Белогорие отказа Стойчев и Казийски от четвърта титла на Европа

снимка: cev.lu

Тимът на Халкбанк (Анкара) с треньор Радостин Стойчев и Матей Казийски в отбора загуби финала в Шампионската лига по волейбол след поражение с 1:3 (18:25, 25:22, 16:25, 25:27) от Белогорие (Белгород).

Въпреки че Халбнак бе домакин на финалната четворка и руснаците играха пред 7000 привърженици на турския тим, те не оставиха съмнение в класата си и се поздравиха с европейската клубна титла.

Тя е трета в историята на клуба след тези през 2003 и 2004-а година, докато Стойчев и Казийски не успяха да стигнат до трофея за четвърти път. Предишните им четири титли са със състава на Тренто.

Бившият капитан на българския национален отбор по волейбол завърши с 15 точки, а най-резултатен за Халкбанк бе Митар Джурич с 19. Османи Хуанторена добави още 12, но не успя да помогне на тима си за нещо повече от второто място. За Белогорие с май-много точки се отчете Георг Грозер - 16, Дмитри Илинкин добави 14, а по 13 записаха Сергей Тетюхин и Дмитри Мусерски.

Първият гейм вървеше равностойно до второто техническо прекъсване, което дойде при 16:15 за Белогорие. След това обаче руснаците дръпнаха с шест точки след страхотни сервиси на Тетюхин и не позволиха да бъдат застигнати.

Белогорие дръпна още в началото на втората част с четири точки, но при 15:12 последва серия за турския тим и той обърна до 16:15 след блок-аут на Матей Казийски. Силните минути на Халкбанк продължиха и геймът отиде в тяхна полза.

Третата част вървеше точка за точка до 7:7, но след това руснаците дръпнаха. При втората техническа пауза те водеха с 16:10 и нямаха проблеми да вземат гейма със солидна разлика - 25:16.

Последната част бе много драматична и интересна. Руснаците водеха до 9:7, след което последва обрат - 11:9 за Казийски и компания. Турският тим съумя да запази аванса си почти до края на гейма. При 22:17 Халкбанк вече усещаше, че ще докара нещата до тайбрек, но страхотна изява на Тетюхин намали изоставането на Белогорие на само три точки. Прекъсването на Радо Стойчев не даде резултат и сервисът на Тетюхин не бе спрян и се стигна до 23:22 за руския състав. Халкбанк спаси два мачбола, но при третия опит Белогорие успя да затвори гейма, а с това и мача, за да спечели Шампионската лига.