Байерн опази честта си, но Барселона е на финал в Шампионска лига (ВИДЕО)

Байерн си позволи да копнее за велик обрат, но с два гола на Неймар до почивката Барселона прекърши крилете на баварския колос. Германският първенец спечели с 3:2 реванша от полуфиналите в Шампионска лига, но каталунците с общ резултат 5:3 се класират за осми път в историята си на финал в най-силния турнир – Барса ще опита да изравни именно Байерн по брой отличия, като засега има четири от 1992, 2006, 2009 и 2011 година.

Баварците започнаха по мечтан начин дербито с ранен гол още в седмата минута на Мехди Бенатия, който с глава насочи топката в мрежата след неубедителна намеса на Марк-Андре тер Щеген и „взриви“ публиката на „Алианц Арена“ - Барса допусна най-накрая попадение след седем поредни „сухи“ мрежи, а баварците за първи път през 2015 вкарват с глава (за седми през сезона в Шампионска лига, което е най-много от всички отбори).

Загатването за „обрата на века“ обаче не се превърна в реалност, защото в 15-ата и 28-ата минута Хосеп Гуардиола отново видя как тактиката му с изнесена напред защитна линия капитулира – както бе и миналата година на полуфиналите срещу Реал Мадрид.

Лионел Меси на два пъти извеждаше Луис Суарес сам срещу Мануел Нойер, а уругваецът с две идентични подавания по земя наляво в наказателното поле намери Неймар, чиито изстрели от чисти позиции бяха точни – 1:2 и край на мечтите на баварците.

Все пак след почивката Байерн запази честта си и стигна до пълен обрат, след като Роберт Левандовски демонстрира отлична техника на границата на пенала и матира Тер Щеген с удар в долния ляв ъгъл. В 74-ата от почти същата позиция Томас Мюлер също направи безпомощен сънародника си на вратата на Барселона – 3:2.

Неймар вече има 11 гола в последните 11 мача на Барса, четири в три дуела с Мануел Нойер, а Луис Суарес също записа забележително постижение – той вече има 24 гола и 20 асистенции във всички турнири, с което от испанските клубове може да се похвалят само Меси (53/27) и Кристиано Роналдо (54/20).

Второто попадение на Неймар бе 114-то на убийственото нападателно трио на Барселона – 78 в първенството, 11 в турнира за Купата на краля и 25 в Шампионска лига. За първи път от периода март – април 2014 година Байерн допуска гол в пети пореден мач.

Барселона остава без победа като гост на Байерн, а и серията от 9 поредни победи в ШЛ бе прекратена, но на фона на класирането на финала едва ли някой в Каталуния ще остане разочарован от въпросната статистика.

Още в четвъртата минута бе създадено първото чисто положение, но то бе в актива на Барселона - Даниел Алвес с прекрасно подаване от центъра видя спринта на Иван Ракитич и му предостави топката в наказателното поле, като хърватинът се отскубна от опеката на двама бранители на Байерн, но диагоналният му шут бе париран от Мануел Нойер.

Байерн отговори със скоростна контраатака, организирана с рейд по лявото крило на Томас Мюлер. Германецът се позабави с подаването си, но хитро върна кълбото към точката за дузпа за непокрития Тиаго, чийто изстрел бе париран с плонж от Жерар Пике. От последвалия корнер обаче Байерн стигна до откриване на резултата, след като Бенатия бе оставен сам по необясним начин и с глава прати топката в мрежата - 1:0 и край на серията от 637 минути на каталунците без допуснат гол.

За съжаление на домакините, те не можаха да се възползват от моментния импулс и психологическото си предимство непосредствено след ранния гол, който върна надеждите за паметен обрат. Барселона не промени поведението си на терена и отново разчиташе на типичните през този сезон убийствени извеждащи подавания зад защитата на противника.

При един такъв пас "в улица" на Меси кълбото мина покрай Бенатия и бе овладяно от спринтиралия Луис Суарес, който хладнокръвно изчака включването вляво от него на Неймар и демонстрира липса на егоизъм. Подаването на празна врата бе идеално за бразилската суперзвезда, който без проблеми се разписа за 1:1. Бранителите на Байерн протестираха за засада на Суарес, но повторенията доказаха, че няма нарушаване на правилата.

Goal Neymar - Bayern Munich 1-1 Barcelona - 12...by Bayeo

След изравнителното попадение видимо настроението на публиката и на футболистите на Байерн се промени, защото те се нуждаеха отново от четири безответни гола, и то вече без да могат да разчитат на продължения. Неймар за девети път в последните 10 мача намира мрежата на противника на Барселона, а срещу Мануел Нойер се разписва за трети път в третия си дуел с германския вратар.

До 28-ата минута Байерн създаде три отлични положения, за да си върне аванса в резултата, но страхотни изяви на Марк-Андре тер Щеген запазиха равенството. В 18-ата минута Филип Лам центрира перфектно в наказателното поле, но стражът на Барса с изумителен рефлекс изби удара с глава на Мюлер в горния ъгъл.

След две великолепни многоходови комбинации първо Левандовски, а после пак Мюлер от чисти позиции в пеналтерията пращаха топката право в ръцете на Тер Щеген, с което баварците пропиляха прекалено лековато чудесни шансове да поведат отново. Барселона отново наказа изнесената напред защитна линия на съперника в 28-ата минута, когато Меси с нов извеждащ пас позволи на Суарес да спринтира към наказателното поле с празно пространство пред себе си. Боатенг нито подкрепи Хуан Бернат в опазването на Суарес, нито покри дебнещият вляво Неймар, който получи топката и отново с прецизен шут в долния ъгъл се разписа за 1:2.

Goal Neymar - Bayern Munich 1-2 Barcelona - 12...by Bayeo

Голът съвсем развали настроението на домакините, които все пак продължиха да атакуват и да пропускат срещу невероятния Тер Щеген. Първо стражът отрази коварен удар с глава на Швайнщайгер, а в 40-ата минута с изумителна реакция с една ръка попречи на Левандовски от идеална позиция на около седем метра фронтално срещу вратата да се разпише - кълбото заплаши все пак да мине голлинията, но Тер Щеген навреме го изчисти настрани.

Второто полувреме започна в лежерно темпо и едва в 53-ата минута зрителите се раздвижиха, след като Хуан Бернат направи пробив по лявото крило и елиминира Жерар Пике в наказателното поле, но загуби топката преди да може да потърси Мюлер или Левандовски. Преди почивката Байерн отправи общо 12 удара, шест от които в очертанията на вратата, но през втората част чак в 57-ата Бернат стреля неточно покрай страничната греда от 20-ина метра.

В 59-ата минута обаче резултатът бе изравнен, след като Левандовски получи топката на дъгата и с прекрасна техника елиминира Масчерано и си освободи позиция за стрелба с десния крак, при което препарира перфектния към този момент Тер Щеген - 2:2.

Robert Lewandowski 2:2 | Bayern München...by EuropeanLeagueLiveGoal

В 63-ата след центриране от фаул в наказателното поле на Барса се създаде разбкърване и Мюлер прати топката на около метър встрани от вратата, след като не можа обръщайки се да я насочи в очертанията. В следващите минути на два пъти Мюлер получаваше топката с гръб към вратата в пеналтерията, но не намираше успешно продължение на атаката. В 74-ата минута обаче германският национал не сбърка с прецизен шут от дъгата, след като Швайнщайгер му заложи топката и той стреля неспасяемо в долния ляв ъгъл - 3:2. Асистенцията бе 17-та за Швайни в ШЛ - най-много от всички играчи на Байерн.

Goal Müller - Bayern Munich 3-2 Barcelona - 12...by Replay-Video

Най-отличителното за Барселона след почивката бе фактът, че Хави Ернандес се появи в игра, за да запише 150-ия си мач в Шампионска лига.