Барселона потрепери, но си тръгна от Билбао с аванс (ВИДЕО)

Дори без големите звезди Лионел Меси и Луис Суарес Барселона успя да надделее с 2:1 в гостуването си на един от станалите традиционни съперници в турнира за Купата на краля – Атлетик (Билбао).

Тези два тима цели три пъти в последните седем години си оспорваха трофея, включително миналия сезон, но сега жребият ги изпрати един срещу друг на четвъртфиналите. Барселона унижи съперника си на „Камп Ноу“ преди три дни с 6:0 в Ла Лига, но пък загуби дуела за Суперкупата на Испания по-рано през 2015-та с общ резултат 1:5.

Два бързи гола преди почивката на Мунир ел Хадади и Неймар дадоха комфортен аванс на каталунците, но Ариц Адуриц с петото си попадение срещу Барса в самия край на срещата фиксира крайното 1:2. Ако не бяха отличните намеси на Марк-Андре тер Щеген през второто полувреме и особено в последните мигове на срещата, „блаугранас“ нямаше да се приберат в столицата на Каталуния с аванс преди реванша.

Малко по-рано днес в друг сблъсък от 1/4-финалите Селта и Атлетико (Мадрид) завършиха 0:0 във Виго.

All Goals HD - Ath Bilbao 1-2 Barcelona - 20-01...by Live-goals

Атлетик (Билбао) започна много амбициозно и агресивно срещата и очевидно искаше да докаже на феновете си, че погромът с 0:6 на „Камп Ноу“ през миналия уикенд е бил случайност и се е дължал на ранния червен картон.

След няколко напрегнати ситуации в наказателното поле на гостите обаче Барселона започна да доминира на терена и отклонен удар на Неймар бе париран с мъка в корнер от вратаря Ерерин, заменящ Горка Ирайсос, който именно бе изгонен в предишния сблъсък в столицата на Каталуния.

В 18-ата минута грешка в защитата на домакините, които оставиха без опека левия си фланг, позволи на Иван Ракитич да бъде изведен пред празно пространство с хитър пас на Даниел Алвес. Последва страхотно центриране в наказателното поле от страна на хърватина, което бе засечено с плонж в мрежата от Мунир ел Хадади – 0:1.

В 24-ата минута липсата на концентрация в отбрана на Атлетик, този път в центъра, позволи на Неймар да открадне топката и да се откъсне сам срещу вратаря, като с елементарен финт го преодоля и на празна врата покачи на 0:2.

Втората част почти не предложи футбол, а най-вече множество нарушения и жълти картони. От това определено не се облагодетелстваха домакините, които все пак имаха шанс за намаляване на изоставането си, след като Сабин посрещна топката с глава на първа греда при центриране от корнер, но Марк-Андре тер Щеген се отличи с фамозна намеса.

В последните пет минути обаче домакините се активизираха и заслужено разпечатаха вратата на каталунците, макар и след груба грешка в пеналтерията на Алвес, който подари топката на Сан Хосе. Последва мигновен пас вляво към непокрития Ариц Адуриц, на когото бе нужно само едно ключово докосване, за да отбележи петия си гол срещу Барселона този сезон – 1:2.

До края на срещата Тер Щеген направи още една страхотна намеса след нов опасен удар на Сабин, с който можеше дори да се стигне до равенство. В крайна сметка обаче каталунците напуснаха „Сан Мамес“ с добър аванс преди реванша на „Камп Ноу“.