Берое се събуди и поряза постен Левски

Берое постигна трета поредна победа като домакин над Левски в А група, с което свали „сините“ от върха в класирането след 18 кръга от началото на българското първенство. Бившият играч на ЦСКА Спас Делев реализира единственото попадение в 65-ата минута след страхотен извеждащ пас на Георги Божилов.

Берое имаше по-чисти положения след почивката, а Левски можеше да поведе след изпълнение на корнер през първото полувреме, докато през второто не успя да създаде реална голова ситуация.

Загубата на „сините“ означава, че те остават с 34 точки в актива си, след като допускат минимално поражение във второ поредно гостуване. Точно толкова е активът и на Лудогорец, който по-рано днес победи с 1:0 Ботев, но „орлите“ са на върха заради по-добрите си показатели в директните двубои.

Берое вече има пък 30 точки и въпреки че остава на четвърто място, се доближи само на 4 от водачите, а и успя да излезе по подобаващ начин от кризисната ситуация, в която бе изпаднал, особено след 0:5 от Лудогорец.

Първото чисто голово положение бе създадено в петата минута от домакините, които от самото начало залагаха на дълги извеждащи подавания зад защитата на Левски към някои от бързите си нападатели. В случая Исмаил Иса се отскубна и проби в наказателното поле отдясно, но стреля единствено със сила и без никаква техника, като топката облиза гредата и и излезе в аут.

След 15-ина минути игра Левски не можеше да се похвали с нищо интересно в половината на домакините, които пък изглеждаха опасни в още една ситуация, когато Спас Делев изскочи зад отбраната, но бе блокиран. Първият точен шут за "сините" дойде в 17-ата минута и бе дело на Прохазка, но топката по никакъв начин не затрудни Илко Пиргов.

В 25-ата минута Левски стигна до най-чистото си положение, след като при центриране от корнер Пиргов не изби убедително и на далечната греда Краев и Белаид се сблъсъкаха при опит да играят с топката на празна врата - двамата си попречиха и кълбото мина встрани от гредата.

След това двата тима си размениха по едно остро влизане в противников играч, които доведоха до жълти картони за Игор Джоман и Макс Карнер. В 34-ата минута Берое можеше да съжалява горчиво, че не поведе в резултата, защото след странно разбъркване в пеналтерията на Левски при корнер и Иво Иванов стреля опасно по диагонала, но след рикошет кълбото мина на сантиметри от вратата.

След почивката напрежението бе предимно в пеналтерията на Левски, който продължаваше да изглежда безидеен в разиграванията си. Боян Йоргачевич трябваше да се намесва решително при няколко разбърквания, а в 60-ата дори му се наложи да закове кълбото на голлинията.

В 65-ата минута Спас Делев се откъсна вдясно и подаде успоредно на линията на наказателното поле за Елиаш, чийто изстрел в обратния ъгъл обаче мина на сантиметри от гредата.

Секунди по-късно обаче невероятно извеждащо подаване на Георги Божилов даде шанс на Делев да се озове очи в очи с Йоргачевич и от десетина метра да прати топката в мрежата му с първия си гол от два месеца - 1:0.

Объркването в средата на защитата на "сините" продължи и в следващите минути, като в 70-ата бе ред на Исмаил Иса да се озове сам срещу вратаря. Той пое топката на десния фланг, но проби навътре и оставаше да удвои преднината на Берое, но стреля крайно разочароващо в тялото на падналия на земята Йоргачевич.

Левски очевидно се нуждаеше да изнесе играта в предни позиции, което създаваше допълнителни проблеми на защитата, но в 80-ата минута "сините" не бяха далеч от изравняване, след като Радослав Цонев с интересен удар с глава пробва да вкара атрактивно, но прати кълбото на метър над вратата.

С изключение на удар по диагонала на Китамбала в края на продължението, до положение за гол не се стигна и Левски преглътна поражението.