Бартоли спря похода на Пиронкова в Доха

Цветана Пиронкова приключи с участието си на силния тенис турнир в катарската столица Доха, след като днес българката претърпя поражение с 3-6 3-6 от французойката Марион Бартоли в мач от ⅛-финалите на надпреварата. Вчера Цвети изнесе много силен мач и отстрани шампионката от Париж Анжелик Кербер, която завоюва титлата именно след победа над Бартоли, но днес представителката на Франция не даде шансове на нашето момиче.

Пет пъти се бяха изправяли една срещу друга Цветана Пиронкова и Марион Бартоли до днес. Балансът бе твърдо в полза на французойката - 4 срещу 1 успеха, като за последно двете премериха сили в Индиън Уелс през миналата година. Тогава Бартоли постигна победа в два сета - 6-4 6-1. Единственият успех на Цвети над тази й съперничка пък бе на "Уимбълдън" през лятото на 2010 година, когато българката надделя в две части на вълшебния за нея турнир в английската столица.

Двубоят в катарската столица започна с размяна на геймове, което продължи до 2-2 в средата на първия сет. Тогава обаче се стигна и до първия пробив в мача, което доведе до 2-3 в полза на Марион Бартоли. Французойката затвърди пробива за 2-4, след което последва и още един за 2-5. При този резултат Цвети също осъществи първи пробив за 3-5 и възроди шансовете си в първата част, но веднага след това сервисът й отново рухна. Бартоли проби за трети път сервиса на пловдивчанката и затвори първия сет при резултат 6-3 в своя полза.

Втората част нямаше как да стартира по-добре за българската първа ракета, която осъществи пробив още в първото подаване на своята съперничка. Мигновено след това обаче Цвети върна жеста на французойката и допусна четвърти пореден пробив при свой сервис, което възстанови равенството за 1-1.

За съжаление сривът в играта на Пиронкова не спря дотук, като българката загуби още три последователни гейма, което и доведе до убедителното 4-1 в полза на Бартоли. Българката спря серията от четири поредни гейма на своята съперничка и намали за 2-4, като в следващия гейм пред нея се откри и възможност за връщане на пробива, от която обаче тя не се възползва. При 2-5 Цвети вече сервираше за оставане в мача и намали на 3-5, но в последствие французойката бе безкомпромисна и с гейм на нула си осигури място на ¼-финалите.

Така Пиронкова напуска Доха с 22,000 долара от наградния фонд и 125 точки за ранглистата на WTA, но ще добави само 55 към актива си, тъй като имаше да защитава 70 от миналата година. По този начин българката ще се изкачи с две места до №44 в света.