Барса повали Милан и докосва първото място

Неймар

Барселона почти си гарантира първото място в група H на Шампионската лига, след като тази вечер каталунският гранд срази с 3:1 гостуващия Милан на своя „Камп Ноу“.

Лионел Меси на два пъти и Серхио Бускетс бяха точни за домакините, докато Милан отбеляза след чудесен пробив на Рикардо Кака, завършил с автогол на Жерар Пике.

Така „лос кулес“ събраха актив от 10 точки след четири изиграни срещи, докато Милан остава на втора позиция с 5 пункта. Трети в групата вече е отборът на Аякс, който е с 4 точки след днешния си успех над Селтик.

Наставникът на домакините Херардо Мартино остави Карлес Пуйол извън групата за мача, като аржентинецът заложи на всичко най-добро. Лионел Меси, Неймар и Алексис Санчес стартираха в предни позиции, а Серхио Бускетс, Андрес Иниеста и Шави действаха в средната линия. Възстановеният Адриано и Дани Алвеш бяха на двата фланга, а Пике и Масчерано оформиха двойка в сърцето на отбраната. Сеск Фабрегас и Педро останаха на пейката.

Голямата изненада днес бе поднесена от Масимилиано Алегри, който остави Марио Балотели на резервната скамейка. Робиньо оглави атаката на Милан в днешната вечер, а в близост до него действаше сънародникът му Кака. Найджъл Де Йонг, Съли Мунтари, Рикардо Монтоливо и Андреа Поли стартираха в полузащита, а Абате, Мексес, Сапата и Емануелсон започнаха в защита пред Кристиян Абиати. Марио Балотели пък се появи още на почивката, заменяйки Робиньо.

Двубоят на "Камп Ноу" стартира по напълно очакван начин, като домакините разиграваха кълбото и атакуваха, докато "росонерите" предимно се защитаваха. Лео Меси с едно докосване изведе Неймар на чиста позиция, но бразилецът не успя да установи контрол. В 11' Меси пусна страхотен пас зад защитата към Шави, но "шестицата" на Барса не успя да овладее топката. В 20' центриране на Адриано пропука защитата на гостите, но Алексис не успя да насочи топката към полуопразнената врата.

Постепенно се стигна до 28', когато бе отсъдена и дузпа в полза на каталунците. Инасио Абате задържа Неймар с ръка в наказателното поле на Милан, а реферът посочи бялата точка. Зад топката застана Лионел Меси, който стреля право в центъра на вратата, бележейки за 1:0.

Десет минути по-късно резултатът бе удвоен. Шави центрира от статично положение, а оставеният непокрит Серхио Бускетс с глава прониза Кристиян Абиати за 2:0. В ситуацията обаче останаха съмнения, че халфът на Барса се намира зад защитата на гостите. В 44' Адриано опита да направи резултата класически, но Абиати изби мощния удар на бразилеца.

Събитията бързо се обърнаха на сто и осемдесет градуса, защото минута по-късно Милан сякаш от нищото намали пасива си. Както бе преди две седмици на „Сан Сиро“, и този път в основата на всичко бе Рикардо Кака. Бразилецът осъществи страхотен пробив през левия фланг и навлезе в наказателното поле, а опитът му за центриране се превърна в автогол на Жерар Пике – 2:1.

Това сякаш вдъхна повече увереност и на Масимилиано Алегри, който още на почивката извади Робиньо за сметка на Марио Балотели. Този ход на наставника видимо вдигна настроението в състава на „росонерите“, като Милан започна да напада по-смело пазената от Виктор Валдес врата.

Още в 50' Марио Балотели отправи първия си точен изстрел в очертанията, но Валдес улови сигурно. В 59' Барселона отговори с изстрел на Иниеста, спасен от Абиати. В 62' пък отново Балотели създаде проблеми на домакините, а центрирането на нападателя за малко не бе засечено в мрежата от Кака. Малко след това и самият Балотели бе близо до гол, но италианският национал се размина с топката.

Сблъсъкът навлезе в последните си двадесет минути, а домакините рязко вдигнаха темпото на игра. В 71' Неймар сътвори най-красивия момент от началото на мача, след като бразилският национал премина през трима футболисти на Милан. Мерникът на „кариоката“ обаче му изневери, като завършващият удар на Неймар излезе в аут.

Минута по-късно Лионел Меси и Неймар матираха напълно защитата на „росонерите“. Двамата южноамериканци разиграха помежду си, преди Меси да изведе Алексис Санчес на чиста позиция. Чилиецът стреля с десния крак, но Абиати показа класа и отрази в корнер.

В 83' каталунците разиграха перфектна атака пред вратата на Милан, а Лионел Меси отбеляза шестия си гол в турнира за този сезон. Аржентинецът осъществи чудесно двойно подаване с резервата Сеск Фабрегас, преди технично да преодолее Абиати за 3:1. За кавалера на Златната топка това бе и общо пети гол в мрежата на Милан за календарната 2013 година.