Баскет драма и физически сблъсъци на Академик Бултелс-Балкан

Балкан записа инфарктна победа на старта на полуфиналните плейофи в мъжкото първенство. В първи мач от серията баскетболистите на Небойша Видич спечелиха като гост на Академик Бултекс 99 със 79-78. Те пропиляха 21 точки аванс и направиха драматичен обрат в последните секунди. И двата отбора имаха сериозни претенции към съдиите Ивайло Ресиловски, Мирослав Томов и най-вече към Валери Енев, които изнервиха сериозно мача с някои от отсъжданията си.

След сирената на терена се разиграха много грозни сцени. Между Павел Иванов и човек от публиката в Пловдив възникна напрежение, а играчите на домакините помогнаха на тези на Балкан да излязат от друг вход, за да не се стигне до инциденти. След това обаче започна размяна на реплики между хора от двата щаба, включително и между Асен Николов и Небойша Видич. В разправията се включиха още президентът на Балкан Михаил Михайлов и спортният директор на Академик Бултекс 99 Тина Димитрова.

Следващият мач от серията е във вторник отново в Пловдив.

Двубоят започна равностойно, като играта вървеше кош за кош. Постепенно Балкан взе инициативата и поведе с 14-7. Асен Николов взе прекъсване, но то не даде резултат. „Зелените“ дръпнаха с двуцифрена разлика, като след десет минути игра се оттеглиха при 27-13 в тяхна полза. Малко след началото на втората част авансът на ботевградския тим достигна 21 точки. Тогава обаче Академик Бултекс 99 се разигра и отвърна със серия от 17-3. Балкан обаче не позволи на съперника да свали още разликата и на почивката имаше преднина от 9 точки.

След паузата домакините намалиха изоставането си на 4, но Балкан отново поведе с двуцифрена преднина. Мачът се изнерви, а напрежението взе връх, когато Мартин Дурчев беше изгонен след две поредни технически нарушения. Той свали потника си и демонстративно го показа на съдията Валери Енев, преди да напусне игрището. В същата ситуация и Павел Иванов бе санкциониран с техническо нарушение. Последваха много драматични минути, а секунди преди края на частта Академик Бултекс 99 изравни за 59-59. Джордан Калахан вкара два фаула и отново изведе Балкан напред преди заключителната четвърт.

Гостите поведоха с 6 точки, но баскетболистите на Асен Николов направиха силна серия и излязоха напред с 5 точки, което бе и най-голямата разлика в тяхна полза. Седем секунди преди края домакините водеха със 78-77. ХристоЗахариев бе фаулиран и вкара и двата наказателни удара, с което върна преднината на Балкан. В оставащото време до края Академик Бултекс 99 не успя да се организира добре в нападение и загуби срещата.

Брандън Фортънбъри бе най-резултатен за победителите с 15 точки, но напусна принудително игрището, след като получи контузия в глезена в последните секунди на мача. ДиВон Уошингтън завърши с дабъл-дабъл от 13 точки и 12 борби. С 13 точки е и Венцислав Петков, 12 отбеляза Павел Иванов, а с 11 е Игор Кесар.За Академик Бултекс 99 много силен мач направи Димитър Димитров, който завърши с 22 точки. Васил Бачев има 16, с 15 е Никола Маравич, а Айзея Юмипиг се отчете с 13.