България бе прегазена от Аржентина на старта на Световната лига

снимка: SPORTA.BG

Българският национал по волейбол записа катастрофален старт на тазгодишната Световна лига.

В първи мач от първия минитурнир във Франкфурт България загуби от Аржентина с 3:0 (25:16, 25:18, 25:21) и „гаучосите" дадоха силна заявка за първото място в нашата група.

„Лъвовете" ни се класират по право за финалната шестица на турнира, тъй като София и зала „Арена Аремеец" са домакини на финалния турнир в най-комерсиалната волейболна надпревара.

Въпреки това момчетата на Радостин Стойчев подхождат сериозно към турнира, тъй като играчите трябва да се сработят максимално за началото на следващия месец. Между 8-10 юни България ще трябва да се изправи срещу Франция, Египет и Пакистан в битка за квота за Олимпиадата през лятото в Лондон. Както знаете, нашите момчета трябва да играят допълнителен квалификационен турнир, тъй като преди по-малко от две седмици България загуби от Германия тук в София и не можа да се сдобие с квота от първия си квалификационен турнир на родна земя.

Казийски, Николов и компания обаче с нищо не показаха, че заслужават да участват на Олимпиадата, след като загубиха по катастрофален начин първия си мач в Световната лига. Явно скандалите през последните няколко седмици още тежат на националите и те не приличаха на отбор, готов за големи подвизи през това лято.

Нямаше нито един елемент на играта, който да върви на националите. Още в началото на мача „гаучосите" пробиха рехавото ни посрещане с флот, а блокадата и атаката бях далеч от високото равнище, което винаги сме показвали в тези два елемента. От своя страна, Аржентина се възползва максимално от грешките в нашето поле, а Перейра и Конте правеха каквото си поискат в атака.

Естествено, двамата бяха най-резултатни за своя отбор, завършвайки с по 13 точки. Пабло Крер отказа българската атака и завърши с 12, а Сола се отчете с 12.

За нашия национален тим Матей Казийски беше най-резултатен, но определено не беше на ниво, както и всички останали в отбора. Алексиев завърши с 9.

Първият гейм започна равностойно, но само до 2:2, след което аржентинците взеха тотален превес в срещата. Те записаха 5 поредни точки, които дойдоха след грешки в посрещането на Алексиев и Казийски, както и слаба игра на Братоев и Йосифов в близост до мрежата. Алексиев все пак намали, но техническата пауза дойде при 8:3 за „гаучосите".

След нея България заигра по-добре, но посрещането ни продължаваше да куца. Николов и Казийски успяха да сведат разликата до 3 точки, но отново флотът на Аржентина разби българското посрещане. Нови грешки в защита, ас и слаба атака на Алексиев донесоха аванс от 6 точки на южноамериканците - 16:10, а те успяха да увеличат този аванс още след техническата почивка - 18:11 и 19:12.

Аржентинците играеха превъзходен и бърз волейбол, докато нашите „лъвове" и за момент не показаха на какво са способни. Подобно на мача срещу Германия в София на полуфиналите, българската блокада отново не работеше, а посрещането и сервиса ни бяха под всякаква критика. Логичното се случи и първият гейм беше катастрофално загубен - 25:16.

Втората част започна по-равностойно, въпреки че Аржентина поведе с 3:1. След грешка на Лусано де Секо от севрис и добри отигравания на Казийски и Братоев успяхме да поведем с 3:4. Пабло Крер обаче направи контра през центъра за 6:5 и „гаучосите" задържаха аванса си до първата техническа пауза.

След това обаче двубоят навлезе отново във фазата, в която нашите национали бяха само свидетели на случващото се на терена. След добра игра на Конте и Перейра резултатът бързо стана 13:10. Стойчев взе тайм-аут, но и той не помогна, а нова атака на Конте даде 4 точки аванс при втората техническа пауза - 16:12.

Аржентинците умело запазваха аванса си, а благодарение на безбройните грешки в атака, защита и посрещане на нашите разликата набъбна до 22:17. Цецо Соколов влезе на мястото на Владо Николов, но и това не помогна, а блоката на Крер донесе нов гейм за Аржентина - 25:18 и 2:0 за „гаучосите".

В началото на третия гейм България започна по-успешно и дръпна с 3:1 след ас на Цецо Соколов. Казийски успя да увеличи преднината на 3 точки с хубава контра, но аржентинците отново вдигнаха темпото и бързо изравниха - 6:6. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:7 за нашите момчета след атака през центъра на Теодор Тодоров.

Постепенно обаче нещата прибодиа познатия вид и „гаучосите" отново поведоха след атака на Пабло Крер и хитра атака на Конте - 10:9. Те увеличиха своята преднина и на втората пауза вече водеха с 16:13 след нови мощни атаки на Конте и Перейра.

България се опита да направи каквото могат, за да обърнат развоя на нещата, но това така и не се случи. Възпитаниците на Хавиер Вебер доиграха спокойно и заслужено затвориха гейма при 25:21 след нова атака на Факудо Конте - 3:0.

Следващия мач на България е утре срещу Португалия отново от 18:00.