Барселона отново е лидер, а Меси настигна Роналдо (ВИДЕО)

Барселона се завърна на лидерската позиция в испанската Примера Дивисион, а Лионел Меси се изравни с Кристиано Роналдо в голмайсторската листа на първенството.

Всичко това стана факт сед днешния разгром на каталунците с 6:1 над гостуващия Райо Вайекано в среща от 26-ия кръг на шампионата. №10 на Барселона реализира хеттрик във вратата на сънародника си Кристиан Алварес, а "лос кулес" се възползваха напълно от вчерашното поражение на Реал Мадрид срещу Атлетик в Билбао.

Каталунците събраха актив от 62 точки и изместиха "кралския клуб" от върха, като Реал Мадрид остава на втора позиция с 61 пункта на сметката си. Райо Вайекано пък е 11-и с 29 точки.

Голямата звезда на Барселона Лионел Меси увеличи головия си актив в Примера от началото на сезона на вече 30 попадения. Толкова има и досегашният едноличен лидер в битката за "Пичичи" Кристиано Роналдо. Меси премина и границата от 40 гола за кампанията във всички турнири.

Другите попадения за Барселона в двубоя реализираха Луис Суарес на два пъти и Жерар Пике, докато точен за Райо бе Алберто Буено от дузпа. И двата тима доиграха срещата с човек по-малко, след като Даниел Алвес бе изгонен от игра за домакините, а Тито видя червения цвят на картона от тима на Райо.

Наставникът на домакините Луис Енрике не можеше да разчита на контузения Серхио Бускетс, докато Неймар получи почивка и бе изваден от групата. Неговото място до Лионел Меси и Луис Суарес бе заето от Педро Родригес, докато Хавиер Масчерано, Шави Ернандес и Андрес Иниеста стартираха в средата на терена за “блаугранас”. Жорди Алба, Жерар Пике, Жереми Матийо и Даниел Алвес заеха места в отбрана пред вратаря Клаудио Браво.

Пако Хемес избра Лео Баптистао в ролята на острие, докато Лика, Алберто Буено и Гаел Какута трябваше да подпомагат бразилеца от по-задна позиция. Роберто Трасхорас и Йосабед стартираха в средата на терена за Райо, а Тито, Антонио Амая, Абдулайе Ба и Емилиано Инсуа започнаха в отбрана пред вратаря Кристиан Алварес.

Резултатът на “Камп Ноу” бе открит още в 6’, когато Луис Суарес продължи с головата си серия в последно време. Уругваецът получи хитро подаване от Шави и напредна в пеналтерията на Райо, преди с външната част на своята обувка да прониже Алварес за 1:0.

Три минути по-късно каталунците като по чудо не стигнаха и до втори гол. Отново Луис Суарес изкочи зад отбраната на гостите и финтира Кристиан Алварес, но опитът му да намери Педро Родригес на празна врата бе пресечен от защитник на Райо. Минута по-късно Йосабед стреля опасно от средна дистанция, но Браво показа, че внимава и улови.

В 12’ се стигна и до дискусионна ситуация с участието на “деветката” на Барселона. Суарес за трети път се устреми към вратата на Райо, като уругваецът бе препънат от Абдулайе Ба. Изненадващо обаче сигнал за дузпа така и не последва. В 20’ Шави изведе превъзходно Педро, но “седмицата” се засуети, а и бе леко избутан от съперников бранител. В 30’ Трасхорас бе много близо до изравнителен гол, но капитанът на Райо нямаше достатъчно късмет при изпълнение на статично положение.

В 32’ Луис Суарес и Лионел Меси сътвориха красива комбинация, която за малко не завърши с попадение. Уругваецът копна по фамозен начин топката зад защитата на Райо Вайекано, а “десетката” също с едно докосване прехвърли Кристиан Алварес. Кълбото обаче премина на сантиметри покрай страничния стълб на вратата.

Втората част на срещата стартира подобно на първата - с попадение във вратата на гостите. Каталунците изпълниха статично положение пред вратата на Райо, а изстрел на Хавиер Масчерано с глава срещна гредата зад Алварес. В последствие топката се озова в краката на Жерар Пике, който от близка дистанция покачи на 2:0.

Няколко минути по-късно резултатът на “Камп Ноу” можеше да стане и класически, но Кристиан Алварес спаси удар на Андрес Иниеста, който продължава да търси своя първи гол за сезона.

Всичко в сблъсъка окончателно приключи в 54’, когато Барселона получи правото да изпълни дузпа, а Тито от състава на Райо получи втори жълт картон. Бранителят на Райо задържа Луис Суарес в наказателното поле и заслужено бе изпратен под душовете. Изстрелът на Лионел Меси бе спасен от Алварес, но реферът нареди пребиване на наказателния удар. Този път аржентинецът бе далеч по-безкомпромисен, вкарвайки своя 28-и гол в Примера и покачвайки на 3:0.

В 63’ резултатът набъбна и на 4:0, а Лионел Меси отбеляза втория си гол в срещата. Изстрел по земя на Луис Суарес с левия крак бе отразен от Алварес, но при добавката Бълхата отбеляза на празна врата, бележейки попадение №29 в Примера и №40 във всички турнири през сезона.

В 68’ трибуните на “Камп Ноу” изригнаха и за пети път, защото Лионел Меси оформи своя хеттрик, изравнявайки се и с Кристиано Роналдо на върха в голмайсторската листа на Примера. “Десетката” размина бранител в наказателното поле на Райо, след което се справи и с вратаря Кристиан Алварес, бележейки от малък ъгъл за 5:0 в полза на Барселона.

Десет минути преди края се стигна до неприятен момент за домакините, защото Даниел Алвес бе изгонен от игра, а нарушението му срещу Алберто Буено предизвика дузпа. Зад топката застана потърпевшият, който превърна наказателния удар в гол и намали на 5:1.

Малко след това Луис Суарес можеше да отбележи втория си гол в двубоя, но "деветката" не успя да се разпише след чудесна комбинация, преминала през Лео Меси и влезлия като резерва Иван Ракитич. Малко след това уругваецът можеше да намери Меси на празна врата, но подаването на Суарес към неговия сънародник се оказа твърде силно.

Крайното 6:1 в срещата бе оформено в добавеното време на сблъсъка, когато Луис Суарес отбеляза втория си гол в двубоя и общо седми за сезона в Примера Дивисион. "Деветката" получи меко подаване от Лионел Меси, финтира вратаря на гостите и от малък ъгъл намери мрежата с десния крак, затвърждавайки впечатленията, че се намира в страхотна форма в последно време.