Безпощадна България закла "петлите" и във втората среща (СНИМКИ)

снимка: fivb.org

Националният отбор на България постигна втора поредна победа в тазгодишното издание на Световната лига, след като тази вечер „лъвовете" постигнаха втори успех като гост на Франция в Група А на турнира.

След като в петък България спечели драматично с 3:2 първото си гостуване на „петлите", днес срещата премина далеч по-леко за водения от Камило Плачи състав. „Лъвовете" постигнаха категоричен успех с 3:0 (26:24, 31:29, 25:20) в зала „Льо Арена" в Метц и затвърдиха доминацията си над французите.

Цветан Соколов бе най-резултатен в срещата с актив от 21 точки, докато Тодор Скримов добави още 12 за успеха на България.

Така България събра актив от 5 точки след първите си две победи в Група А, като пред родния тим предстои почивка. Следващите мачове на България са в края на този месец, когато България посреща Аржентина в столичната зала "Арена Армеец".

Срещата стартира с две поредни точки за „петлите", след като Цветан Соколов и Светослав Гоцев направиха неуспешни опити за атака. Последният обаче поправи грешката си, бележейки първа точка в полето на Франция за 1:2. Междувременно Нгапет започна да създава сериозни проблеми на България от сервис, а домакините дръпнаха с 4:1. Постепенно „лъвовете" намалиха пасива си на една точка до 5:4, но отново Нгапет с мощна забивка увеличи за 6:4.

С отлична акция на Тодор Алексиев България възстанови равенството за 6:6, а отново Алексиев блесна с успешен блок срещу Кевин Льо Ру за 6:7. При 8:7 за Франция отново Тодор Алексиев пое лидерската палка и с мощна забивка изравни за 8:8, но бързо след това „петлите" възстановиха аванс от две точки за 10:8. При 11:9 Цветан Соколов с успешна атака намали, но блокаут на Сидибе доведе до нова точка за Франция.

При 12:10 грешка на Тодор Скримов увеличи аванса на „петлите" на три точки, но България успешно намали пасива си 14:15. Мощна атака на Алексиев и успешна блокада на Самунев отново донесоха равенство на „лъвовете" - 16:16, а геймът продължи да се развива все по-оспорвано, стигайки се до 19:19. Двата тима продължиха да играят точка за точка, а при 24:23 Франция вече разполагаше и с геймбол. Грешка от сервис на Линеел и аут на Нгапет обаче осигуриха геймбол и за „лъвовете", а задържана топка на либерото Женя Гребенников означаваше и първи гейм за момчетата на Камило Плачи - 0:1 за България.

Подобна на първата част, втората също стартира с лек превес на домакините. „Петлите" отново поведоха с 2:0, но постепенно България възстанови равенството. Това се случи при 9:9 точки, а след добра атака на Скримов и успешна блокада на Алексиев, „лъвовете" дори дръпнаха с 11:10.

Мачът продължи да върви равностойно и точка за точка, а Франция отново поведе в резултата за 14:13. При 17:17 равенството отново тържествуваше в Метц, а силна контраатака на Цветан Соколов отново изведе българите напред. При 20:18 България вече разполагаше с преднина от две точки, които обаче бяха стопени от домакините за 22:22. Постепенно се стигна до драматичен завършек на втората част, по време на който България спаси пет геймбола, а две блокади на Виктор Йосифов ни донесоха краен успех с 31:29 точки.

За разлика от предишните два, „лъвовете" стартираха по-добре в третия гейм. Момчетата на Плачи дръпнаха с 3:1 на своя домакин, а точка от сервис на Тодор Скримов увеличи аванса на България на три точки - 5:2. Постепенно обаче „петлите" стъпиха на краката си, а няколко успешни акции на Франция възстановиха равенството - 7:7.

„Лъвовете" продължиха да доминират в третата част, а грешка на Моро отново остави домакините с три точки назад - 12:15 за България. Последваха обаче две последователни точки за „петлите", които скъсиха пасива на Франция за 14:15.

Постепенно България отново наложи превъзходство над своя опонент, а при 21:17 родният тим се приближаваше все повече до крайния успех. Неуспешен сервис на Тодор Скримов върна надеждите на Франция, но при 24:19 „лъвовете" вече разполагаха с пет мачбола в своя полза. Домакините спасиха един, но последва унищожителна акция на Тодор Скримов през центъра, която донесе на България втори пореден успех в тазгодишното издание на Световната лига.