България е на Световно след драматична загуба от Чехия

снимка: cev.lu

България се класира за Световното първенство по волейбол в Полша през тази година, след като мъжкият ни отбор взе нужния един гейм срещу Чехия и окупира върха в квалификационния турнир, провел се в Опава.

“Лъвовете“ допуснаха драматично поражение с 2:3 (25:22, 18:25, 22:25, 25:18, 12:15), като след спечеления първи гейм те се отпуснаха и просто доиграваха двубоя, а Плачи направи много смени, изваждайки най-силния си нападател Соколов.

В първата част силната блокада (4 точкови блокади), а силният сервис помогна да се разбие чешката защита, което беше и разковничето в първия гейм. Соколов пък записа 6 точки преди да бъде сменен от Милушев, след като България се класира след спечелената първа част.

Това определено дигна тонуса в отбора на домакините, като те почнаха да посрещат перфектно, а това се оказа пагубна за България. Чехия спечели следващите две част и въпреки по-добрата игра на „лъвовете“ в следващите два гейма, те единствено успяха да стигнат до минимална загуба с 2:3.

Валентин Братоев и Данаил Милушев записаха по 13 точки в актива си, а Скримов добави 11, като беше и най-стабилният играч на полето в състава на Плачи. С 10 пункта се отчете Йосифов.

Въпреки загубата България се класира за шампионата на планетата в Полша, тъй като събра 7 точки от 3-те си мача, завърши с най-много спечелени геймове, както и са най-добро точково съотношение.

По-рано днес и женският национален отбор стигна до Финалите в Италия след победа с 3:1 над Беларус в Самоков.

Първи гейм

В самото начало България дръпна с три точки след блок на Йосифов и много тежък сервис на Ники Николов - 6:3. Последваха две точки за домакините, но Соколов заби за 7:5, а техническата пауза дойде при резултат 8:6 за "лъвовете".

Соколов беше уловен от блокадата за 9:9. Чехия поведе и с 10:11, след като с добра защита беше усигурена атака за диагонала ни, но той отново не намери правилното решение. Плачи взе таймаут, след като Чехия поведе с 11:13, а България отново излезе напред след два блока на Йосифов - 14:13. Техническата пауза дойде при минимален аванс за "лъвовете" след силна атака на Соколов - 16:15.

Бързи две точки след грешка на домакините и ас на Братоев дадоха ценен аванс от три точки - 18:15. Авансът стана и 4 при 21:17, като Николов след контраатака вдигна преднината и до края на гейма няколко грешки на чехите, забивка на Соколов, блок на Братоев и сервис в мрежата на Кончения България поведе с 1:0 след 25:22, а освен това се класира и за Мондиала.

Втори гейм

Данаил Милушев смени Цветан Соколов след класирането на отбора, а отпускането в състава си пролича след като Чехия дръпна с 5 точки в началото, както и с 4 при първата техническа пауза - 4:8.

Скримов играеше силно в следващите минути, но домакините успяха да запазят аванса си от 4 точки при следващата пауза, като блокът на домакините се оказа решаващ - 16:12. България скъси аванса до 16:19, но Чехия заложи на няколко атаки през центъра, а в същото време България рязко свали процента на успешни атаки. Това доведе до 17:23, а геймът приключи след грешка на Братоев и успешна атака на домакините - 18:25.

Трети гейм

България почна по-концентрирано през втората част и задържа дълго време водачеството, но Чехия спаси две атаки в защита, което позволи на тима да изравни за 7:7. Техническата пауза дойде при 8:7 за България. След нея Теодор Тодоров затрудни максимално чехите със сервиса си, а Валентин Братоев с блок направи 11:7. Чехия обаче навакса и принуди Плачи да вземе таймаут. Това обаче не помогна и равенството бе възстановено - 13:13. Блок срещу Милушев пък доведе резултата до 15:16.

Чехите тръгнаха да се измъкват, но Тодоров с блокада и след това нов блок позволи на българите да зиравнят - 19:19. Грешка на блокадата ни обаче доведе до 20:22. Грешка при подреждането на България доведе до 21:24, а това позволи на Чехия да затвори частта с 22:25 след атака в аут на Тодоров.

Четвърти гейм

Абсолютно равностойно се разви началото на четвъртата част, след като българският блок продължи да е неефективен при атака в центъра, докато Скримов и Милушев играеха силно за 8:7 при първата техническа пауза за България. Нито един от двата отбора обаче не се откъсваше в резултата, най-вече заради грешки при сервиса. Грешка при блока на домакините позволи на "лъвовете" да поведат с 15:13, а заради втори жълт картон на Чехия бе присъдена още една точка за гостите - 16:13.

Ас на Скримов върна аванса на 3 точки при 19:16, а след него Братоев с мълниеносна атака направи 20:16. Последваха нов ас и атака на Тодоров за 22:16, а до края на частта приключи при 25:18 след хубави изяви на Тодоров, Йосифов и Вальо Братоев.

Тайбрек

България загуби първата точка, но след това реализира две бързи, включително и ас на Тодоров за в:1, а Братоев по диагонала направи 3:1. "Лъвовете" обаче сгрешиха два сервиса, а с контра през центъра резултатът беше изравнен при 4:4. С нова атака през центъра пък домакините поведоха с 5:7, а след грешка на Тодоров - 6:8. Отново центърът беше хванат на блокада за 7:10, което даде ценна преднина за домакините. Аут на Щокър върна България в мача при 9:11.

Тодоров направи блок за 10:11, но Скримов сбърка сервиса си. Равенството обаче беше възстановено от Милушев и Йосифов - 12:12. Щокър обаче с ас направи 12:14, а още първият мач-бол беше реализиран след аут на Валентин Братоев - 12:15 и 2:3.