Берое повали Ботев и изплува в класирането

снимка: beroe.bg

Носителят на Купата на България Берое записа третата си победа от началото на сезона, след като днес „зелените" подчиниха с 1:0 гостуващия Ботев в мач от деветия кръг на първенството.

Единственият гол в Стара Загора реализира Давид Каядо през първата част, като по този начин Берое се изкачи с няколко позиции в таблицата. „Зелените" събраха актив от 12 точки и се изравниха с Левски, докато Ботев остава на второ място.

„Канарите" имат 17 пункта, като изостават на 4 точки от лидера и действащ шампион Лудогорец.

Сблъсъкът в Стара Загора стартира със здрава битка между двата отбора, но чистите шансове за гол пред двамата вратари липсваха в първите минути. Още в 5' Венци Христов можеше да стреля, но таранът на домакините се засуети и изгуби топката.

Първият добър шанс за Ботев дойде четвърт час след началото на двубоя, когато вратата на Берое бе застрашена. Защитата на домакините действа лошо в наказателното поле, което позволи на Ромарио да обстрелва вратата на „зелените". Холандецът отправи удар, но Караджов улови.

В 21' феновете на Берое изригнаха, защото техните любимци откриха резултата в срещата. Ронкато центрира в пеналтерията на „канарите", където Венцислав Христов отклони с глава към Давид Каядо. Португалецът без забавяне стреля и не остави шансове на Стаховяк - 1:0. Две минути по-късно Венци Христов също обстрелва вратата на Ботев, но над напречната греда.

В 36' груба грешка на Иво Иванов за малко не доведе до изравнителен гол. Централният бранител на Берое позволи на Ромарио да излезе очи в очи с Иван Караджов, като холандският нападател стреля с десния крак. Топката обаче срещна главата на стража, който и с известна доза шанс успя да спаси.

Още на полувремето Станимир Стоилов извърши първа смяна в стартовия си състав, а Вандер Виейра се появи в игра на мястото на Костадин Дяков. Петър Хубчев пък продължи със същите единадесет от първата част.

Второто полувреме стартира с нов удар на Венцислав Христов, който обаче попадна в прегръдката на Стаховяк. Малко след това Христов можеше да изведе Каядо на добра позиция, но подаването му бе неуспешно. В 53' удар към вратата отправи и Ронкато, но полският страж на Ботев отново бе на мястото си.

В 67' пред Ботев отново се отвори добра възможност за изравняване, но „канарите" отново не се възползваха. Борис Галчев пусна отличен пас към Абел Анисе, който овладя около точката на дузпата. Мадагаскарецът стреля, но право в обсега на Иван Караджов. Пет минути по-късно Томаш Иршак опита един от обичайните си изстрели от дистанция, но твърде неточно.

Дванадесет минути преди края Берое не успя да се възползва от подарък в наказателното поле на Ботев. Груба грешка на Йордан Христов позволи на Венци Христов да овладее, но националът стреля неточно от неудобен ъгъл.

До края на срещата футболистите на Ботев така и не успяха да разпечатат вратата на заралии, като напротив - Берое бе близо и до втори гол. В добавеното време Веселин Минев за малко не вкара сам топката в мрежата си, след като левият бранител прехвърли Адам Стаховяк при един опит да му върне кълбото. За негов късмет, топката не попадна в очертанията.