Без изненади в Група В - Гана и Мали напред

Гана не допусна изненада в последната си среща от груповата фаза в турнира за Купата на африканските нации (КАН) и постигна изразителен успех с 3:0 срещу Нигер.

Така „Черните звезди" оглавиха крайното класиране в Група В с актив от 7 точки и ще се изправят срещу скромния отбор на Кабо Верде, който сензационно преодоля първата фаза на надпреварата в Група А.

На втора позиция в Група В завърши Мали, който стигна до равенство 1:1 с ДР Конго в другия двубой, игран по същото време. Сейду Кейта и компания събраха 4 пункта и изпревариха Конго с 1, докато Нигер е последен с 1 точка.

Така домакините на КАН ЮАР ще се изправят именно срещу Мали в битка за място на полуфиналите.

Играчите на Мали доминираха на терена през второто полувреме в търсене на победа, въпреки че и ремито ги класираше напред. В крайна сметка фаворитите в тази група без особени проблеми успяха да постигнат целта си и не допуснаха изненада, както се случи на други места.

Гана откри резултата още в 6-ата минута чрез Асамоа Гиан, който овладя топката в наказателното поле и от малък ъгъл с пронизващ изстрел прати кълбото неспасяемо в мрежата - 1:0.

Кристиан Атсу покачи на 2:0 в 22-ата минута, след като наказа груба и комична грешка на бранителите на Нигер, която му позволи спокойно да обработи топката и да преодолее вратаря на съперника.

Крайното 3:0 беше оформено от Джон Бойс в 49-ата минута - неговата задача беше проста, защото той просто довкара кълбото от метър на празна врата след спасен удар на Гиан.

Другият мач започна с бърза размяна на голове, но до края футболистите бяха поддадени на напрежението и не можаха да разпечатат отново мрежата на противника. Още във 2-ата минута Конго поведе от дузпа, отсъдена за нарушение на Момо Сисоко срещу Ивес Диба.

Дюмерси Мбокани не остави шансове на вратаря на Мали и прати топката в горния ляв ъгъл за 1:0. Преди това пък Ломана Трезор ЛуаЛуа бе нацелил гредата с мощен удар от дистанция.

Мали изравни в 14-ата минута нападателят на Киево Мамаду Самаса изравни с изстрел от около 4-5 метра, преборвайки се физически с бранителите на Конго. В крайна сметка това се оказа и последното попадение в срещата, след която Мали отпразнува класирането си напред.