Байерн наказа две грешки и взе първа победа като гост

Шампионът на Германия Байерн Мюнхен запази лидерската си позиция във временното класиране, след като днес баварците пречупиха Кьолн и спечелиха с 2:0 гостуването си на "козлите" в мач от 6-ия кръг на Бундеслигата.

За водения от Хосеп Гуардиола състав това е и първа победа при гостуване за кампанията.

Марио Гьотце откри за гостите през първата част на двубоя, а автогол на Даниел Халфар след почивката затвърди успеха на ФК Холивуд. Халфар имаше вина и за първия гол на мюнхенци, след като именно той загуби топката в половината на своя отбор, давайки начало на атаката за първото попадение.

Така Байерн записа четвърта победа от началото на сезона и събра актив от 14 точки, оставайки на първата позиция във временното класиране. Кьолн пък записа второ поредно поражение и остава с актив от 6 точки до момента.

Треньорът на гостите Хосеп Гуардиола отново предложи някои изненади в своя стартов състав, като Данте и Мехди Бенатия останаха на резервната скамейка, а Давид Алаба стартира като партньор на Жером Боатенг в сърцето на отбраната. Хуан Бернат и Рафиня започнаха по двата фланга, докато Филип Лам и Шаби Алонсо получиха доверие в средата на терена. Роберт Левандовски отново оглави атаката на баварците, а Марио Гьотце, Ариен Робен и Томас Мюлер стартираха в близост до полския таран.

Кьолн разчиташе на нигериеца Антъни Ужа в ролята на острие, а Даниел Халфар и Паве Олковски трябваше да подпомагат африканеца от втора позиция. Матушчик, Леман и Герхард наситиха допълнително средната линия на „козлите“.

Байерн очаквано стартира срещата с продължително владение на топката, докато Кьолн се стараеше да отблъсква ранните напъни на баварците за откриване на резутата. В 5' гостите имаха силни претенции за дузпа в своя полза, след като Ариен Робен се строполи на земята, претендирайки за нарушение на Халфар. Сигнал за наказателен удар обаче не последва.

4115700

В тези минути „козлите“ се отбраняваха дисциплинирано и умело, ясно показвайки защо имаха само един допуснат гол от началото на сезона. Това обаче се промени в 19', когато само миг невнимание на домакините означаваше и първо попадение на сметката на Байерн. Даниел Халфар направи непростима грешка в близост до своята врата, позволявайки топката да достигне до Ариен Робен. Холандецът намери Томас Мюлер в наказателното поле на Кьолн, преди кълбото в крайна сметка да достигне до Марио Гьотце. №19 на Байерн бе безмилостен, откривайки резултата в 19-ата минута на мача.

Само четири минути по-късно Байерн бе много близо и до второ попадение. Роберт Левандовски изпрати чудесна топка за Мюлер, но Тимо Хорн се намеси и спаси изстрела на германския национал. Малко след това Давид Алаба пробва късмета си от дистанция, но Хорн не бе затруднен.

В 33' шампионите отново се доближиха до второ попадение в срещата, но и този път Тимо Хорн бе на висота. Ариен Робен осъществи едно от любимите си движения и завъртя топката към далечния ъгъл, но стражът на „козлите“ се разтегна и спаси.

Десет минути преди почивката събитията се пренесоха пред вратата на Байерн, а Мануел Нойер трябваше да припомня, защо е определян за един от най-добрите на своя пост в света. Германският национал осъществи двойно спасяване на своята врата, след като първо отрази удар на Матушчик, а след това спаси и наглед сигурен гол на Ужа при последвалата добавка.

В 43' „козлите“ отново натиснаха своя съперник, показвайки, че имат какво да предложат в предни позиции. Левият бек Йонас Хектор се включи в атаката и стреля добре, но не успявайки да намери очертанията на вратата.

Втората част започна с нова опасна атака на Кьолн, завършила с удар на централния нападател Антъни Ужа. Нигерицът обаче изпрати топката право в обсега на Мануел Нойер, не успявайки да преодолее стража на Байерн. Баварците отговориха с акция в половината на „козлите“, но удар на Томас Мюлер бе успешно блокиран от бранител.

4115698

В средата на второто полувреме шампионите успяха и да удвоят преднината си в резултата. Ариен Робен предостави топката на капитана Филип Лам, който от своя страна я пусна към включилия се напред Давид Алаба. Грешникът при първия гол Даниел Халфар опита да се реваншира, но направи мача си още по-кошмарен, отбелязвайки гол в собствената си врата – 0:2.

Удвояването на резултата далеч не намали офанзивния устрем на гостите, а 71' Шаби Алонсо за малко не отбеляза първия си гол с екипа на гостите. Баскът засече избита от отбраната на домакините топка, като единствено добрата реакция на Тимо Хорн го лиши от първо попадение в Бундеслигата.

4115694

В последния си четвърт час мачът вече се доиграваше, като изглеждаше трудно възможно Байерн да загуби солидния си аванс от два гола. В 79' пък Давид Алаба отново показа, че не се притеснява да стреля от дистанция, но и този път опитът за попадение на австриеца се оказа неуспешен. В 81' Марио Гьотце получи отлична възможност да вкара втория си гол в срещата, но нападателят на Байерн избра грешно решение и позволи топката да му бъде отнета.