Белгия разпечата М'Боли, но не впечатли

Скритият фаворит на Световното първенство 2014 Белгия показа две лица в първия си двубой на стадион „Минейрао“ в Бело Оризонте, но след обрат през второто полувреме срещу Алжир постигна историческа победа в Група Н с 2:1.

Вратарят на ЦСКА Райс М'Боли се представи на ниво с екипа на „пустинните лисици“ и отрази няколко опасни положения, но капитулира на два пъти след почивката. „Червените дяволи“ тотално разочароваха през първото полувреме с мудната си и безидейна игра, но след паузата успяха да намерят пробойни в защитата на Алжир.

Лидерът на алжирския национален отбор Софиан Фегули откри резултата от дузпа в 24-ата минута, отсъдена за нарушение на бранителя на Тотнъм Ян Вертонген срещу халфа от Валенсия. Фегули хладнокръвно реализира от бялата точка и прекрати головата суша на "пустинните лисици", които нямаха попадение в предишните си 5 поредни мача (общо 506 игрови минути) на Мондиал. Последната победа на Алжир пък датира от 1986-та година.

4095156

В 70-ата минута влезлият малко по-рано като резерва Маруан Фелаини засече по красив начин с глава центриране отляво на Кевин де Брюн, с което най-накрая преодоля вратаря на ЦСКА Райс М'Боли - 1:1.

Така Фелаини стана първият белгийски реализатор от 12 години насам, след като запоследно настоящият треньор Марк Уилмотс записа името си сред голмайсторите на световни първенства – през 2002-ра година той посече вратата на Русия за победата с 3:2 в груповата фаза през 2002-ра, от която "червените дяволи" излязоха като втори в класирането и отпаднаха на осминафиналите след 0:2 от бъдещия шампион Бразилия.

4095155

В 80-ата минута алжирците допуснаха сериозна грешка, позволявайки на съперника да организира скоростна контраатака. Пробив отляво на Еден Азар завърши с прецизно подаване вдясно в наказателното поле за друга резерва - Дрийс Мертенс. Крилото на Наполи овладя с едно докосване и със следващото разстреля Райс М'Боли - 2:1.

Така Белгия стартира кампанията си на Мондиал 2014 с очаквани 3 точки, които бяха постигнати неочаквано трудно. „Червените дяволи“ избегнаха конфузно поражение, след като нямат загуба в груповата фаза на последните си две участия на световни първенства – една победа и две равенства през 2002-ра и три ремита през 1998-ма година.

4095157

Преди днешния мач на „Минейрао“ само веднъж в последните 21 мача на Световно първенство по футбол Белгия бе побеждавала, след като е изоставала в резултата. През 86-та година те печелят една от класиките на Мондиал с 4:3 над отбора на СССР.

Първо полувреме

4095106

В началния четвърт час на срещата "пустинните лисици" индикираха, че нямат намерение да отстъпват инициативата на именития си съперник. Алжирците бяха по-активни в предни позиции и не се притесняваха от по-впечатляващите визитки на противника, макар като цяло да нямаше никакви опасности и темпото в първите 20-ина минути да бе ниско.

Първият донякъде опасен изстрел дойде в 21-ата минута и бе дело на Аксел Вицел, който от 25 метра пробва концентрацията на Райс М'Боли, но вратарят на ЦСКА отрази топката, насочена в обсега му.

4095115

В 24-ата минута наглед неособено опасна атака на "пустинните лисици" по левия фланг завърши с центриране в наказателното поле на Ел Араби Судани, а на далечна греда Ян Вертонген в гръб повали връхлитащия Фегули.

4095109

Съдията от Мексико Марко Родригес веднага посочи бялата точка и предупреди официално бранителя на Тотнъм. Фегули без проблем реализира от 11-те метра и откри резултата в полза на Алжир, с което прекрати 506-те игрови минути на световни първенства без отбелязан гол от тима.

Отговорът на Белгия така и не дойде в истинския смисъл на думата, защото "червените дяволи" нямаха формула за преодоляване на отбраната на съперника. Вицел, Шадли и Дембеле играха почти един до друг в средата на терена, но срещу себе си имаха поне петима играчи, като при отбрана Алжир играеше в схема 7-3, разчитайки само на Фегули, Судани и Махрез пред линията на бранителите.

4095114

Еден Азар оперираше и по десния фланг в началото на мача, но отчете единствения си сериозен пробив по лявото крило, завършил с безадресно центриране успоредно на голлинията. Райс М'Боли се справи с единствените два удара в очертанията на вратата му в края на полувремето - отново далечен на Вицел в долния десен ъгъл и анемичен по земя на Шадли по диагонала отляво в наказателното поле.

Второ полувреме

4095134

На почивката треньорът на Белгия Марк Уилмотс смени Насер Шадли с Дрийс Мертенс (Наполи), който зае позицията на дясното крило. Включването му веднага се отрази позитивно и "червените дяволи" заиграха по-активно, като можеха да изравнят след центриране от корнер. Райс М'Боли увисна и зад него с глава игра Вицел, но прехвърли опразнената врата в 49-ата минута.

Алжирците също стигнаха до чисто положение за отбелязване на гол след изпълнение на корнер, когато Карл Меджани стреля с глава, но топката профуча на сантиметри от гредата.

4095141

В 58-ата минута играта напусна разочарованието Ромелу Лукаку, който не докосна нито веднъж топката в противниковата половина. В 64-ата минута Уилмотс използва и последната си смяна с включването на Маруан Фелаини на мястото на Муса Дембеле.

В 67-ата минута 19-годишният Дивок Ориги - заменил Лукаку - излезе сам срещу вратаря, но не можа да преодолее Райс М'Боли, който с крак изби насочената в обсега му топка от границата на наказателното поле.

В 70-ата минута все пак Белгия стигна до равенството, след като Де Брюн получи пространство за центриране на левия фланг, а Фелаини с глава прати топката зад Райс М'Боли с помощта на напречната греда - 1:1.

В 80-ата минута Алжир допусна фатална грешка - тимът допусна скоростна контраатака, подхваната от Еден Азар. Звездата на Челси пробяга 30-ина метра, след което пусна в пеналтерията за Мертенс, който разстреля от чиста позиция М'Боли за 2:1.

Малко по-късно нов изстрел с глава на Фелаини застраши вратата на Алжир, но Райс съумя с рефлекс да избие над гредата. В крайна сметка повече попадения не бяха отбелязани и "червените дяволи" си отдъхнаха след последния съдийски сигнал.

Очаквания преди мача

За първи път в историята на Белгия нито един играч от титулярите на двубой от Световно първенство не играе в местното първенство. Футболистът на Тотнъм Набил Бенталеб - на 19 години и 205 дни - е най-младият в историята на Алжир, който започва в стартовата единайсеторка в среща от шампионат на планетата.

4095107

Голямата част от феновете дори в България причисляват „червените дяволи“ сред отборите, които имат сили да се борят за разпределението на медалите на Мондиал 2014. Индивидуалностите в състава на Марк Уилмотс са забележителни и срещу Алжир той е заложил на най-доброто, с което разполага.

Привържениците на Манчестър Юнайтед обаче ще трябва да почакат за международния дебют на родения в Косово белгийски национал Аднан Янузай, който е на резервната скамейка. Сред титулярите не е и другият „червен дявол“ на клубно и национално ниво – Маруан Фелаини.

Феновете на ЦСКА пък с интерес ще наблюдават изявите на единствения представител на А група на Мондиал 2014 – Райс М'Боли, който започва като титуляр в състава на „пустинните лисици“.

4095088

Съставите

Очаквано вратарят на испанския шампион Атлетико (Мадрид) Тибо Куртоа застава под рамката на Белгия. Пред него са подредени съотборникът му при „дюшекчиите“ Тоби Алдервейрелд, централните бранители на Байерн (Мюнхен) и Манчестър Сити Даниел ван Буйтен и Венсан Компани (капитан), както и Ян Вертонген. Последният по принцип е централен защитник на Тотнъм, но днес ще трябва да играе като ляв бек.

Схемата на Марк Уилмотс – последният голмайстор на Белгия на Световно първенство по футбол – е 4-2-3-1. Като опорни халфове ще действат Аксел Вицел от Зенит и Муса Дембеле от Тотнъм. Триото зад единствения нападател Ромелу Лукаку – голмайстор на Евертън – се състои от звездата на Челси Еден Азар отляво, продаденият на Волфсбург от Жозе Моуриньо през януари Кевин де Брюн и Насер Шадли, също от Тотнъм.