Барса се измъкна от нов "руски" шок на "Камп Ноу"

Каталунският гранд Барселона се спаси на косъм от нова "руска" изненада на своя "Камп Ноу", след като тази вечер "блаугранас" обърнаха гостуващия Спартак Москва до крайното 3:2 в своя първи мач от група G на турнира.

Кристиян Тейо и Лионел Меси на два пъти бяха точни за Барса, докато автогол на Даниел Алвеш и Ромуло за малко не шокираха трибуните на 98-хилядното съоръжение.

Лошите новини за Барса дойдоха от контузията на Жерар Пике, който остана на терена само 12 минути. Националът получи травма при опит да обстрелва вратата на гостите, като бе принудително заменен от новото попълнение Алекс Сонг, който зае позиция в сърцето на защитата.

Лионел Меси, Кристиян Тейо и Педро Родригес оглавиха атаката на Барселона, докато Шави Ернандес и Сеск Фабрегас заеха местата си пред дефанзивния халф Серхио Бускетс в схемата на Тито Виланова. В отбрана стартираха Адриано, Жерар Пике, Хавиер Масчерано и Дани Алвеш.

Офанзивната линия на Спартак бе оглавена от нигериеца Емануел Еменике, като испанският наставник на гостите Унай Емери очаквано насити халфовата си линия с петима футболисти.

Съвсем и според очакванията, каталунците взеха инициативата от самото начало на двубоя. Първият голов удар на домакините не закъсня, а в 13' Барселона откри резултата на "Камп Ноу". Кристиян Тейо получи една топка на левия фланг на атаката, нагласи кълбото на десния си крак и с изключително премерен изстрел не остави шансове на Андрий Дикан - 1:0.

И след отбелязването на гола Барселона продължи да налага обичайния си стил на игра, като гостите от Спартак се опитваха да използват бързината на ирландския национал Ейдън МакГийди при своите контраатаки. Именно една подобна акция на руснаците сработи в 29', когато резултатът на "Камп Ноу" бе изравнен. Основният нападател на Спартак Емануел Еменике напредна по десния фланг на атаката и центрира в наказателното поле на Барселона. Там Алекс Сонг не успя да се намеси както трябва, а връхлитащият зад него Даниел Алвеш се справи още по-зле. Бразилецът отклони топката в собствената си врата, изненадвайки Виктор Валдес с автогол за 1:1.

До края на полувремето Барселона така и не успя да си възвърне водачеството в резултата, като изстрел на Шави в добавеното време излезе в аут. Любопитното бе, че аржентинската суперзвезда на "лос кулес" Лионел Меси продължаваше да няма гол срещу руски отбор в кариерата си, вече в 5-и пореден мач.

Тито Виланова не извърши промени на почивката, докато една смяна направи Унай Емери. Испанецът осъществи рокада в своя защитен вал, като получилият жълт картон Комбаров отстъпи мястото си на Макеев.

Испанският гранд очаквано се хвърли в преследване на второ попадение, но едва ли някой предполагаше, че в 58' Спартак ще нанесе втори удар насред "Камп Ноу". Руският тим осъществи нова образцова контраатака в половината на Барса, а бразилецът Ромуло завърши акцията на московчани, извеждайки Спартак напред - 1:2. Две минути по-късно гостите претендираха и за дузпа, когато Еменике се свлече на земята, но сигнал от съдията нямаше.

Тито Виланова реагира на създалата се ситуация, като в 64' се стигна и до влизането в игра на Алексис Санчес. Чилийският национал замени Даниел Алвеш, с което и схемата на "блаугранас" стана още по-офанзивна. Барса се хвърли в атаки, а само минута по-късно Сонг пропусна да отбележи с глава след центриране на Шави.

Натискът на Барселона все пак даде резултат, като двадесет минути преди края домакините изравниха. Авторът на първия гол Кристиян Тейо осъществи брилянтен пробив отляво и центрира на границата на малкия пеналт, където Лионел Меси насочи топката към мрежата за 2:2. За аржентинеца това бе и първи гол срещу руски отбори до този момент.

Каталунците се хвърлиха в преследване на пълния актив от три точки, като в 80' защитата на Спартак отново не издържа на натиска. Центриране в наказателното поле на руския тим бе засечено с глава от Лионел Меси, който отново изеде Барселона напред в резултата - 3:2.

До края на срещата до нови голове не се стигна, а макар и трудно, Барселона завоюва първи три точки в своята група G. Отборът на Спартак пък може да бъде горд с представянето си на "Камп Ноу", като малко раздели руснаците от поне точка.