България има само една победа срещу Хърватия, време е за втора

В петък България излиза срещу Хърватия в най-сериозният си тест от квалификациите за Евро 2016.

Sporta.bg ще ви припомни най-интересните моменти от срещите между двата отбора. България и Хърватия има общо 6 мача изиграни помежду си според официалната статистика на УЕФА. "Лъвовете" имат една единствена победа срещу своя съперник и 3 загуби, като две срещи са завършили наравно

Първите две срещи между двата тима са приятелски. Първата от тях дори е по време на Втората световна война на 11 април 1942 година, когато губим с 0:6. Както е известно след това хърватите са част от Югославия и затова следващият ни двубой с "шахматистите" е 60 години по-късно отново в приятелски мач на 13 февруари 2002-ра година, когато правим равенство 0:0 в Риека.

Следващите четири двубоя са много интересни и завързани, и са от квалификациите за Евро 2004 и Мондиал 2006.

12.10.2002 стадион "Васил Левски"

България - Хърватия 2:0

голмайстори: Стилиян Петров (22'), Димитър Бербатов (37')

Един от най-силните двубои на българския национален отбор в последните 15 години, който се разправя само за едно полувреме с отбора на Хърватия.

В отбора на Хърватия личат имената на опитните Ален Бокшич, Робер Ковач и Дарио Шимич. Отборът е напуснат от някои от големите звезди, които четири години по-рано се класираха на трето място в света.

Българите пък са водени от легендата Краси Балъков, който играе за последна година в националния тим, а младите Мартин Петров, Стилиян Петров и Димитър Бербатов ги очаква бляскава кариера.

Много е важно да се отбележи, че с този мач се открива националния стадион "Васил Левски" след няколкогодишен ремонт на съоръжението. В предишните квалификации пък България записа много срамни загуби в Бургас от Полша и Чехия. Така близо 44 хиляди зрители на "Васил Левски" правят страхотна подкрепа и националите надиграват категорично своя съперник.

Още в началото на мача българите налитат здраво към вратата на хърватите. Димитър Бербатов извежда перфектно Стилиян Петров в 22-та минута сам срещу Плетикоса и Стенли открива резултата. След само седем минути Здравков спасява удар с глава на Ален Бокшич.

Бербатов е неудържим и Дарио Шимич чисти топката от голлинията. В 37-та минута обаче Мартин Перов извежда нападател на Леверкузен, който се разписва за 2:0.

Веднага след попадението Бербатов е заменен защото играе с контузия в този мач, но свършва перфектна работа след гол и асистенция. Хърватия надига глава второто полувреме, но няма сили и защитата ни се справя. Дори Чиликов може да направи резултата класически, но Плетикоса се справя.

11 октомври 2003 стадион "Максимир"

Хърватия - България 1:0

голмайстори: Ивица Олич (48')

Това е последният двубой от група 8 на квалификациите за Евро 2004. България вече си е осигурила участие на голям форум след 1998 година най-вече благодарение на загубата на хърватите от Белгия предния мач.

Белгия побеждава с 2:1 Хърватия като домакин и така България е недостижима на върха в класирането със 17 точки. Победата за Хърватия обаче е задължителна защото "шахматистите" трябва да останат на второ място, за да играят бараж.

Единственият гол отбелязва Ивица Олич, който влиза като резерва на Дарио Сърна на полувремето и веднага се разписва за 1:0. Хърватите играят много надъхано и мотивирани и заслужено ни побеждават в мача без значение за нас.

09.10.2004 стадион "Максимир"

Хърватия - България 2:2

голмайстори: Сърна (15' и 31'), М.Петров 77', Бербатов 86'

България играе втория си мач от квалификациите за Мондиал 2006. Христо Стоичков води отбора в един много интересен и завързан двубой в Загреб.

Хърватите започват много силно и Дарио Сърна отбелязва много странен гол от пряк свободен удар от малък ъгъл след грешка на Димитър Иванков. Отново Сърна бележи за 2:0 след дузпа. Българите се събуждат второто полувреме и започват да натискат своя съперник особено в последните минути. Хърватите едва ли не си мислят, че са си свършили работата.

В 77-та минута след типичния пробив на Мартин Петров отляво, България връша един гол, а Марто веднага слага топката на центъра. Четири минути преди края Владо Манчев центрира в наказателното поле, където Бербатов с глава прави 2:2, а Мартин Петров веднага тича към Стоичков да го поздрави.

04.06.2005 Стадион "Васил Левски"

България - Хърватия 1:3

голмайстори: М.Петров 72', Бабич 19', Тудор 57', Кранчаер 80'

България излиза за задължителен успех срещу Хърватия, за да запази шансове за класиране след като вече сме паднали от Швеция като домакини и никой не се надява, че ще се борим с шведите. Затова трябва да пречупим хърватите у дома ако искаме да играем на Световно. Това обаче не се случва и хърватите се възползват максимално от своите шансове.

Първо в 19-та минута Бабич открива резултата след комбинация в наказателното поле. След това Игор Тудор с мощен удар прави 2:0 за гостите. Мартин Петров връща един гол от пряк свободен удар, но младата звезда на тима Нико Кранчар финтира двама защитници излиза сам срещу Иванков и решава всичко в този мач.