Без квалификации и Финална четворка в Еврокъп от тази година

Вторият по сила европейски клубен турнир по баскетбол Еврокъп обяви промени във формата за провеждане на състезанието през сезон 2012/2013.

Победителят в надпреварата вече ще се излъчва само след един мач, което означава, че финалната четворка отпада. Полуфиналите пък ще бъдат в два мача на разменено гостуване.

Другата голяма промяна е отпадането на квалификационния кръг, а отборите ще попадат директно в групите за редовния сезон.

В последните години победителят в Еврокъп се опрделяше чрез финален турнир във формат четири, а преди това и осем отбора. Сега състезанието се връща към практика, която бе позната между 2004 и 2008 година, когато то носеше името Купа на УЛЕБ.

Досега в квалификациите на турнира играеха осем двойки, които излъчваха осем участника в редовния сезон на турнира. От следващия сезон обаче в групите ще попадат директно 25 отбора според таблицата на Еврокъп и Евролигата, а още седем тима ще се присъединят след квалификациите на най-силния баскетболен клубен турнир.

И в квалификациите на Евролигата настъпват промени, като от осемтте тима там само един се класира за редовния сезон, а останалите седем, както стана ясно, отиват в Еврокъп.

Предложенията ще влязат официално в сила след 5 юли, когато има заседание на акционерите в компанията-организатор Euroleague Commercial Assets.

През последните два сезона българския шампион ЛукОйл Академик игра в квалификациите на Еврокъп. Преди две години „студентите" не успяха да преодолеят Арис на прага на втория по сила европейски клубен турнир, а миналата година се справиха с чешкия Простейов.

ЛукОйл получи лиценз Б за Евролигата, но все още очаква приключването на някои първенства в Европа, за да разбере в кой от двата турнира ще се подвизава през есента.