Бердих отстреля Надал и стигна полуфиналите в Австралия (ВИДЕО)

Рафаел Надал не можа да се класира за пети път в кариерата си на полуфиналите на Откритото първенство на Австралия по тенис и напусна първия турнир от Големия шлем след поражение от Томаш Бердих в три сета.

След 17 поредни победи за испанеца над този съперник най-накрая последва триумф за поставения под номер седем в схемата на Australian Open чех – 6:2, 6:0, 7:6 (5), като особено впечатляващо бе превъзходството на Бердих във втория сет.

За първи път от ноември 2011-та година Надал губи част без да е спечелил нито един гейм, а Бердих триумфира над Матадора за първи път от 2006-та година, когато надделя на Мастърс-а в Мадрид.

Следващият опонент на Бердих в Австралия ще бъде победителят от мача Анди Мъри – Ник Кириос. Чехът за втори пореден и втори път в кариерата си изобщо прескача четвъртфиналите в турнира, което е и върховото постижение в спортния му път.

Първият сет приключи за 35 минути в полза на Бердих, който проби за първи път благодарение на непредизвиканите грешки на съперника си за 3:1. Последва маратонски гейм с няколко дюса, при който Бердих трябваше да отразява две точки за пробив, а Надал отново с елементарни пропуски от основната линия подари брейк на опонента си и сдаде сета.

С три пробива, 92% спечелени точки на първи сервис, 11 уинъра и нито един брейкбол за отразяване, Томаш поднесе "геврека" за 25 минути във втората част. Третият сет се оказа най-оспорван, като Надал поне успя на няколко пъти да се избави от още по-скоростна загуба, но в тайбрека бързо допусна изоставане от 1:5 и в крайна сметка загуби.