Белгия съсече Русия в края и се класира на 1/8-финал

Давай, Белгия!

Отборът на Белгия се класира официално за 1/8-финалите на Световно първенство 2014, след като тази вечер "червените дяволи" спечелиха с 1:0 срещу Русия в дербито от група H на надпреварата.

Единственият гол в мача падна само две минути преди края, когато резервата Дивок Ориги реализира след прекрасна асистенция на Еден Азар. Русия също имаше своите шансове за гол, но сериозен пропуск в края на първата част направи "деветката" на "Сборная" Александър Кокорин.

Малко преди попадението си белгийците удариха и гредата зад Игор Акинфеев, след като резервата Кевин Миралас изпълн статично положение по изключително хитър начин.

Така Белгия записа втора победа от два изиграни мача и остава лидер в групата с пълен актив от 6 точки и гарантирано място в елиминационната фаза.

Русия пък остава със само една точка, а по-късно тази вечер Южна Корея се изправя срещу Алжир в другия мач от група H на Мондиал 2014. В следващия последен кръг Русия се изправя срещу Алжир, докато Южна Корея ще мери сили с фаворита за първото място Белгия.

Селекционерът на Белгия Марк Вилмотс направи съществени промени спрямо двубоя с Алжир, като двамата голмайстори от предишния двубой Дрийс Мертенс и Маруан Фелаини получиха място сред титулярите. В защита стартира и Томас Вермален, който бе оставен резерва срещу Алжир. На пейката пък седнаха Насер Шадли и Муса Дембеле, които не се представиха на високо ниво срещу Райс Мболи и компания. Извън състава бе и Ян Фертонген, който предизвика дузпата при гола на Алжир.

4096683

Ромелу Лукаку запази мястото си на върха на атаката, докато Еден Азар и Кевин Де Брюин трябваше да атакуват заедно с Дрийс Мертенс от втора позиция. Маруан Фелаини и Алекс Витцел започнаха като двойка вътрешни халфове, а Томас Вермален, Венсан Компани, Даниел ван Буйтен и Тоби Алдервейрелд стартираха в отбрана пред Тибо Куртоа.

Очакваше се Фабио Капело да гласува доверие на Александър Кержаков и Алан Дзагоев сред титулярите на Русия, но двамата футболисти отново останаха на пейката. Атаката на "Сборная" бе предвождана от Александър Кокорин, докато Максим Кануников трябваше да помага активно от втора позиция. Александър Самедов, Виктор Файзулин, Олег Шатов и Денис Глушаков започнаха в полузащита, докато Березуцкий и Игнашевич бяха наредени пред "грешника" Акинфеев в защита. Козлов и Комбаров трябваше да оперират по двата фланга на Русия.

4096695

Още в 4' Дрийс Мертенс бе изпуснат за миг от руската отбрана, но опитът за изстрел на крилото бе успешно блокиран. В 12' обаче белгийските фенове на трибуните изтръпнаха, защото Тибо Куртоа трябваше да се намесва за първи път в двубоя. Виктор Файзулин си нагласи топката на левия крак и стреля технично в очертанията на времето, но Куртоа демонстрира класата си и спаси. Минута по-късно "дяволите" разиграха страхотна атака в половината на "Сборная", но подаването на Мертенс не стигна до Ромелу Лукаку.

4096680

След точно 20 минути игра белгийците отговориха на изстрела на Виктор Файзулин, също отправяйки първи опасен удар по посока вратата на Игор Акинфеев. Изключително активният от началото на мача Дрийс Мертенс напредна в половината на Русия, като соло акцията на крилото завърши със силен изстрел с десния крак. Топката обаче прелетя в близост до една от страничните греди зад Акинфеев. Две минути по-късно отново Мертенс изтормози руската защита, но и този път асът на Наполи не намери очертанията на вратата.

Срещата на "Маракана" продължи да се развива интригуващо, като и двата тима търсеха начини да пробият отбраната на съперниковия отбор. В 27' руснаците имаха основания за дузпа, след като Алдервейрелд не действа напълно чисто срещу Кануников. Сигнал от страна на Феликс Брих обаче не последва. Три минути по-късно "Сборная" отново натисна своя противник, но Куртоа отрази далечния изстрел на Файзулин.

4096696

В 31' селекционерът на Белгия Марк Вилмотс бе принуден да извърши смяна в своя стартов състав. Бранителят на "дяволите" Томас Вермален получи травма в коляното по време на загрявката на своя тим, а с течение на срещата самият той прецени, че няма как да продължи. На мястото на Вермален пък се появи титулярът от първата среща Ян Фертонген.

4096701

В 35' отново Дрийс Мертенс бе човекът, който създаде всичко най-интересно пред вратата на Русия. Звездата на Наполи направи за смях Комбаров и си намери позиция за удар, но Акинфеев се намеси добре и успя да спаси.

4096697

Само минута преди почивката Русия направи и най-сериозния си пропуск от началото на срещата. Глушаков центрира добре в пеналтерията на Белгия, където "деветката" на "Сборная" Александър Кокорин успя да се измъкне от опеката на Венсан Компани и Ян Фертонген. Нападателят на Динамо Москва стреля с глава от напълно чиста позиция, но изпращайки кълбото покрай дясната странична греда на вратата.

4096709

Втората част на "Маракана" стартира в по-приспивно темпо, като за съжаление интересните ситуации пред двамата вратари липсваха. Още в 57' Марк Вилмотс извърши и втората си промяна в двубоя, а отново неубедителният Ромелу Лукаку отстъпи мястото си на Дивок Ориги.

Сблъсъкът в бразилската столица започна да става все по-скучен и лишен от интригуващи ситуации, като тотално липсваха дори и опитите за изстрели към двамата вратари. Вторите 45 минути контрастираха сериозно на първите, когато и двата тима имаха някои изгодни възможности за откриване на резултата.

4096698

В 70' трибуните на "Маракана" се оживиха за миг, след като Кокорин за втори път успя да стреля с глава в наказателното поле на Белгия. Този път обаче капитанът на "дяволите" Венсан Компани успя да блокира тарана, избивайки в корнер. Две минути по-късно Игнашевич също бе изпуснат от белгийската отбрана, но неговият удар с глава излезе в аут.

Десет минути преди края късметът отново помогна на Белгия. Влезлият като резерва Андрей Ешченко изкочи непокрит отдясно и получи точно подаване от свой съотборник, стреляйки незабавно с десния крак. Изстрелът на крайния бранител не бе лош, но и не достатъчно добре насочен.

4096711

"Червените дяволи" отговориха в 84', когато шансът кацна и върху рамото на Русия. Кевин Миралас изпълни хитро пряк-свободен удар пред вратата на "Сборная", успявайки да насочи топката по земя към долния ляв ъгъл на вратата. Кълбото обаче срещна страничната греда, не пожелавайки да се оплете в мрежата.

Развръзката на срещата настъпи в 88', когато Белгия стигна до така скъпоценния първи гол, който бе и с цената на 1/8-финал за "дяволите". Еден Азар отново показа голямата си класа и проби отлично по левия фланг на атаката, връщайки топката към непокрития в пеналтерията Дивок Ориги. Нападателят на Лил отигра с едно докосване и с десния крак прониза Акинфеев за 1:0 в полза на Белгия.

В добавеното време отборът на Марк Вилмотс можеше и да удвои аванса си, но Акинфеев спаси изстрела на Миралас след ново отлично отиграване на Азар.