки след много добра игра на Николай Върбанов и Божидар Аврамов, като тя можеше да падне и до 1, но българите не се възползваха, а разликата бързо набъбна отново до 7 точки, минута и половина преди края.