Българин с победа за отбора на света срещу САЩ

снимка: bul-wrestling.org

Бронзовия медалист от Евро 2013 при юношите Георги Вангелов (57 кг) победи американеца Нейшън Гарет с 5:4 в двустранна среща между отбора на света и САЩ на емблематичния площад "Таймс Скуеър" в Ню Йорк.

Това не бе дебют за нашия борец зад Океана, който не веднъж е участвал на силния турнир "Дейвид Шулц" в Колорадо Спрингс.

Сега той се представи достойно и в шоуто на най-добрите, което бе под мотото "Нощта на шампионите".

Въпреки успеха на българина, светът загуби срещу домакините с 3:8. Останалите две победи записаха олимпийският и петкратен световен шампион Хаджимурад Гацалов (Русия), който се наложи над Кайл Снайдер с 6:3 в категория до 97 кг, както и канадецът Хейслан Гарсия (65 кг). Другият български борец в битките - Борислав Новачков (65 кг), бронзов медалист от Евро 2014, претърпя поражение от стария си познайник от колежанското първенство Джордан Оливър с 1:4.

Изненади имаше и в останалите срещи. Настоящият европейски шампион Магомед Курбаналиев (Русия) отстъпи пред Брент Меколф с 8:11 в категория до 65 кг, а двукратният бронзов медалист от световни първенства Джабраил Хасанов (Азербайджан) падна от Дейвид Тейлър с 0:6 при 74-килограмовите.

Фурор предизвика звездата на домакините Джордан Бъроуз, олимпийски шампион и номер 1 в света, който тушира за Ацамаз Санакоев (Русия) в категория до 74 кг.

За разлика от други години, този път нямаше битка в тежка категория, но затова пък много емоции на хилядната публика на площада предложиха две срещи при жените, спечелени от американките. За пета поредна година домакините от САЩ организират подобно шоу, което освен популяризиране на борбата, има и благотворителен характер.

Средствата ще отидат за подпомагане на 140 програми за развитие на този спорт сред младежите, в които се обучават около 3000 студенти.

САЩ - Света 8:3

57 кг Нейшън Гарет - Георги Вангелов (България) 4:5
61 кг Джими Кенеди - Александър Богомоев (Русия) - 2:1
65 кг Джордан Оливър - Борислав Новачков (България) - 4:1
65 кг Логан Стейбер - Хейслан Гарсия (Канада) - 2:6
65 кг Брент Метколф - Магомед Курбаналиев (Русия) - 11:8.
74 кг Дейвид Тейлър - Джабраил Хасанов (Азербайджан) - 6:0