Благодетелят на Ботев разкри плановете си за клуба и целите

снимка: Булфото

Финансовият благодетел на Ботев (Пловдив) Цветан Василев даде обширно интервю за вестник "Преса", в което коментира шансовете на "канарите" да отстранят гранда от Бундеслигата Щутгарт и да продължат великолепното си представяне в Европа.

 

Василев обясни за стратегията си да развие детско-юношеската школа на тима, за изграждането на ултра модерната база "Коматево" и за плановете си да направи Ботев клуб, който може да се издържа сам - от продажбата на собствени кадри и чрез залагане на юноши.

 

Амбициите на Василев и Ботев са големи, но според собственика на "канарчетата" нито една цел не е поставена "на всяка цена", защото правилното развитие на тима е по-важно от шампионската титла.

 

- Г-н Василев, „Ботев" изпусна победата над „Щутгарт". Съжалявате ли, или се радвате, че не загубихте от именития опонент?


- Аз съм амбициозен човек, но не съм максималист. Нямахме късмет в Бургас. Но съм горд, че за кратко време създадохме тим, който играе на прилично европейско ниво.

 

- Мечтаете ли за успех в реванша?


- Разбира се! Вярвам в момчетата и в треньора, имат сили да отстранят германците. Благоприятен за нас е фактът, че вторият мач няма да се играе на основния им стадион (б.а. - на „Мерцедес-Бенц Арена" има концерт на Роби Уилямс). Ще ни трябва и шанс, но всичко зависи от нас. Превъзмогнахме притеснението от срещата със съперник, който е в най-силното първенство на Европа. „Щутгарт" не е сред лидерите в Бундеслигата, но все пак беше на финал за Купата на Германия. И при всички положения може да надвие много от водещите немски клубове. А ние го надиграхме, най-малкото като създадени голови положения.

 

- Вярвахте ли, че само за две години „Ботев" ще влезе в „А" група, ще печели в Европа и ще е като равен с равен с „Щутгарт"?


- Ако не вярвах, нямаше да се захвана с тази задача. Тя е тежка, защото трябва да балансираш, от една страна, с интересите на клуба и, от друга, с вижданията на феновете. Хубаво е, че имаме пълното доверие на запалянковците. В клуба е създадена стройна организация, която позволи толкова бързо развитие.

 

- Миналия сезон не поставихте конкретна цел пред „Ботев", за тази какви са задачите?


- Никога не съм изисквал нещо на всяка цена. „Целта оправдава средствата" - това е характерен метод за друг период от развитието на човечеството. За мен е важна по-скоро посоката на развитие. При нас тя е позитивна.

 

Развиваме детско-юношеската база, която е подплатена с великолепен тренировъчен комплекс, предстои съвсем скоро да го открием. Това е стратегията ни - да разчитаме все повече на собствени кадри, на които да предложим условия, съпоставими с тези на водещи клубове в Европа.

 

- А шампионската титла е само пожелание, така ли?


- Тя е постижима, но няма да бъде фетишизирана. Имаме по-високи цели - да играем добър европейски футбол и да станем ковачница на кадри за националния отбор. Успехите ще дойдат сами, когато се работи професионално.

 

- Толкова ли е лесно да се осъществи пробив в българския футбол - видяхме какво направихте вие за две години, а за същия период „Лудогорец" два пъти стана шампион?


- Вярно е, че българският футбол дълго бе оставен по течението. Затова и всеки клуб, в който се намери по-разумен спонсор, успява. Примерите с „Литекс" и „Лудогорец" са показателни - при това в градове без никакви традиции. Впечатлява ме какво правят Ганчев и Домусчиев, защото започнаха на гола поляна.

 

Аз съм облагодетелстван - Пловдив е вторият, ако вече не е и първият футболен град на България. И ми е много по-лесно. Феновете са взискателни, но разбират фалша и лицемерието много бързо. Радвам се, че ни подкрепят.

 

- Ганчев и Домусчиев точно този аргумент изтъкват - за тях е по-добре да стартират на зелено в малки градове заради претенциозните фенове в големите.


- Разбира се, очакванията в Разград и Ловеч не са такива, каквито са в Пловдив и в София. В това отношение на тях им е по-лесно. Но е много по-трудно да създадеш нещо там, където не е съществувало.

 

Да, „Ботев" дълго не беше в елита, а голяма част от историята му бе заличена. Но не бе изтрита онази огромна маса хора, интелигентни, разбиращи футбола и верни до последния дъх.

 

- Колко пари сте инвестирали в „Ботев"?


- Бюджетът ни е умерен, не се изхвърляме със заплати и трансфери. Няма как да се развиваме положително, без да създадем условия. Базата бе в окаяно състояние, затова инвестирахме основните средства в комплекса в Коматево, а сега вече и в стадиона. Защото колкото и да са добри условията в Бургас, считам, че „Ботев" и Пловдив заслужават да приемат важни и отговорни евромачове.

 

Сигурен съм, че дългосрочно проектът ще бъде успешен - не само като спортни резултати, но и от бизнес гледна точка. Като финансист не обичам да влагам пари в нещо, което само губи. Огромна част от търговската площ, която ще се построи след реконструкцията на стадиона, ще бъде отдадена под наем на търговски вериги, това ще донесе възвръщаемост. А на базата в Коматево дадените средства ще се изплащат с футболистите, които създаваме и развиваме там.

 

- Веднага ще ви контрират, че от футбол в България не се печели.


- Въпрос на стратегия е. Ако целим титлата на всяка цена, накупим 5-6 скъпоплатени звезди и после не можем да ги продадем, и това може да се случи. Ако разчиташ само на приходи от билети и абонаментни карти, също не съм оптимист.

 

Но ако заложиш на изграждане на свои кадри - при всички случаи много по-евтини, трансферите им частично ще компенсират разходите. Ако футболът е толкова губещ, защо по света хората инвестират в него?

 

В крайна сметка половината от отборите по света са точно инвестиционни дружества. Рано или късно такива ще са и в България - типът „еднолични търговци", каквито са клубовете у нас, ще бъде трансформиран в по-съвършена организационна форма.

 

- Притеснява ли ви черното тото в българския футбол?


- Естествено. Но гарантирам, че „Ботев" не играе в уговорени мачове. Ако някога името му бъде замесено в подобни неща, веднага бих се разграничил и бих спрял финансирането на отбора. Но съм далеч от мисълта, че това ще се случи.

 

- Предстои конгрес на БФС, кого ще подкрепите?


- Заставаме зад всяка кандидатура, която ще подобри условията за развития на футбола и най-вече на масовия футбол. Нека видим кандидатурите и програмите, преди да вземем решение. Засега всичко са слухове.

 

- Г-н Василев, как се чувствате като архитект на правителството на Пламен Орешарски? За такъв ви обяви Бойко Борисов.


- Аз с политика не се занимавам. Като представител на едрия бизнес не ми е безразлично обаче каква политика води едно правителство. Критикувах кабинета на г-н Борисов тогава, когато виждах, че решенията му не бяха правилни според моите разбирания. Не че имаше голяма чуваемост за думите ми. По-скоро имаше насаждане на крайно негативно отношение към българския бизнес като цяло.

 

Не знам откъде г-н Борисов е извадил заключението, че едва ли не аз съм човекът, който стои зад правителството, но то е изградено на абсолютно грешна база. За мен е важно какви условия за бизнеса ще създаде кабинетът, а не кой и как ще бъде назначен за министър. Засега не мога да кажа, че екипът на г-н Орешарски работи в полза на определени кръгове.

 

Той не е имал и голяма възможност да прокарва своите решения. Времето ще покаже кой и колко е бил прав. Поне смятам, че сега отношението към бизнеса е нормално за разлика от назидателния тон, който държеше предходната власт.

 

- По улиците обаче хората искат оставка и предсрочни избори.


- Аз съм привърженик на стабилността в държавата. Дали тя може да се гарантира от предсрочен вот - дълбоко се съмнявам. По-скоро ми се струва, че партиите, които претендират, че знаят и могат да управляват страната, трябва най-сетне да се вслушат във вижданията на бизнеса. Защото и в момента няма идея, няма концепция за излизане на страната от кризата. Разбира се, това не е някакъв национален феномен - ситуацията в Европа е много притеснителна. Затова трябва да се търсят конкретни, специфични мерки за изваждане на икономиката от кризата, а не панацеи. Как и в какъв политически формат, е друг въпрос. Но претенциите на ГЕРБ, че те могат и ще управляват страната по начина, по който го правеха допреди няколко месеца, не ми изглеждат сериозни. Считам, че финансово-икономическата им политика беше неуспешна. А сериозно доказателство е фактът, че като страна с най-ниски доходи в ЕС ние реализирахме и втория най-голям спад в тези доходи по данни на Евростат за 2012 г. Такъв довод не се нуждае от допълнителен коментар.

 

- Като финансист как гледате на одобрения от парламента заем от 1 млрд. лв.? Доста мнения се чуха против него - че не е нужно да се тегли, че не е ясно за какво ще се разходват парите.


- Голяма част от този заем ще се използва за разплащане с падежиращата част от съществуващия външен заем. А по отношение увеличаването на бюджетния дефицит - в момента правителството актуализира това, което вече е факт. Защото са ни известни методите, по които бившият финансов министър Дянков регулираше дефицита, чак в Евростат ни хванаха в манипулация. Така че не виждам каквато и да било драма. Не знам за какво точно ще се разходват тези средства, но икономиката се нуждае от свежи пари. А от ефективността на влагането им в нея ще зависи дали в крайна сметка заемът е правилно решение, или не. Защото политиката на драстични икономии, налагана досега, не помагаше за основния проблем - справянето с бедността. Когато с политика на икономии си фалирал 150 000 фирми и те извадят над 400 000 безработни на улицата, това не е повод за гордост.

 

- Но това е в името на финансовата стабилност.


- Не, този балон със стабилността е малко преувеличен. Все пак България е страната с най-нисък дълг към БВП. Стабилността е важен фактор, но не по-малко важно е и социалното положение. И ако реализираш стабилност за сметка на увеличаване на мизерията - съжалявам да го кажа, но това не е правилният подход.

 

- Името ви бе намесено в сделката за пенсионен фонд „Доверие".


- Това бе поредната „бомба" на капиталския кръг. Сега се разбра, че всъщност нямам нищо общо с предпочетения от австрийците купувач. Разбира се, този път си замълчаха. По-скоро ми се струва, че са силно притеснени от новия собственик на „Доверие" точно заради факта, че там бяха намерили много удобен пристан за всички свои операции и финансирания на собствени компании.