БЪЛГАРИЯ Е НА ФИНАЛ В БАКУ! Труден, но заслужен успех с 3:2 срещу Полша

снимка: cev.lu

Националният отбор на България по волейбол победи много трудно Полша с 3:2 (25:14, 19:25, 25:22, 23:25, 15:13) в първия полуфинал на Европейските игри в Баку и в неделя от 11:00 часа българско време ще спори за златните медали с победителя от другия 1/2-финал, който противопоставя Русия и Германия.

Момчетата на Николай Желязков не показаха стабилната игра, която наблюдавахме през последните дни в Азербайджан, но бяха по-концентрирани във важните моменти и заслужено вдигнаха ръце във въздуха след края на мача.

Жани Желязков бе най-резултатен за "лъвовете" с 21 точки (19 от атака), а капитанът Тодор Алексиев добави 19, докато другият посрещач Валентин Братоев се отчете със 17. Топ реализатор в срещата стана Артур Шалпук с 23 точки.

Българите не бяха толкова впечатляващи на блокада, но все пак записаха 11 точки чрез този прийом, докато поляците завършиха само с 8. От сервис нашите волейболисти записаха само три точки, а съперникът се отчете със седем аса, повечето от които бяха отбелязани в четвъртия гейм, но това не им помогна да избегнат поражението.

Съперникът на България във финала ще стане ясен след изхода на другия двубой между Германия и Русия.

Срещата започна равностойно, като в началото Жани Желязков нападна две топки то зона две, а след това и блокада на Николай Николов изведоха тима ни напред в резултата при 3:2. Атака на Николов и блок на Валентин Братоев доведоха до 5:2, а преднината на "трикольорите" се запази до първата техническа пауза - 8:5. Страхотна защита в полето на България доведе до контраатака, която капитанът Тодор Алексиев превърна в точка, принуди треньорът на Полша да вземе първа почивка в гейма. Три нови успешни атаки на лидерът на България и блокада на Светослав Гоцев доведоха нещата до 13:5 и втора почивка за "дружина полска". Втората техническа пауза бе при 16:7 след успешна атака на Валентин Братоев от зона четири по острия диагонал. До края на гейма националите ни нямаха проблем и спокойно затвориха първата част, като дори увеличиха преднината си на 11 точки - 25:14.

4143923

Вторият гейм започна по-трудно за сънародниците ни, а противниците ни излезнаха доста по-мотивирани в сравнение с първата част. Първата техническа пауза дойде при 8:7 за Полша, а след няколко грешки в редиците ни резултатът набъбна до 12:9 и това накара Николай Желязков да вземе първия си таймаут в гейма и мача. Добра игра в защита на Ники Николов и мощна атака на Тодор Алексиев намалиха до 13:12. Втората техничекса пауза дойде при 16:14 за поляците, след като Алексиев бе хванат на блок от Александър Шливка. Блокада на Грегорш Кошок и атака в аут на Жани Желязков доведоха нещата до 19:15 и това накара Николай Желязков да вземе второ прекъсване. До края на гейма "лъвовете" опитаха всичко, но младият състав на Полша не позволи изравняване и спечели втория гейм с 25:19 след атака нa Шолпук от зона четири.

4143921

Третата част започна отново равностойно, като при 5:4, България извади две топки в защитата, от които се възползвахме максимално - две атаки съответно на Жани Желязков и Вальо Братоев, а след това атака в аут на Полша доведе до 8:4. Полският тим се върна в гейма след няколко добри атаки и при 11:11 Николай Желязков взе таймаут. Втората техническа пауза дойде на сметката на България при 16:14 след атака в аут на Ромац. Играчите на "дружина полска" обърнаха развоя на гейма в своя полза след няколко чудесни сервиса на Ромац, който изведе съотборниците си до аванс от две точки при 20:18. Все пак със страхотна блокада на Николай Николов резултатът бе изравнен, а равенството се запази до 22:22, когато Шливка заби в аут, а Ники Николов се справи с вдигнатата му топка в центъра и България стигна до геймбол при 24:22, като още първия бе реализиран с ас на Вальо Николов.

4143924

Четвъртият гейм започна с червен картон за треньора ни поради несдържани емоции и съответно 1:0 за Полша. Противниците ни успяха да дръпнат с 4:1 след серия добри сервиси на Шливка, а първата техническа пауза дойде при резултат 8:5 за поляците след атака в аут на Жани Желязков от зона две. До втората пауза в гейма противниците ни  успяха да запазят спокойствие и да задържат преднината си - 16:12 с помощта на добрите си атаки от крайните нападатели, както и няколко грешки в редиците на "лъвовете". В първото разиграване след паузата Жани Желязков опита да вдигне дълга топка с пас отгоре, но кълбото му остана в ръцете и прозвуча сигнал за двоен удар, което накара треньорът ни да вземе пауза. Грешките в полето ни продължиха, но в крайна сметка сънародниците ни направиха две точки за 15:19, което накара треньорът на Полша да вземе почивка. До края на гейма българите вдигнаха оборотите, настигнаха опонента си до 23:22, след като изоставаха с 23:18, но в крайна сметка частта отиде на сметката на символичните домакини след 25:22.

4143920

България започна с две атаки на Тодор Алексиев и сервис в мрежата на Николай Николов за 2:1. Атака в аут през центъра за Полша, а веднага след това мощен отговор на Венци Рагин. Играта остана равностойна до смяната на полетата, като Полша имаше аванс от една точка - 8:7. Блокада срещу атаката на Тодор Алексиев доведе до откъсване в резултата за опонентите ни и Николай Желязков реагира веднага, като взе таймаут. Капитанът ни бързо се реваншира с прекрасна пусната топка за 10:10 и почивка за Полша. Последваха единична блокада и мощна атака като в центъра на събитията отново бе Тодор Алексиев. Ромац сбърка сервис и подари на България мачбол. При първата възможност топката срещна антената след блок на Жани Желязков и Николай Николов, но при втората възможност с максимална сила Вальо Братоев приключи срещата след атака от зона четири.

Николай Желязков започна срещата с Георги Братоев, Жани Желязков, Валентин Братоев, Тодор Алексиев, Николай Николов, Светослав Гоцев, Мартин Божилов - либеро.