Барселона оцеля в Страната на баските и превзе крепостта Памплона

снимка: Guliver/Getty Images

Барселона спечели с 2:1 едно от най-тежките си гостувания в Примера дивисион и превзе крепостта на Осасуна в Памплона, като осъществи обрат и си тръгва с 3 точки от Страната на баските.

Лео Меси за пореден път се превърна в герой за каталунците с двете си попадения, които заличиха гола аванс на домакините, даден им през първото полувреме от Джосеба Йоренте.

При изравняването на резултата обаче самият Меси бе в засада и с това Осасуна остана с горчивина след края на срещата. Също така точно преди аржентинският магьосник да се разпише за първи път, Нино не можа да вкара, останал сам срещу стража на Барса Виктор Валдес.

В промеждутъка от 3 минути между попаденията на Меси Пунал получи червен картон и остави съотборниците си да доиграят срещата с човек по-малко - този факт също се отрази негативно на настроението на домакините, които получиха много удари наведнъж.

Барселона взе реванш от стадион „Райно де Навара" за поражението с 3:2 миналата година, когато пък изравнителен гол за 3:3 на Педро Родригес не бе зачетен заради несъществуваща засада.

През първото полувреме играчите на Осасуна изпълниха перфектно плана си „да не дадат на съперника да диша" на терена и заслужено се оттеглиха с гол аванс, който можеше да бъде изкован още във 2-ата минута.

Виктор Валдес бе принуден да спасява вратата си след опасен удар на Сехудо, а след половин час игра отново стражът на каталунците заслужи поздравления с майсторска реакция в критичен момент - Ламах стреля опасно, след което топката попадна в Йоренте, но той не можа да се разпише за втори път, защото решително се намеси Жерар Пике.

Иначе в 17-ата минута отново Ламах създаде проблеми на защитата на Барса и след пробив по левия фланг центрира на далечната греда, където Йоренте се провря между Жорди Алба и Пике, за да засече в мрежата от почти нулев ъгъл - 1:0.

В 14-ата Барселона можеше да поведе, но гредата раздели Тейо от възможността да сложи името си сред голмайсторите. След като получиха гола, каталунците очаквано се втурнаха в атака, но вратарят на Осасуна Андрес се представи блестящо на няколко пъти. Той попречи на Меси и Иниеста да изравнят още преди почивката.

След нея се запази впечатлението, че домакините няма да се забравят с играта си в защита, а ще опитват да реализират второ попадение във вратата на именитите си гости. В 66-ата минута стадионът притихна, но Ламах не можа да пласира удара си в очертанията на вратата и сантиметри го разделиха от славата.

В 70-ата пък пропускът бе още по-фрапантен и бе дело на Нино, който се възползва от недоразумение в играта на Бускетс и излезе очи в очи с Валдес. На нападателя на Осасуна обаче липсваше хладнокръвие и той можа да намери само външната страна на мрежата.

В 76-ата минута Меси изравни след перфектно взаимодействие, при което обаче имаше засада на аржентинеца. Педро завърза двама бранители отдясно в наказателното поле, след което центрира за Меси, който бе в нарушение на правилата - топката бе изчистена в краката на Алексис, за когото не бе проблем да подаде към непокрития Меси и аржентинецът се разписа - 1:1.

Пунал остави съотборниците си с човек по-малко в 77-ата минута заради протест на решението на съдията да зачете гола на Барса.

В 79-ата прошка отново нямаше - Меси получи топката след пас отляво на Алба и с фантастичен удар по земята не остави шансове на вратаря Андрес - 1:2.