Барса подари на Тито разгром над градския съперник (СНИМКИ)

Убедителният лидер в Примера Дивисион Барселона се подигра с градския си съперник Еспаньол, разгромявайки го с 4:0 в днешното каталунско дерби на "Камп Ноу".

Двубоят беляза завръщането на треньорската скамейка на Тито Виланова, който през миналия месец претърпя втора операция за премахване на тумор от гърлото. Неговите футболисти пък го дариха с възможно най-добрия подарък, изнасяйки истинско представление срещу "папагалчетата" на Хавиер Агире.

Два гола за домакините отбеляза Педро Родригес, докато по веднъж се разписаха Шави и Лионел Меси от дузпа. Аржентинецът удари и греда след изпълнение на пряк-свободен удар, докато още два гола на Педро бяха отменени поради засада.

Така Барса постигна 17-и успех от 18 изиграни мача до момента, увеличавайки на 12 точки аванса си пред втория Атлетико Мадрид. "Дюшекчиите" обаче са с мач по-малко, гостувайки на Майорка. Еспаньол остава в зоната на изпадащите с едва 15 пункта и само три записани победи.

Лионел Меси отново оглави атаката на Барселона, докато Андрес Иниеста и Педро Родригес подкрепяха аржентинеца от фланговете. Сеск Фабрегас и Шави стартираха като двойка вътрешни халфове, а обичайно зад тях застана Серхио Бускетс. Жорди Алба, Карлес Пуйол, Жерар Пике и Дани Алвеш бяха подредени в отбрана. Давид Вия отново остана на резервната скамейка, където седна и Алексис Санчес.

Бившият футболист на домакините Серхио Гарсия оглави атаката на Еспаньол, а зад него оперираше друг кадър на Барселона - Жоан Верду. Шимао допълни групата от бивши футболисти на Барса в състава на Еспаньол, също заемайки място в схемата на Хавиер Агире.

Още от самото начало домакините натикаха своя съперник в неговата половина, разгръщайки по познат начин играта си. Атаките на "лос кулес" дадоха резултат още в 10', когато резултатът на "Камп Ноу" бе открит. Добра атака на Барселона намери Андрес Иниеста на левия фланг, който от своя страна насочи кълбото в близост до вратата на Еспаньол. На точното място пък се оказа Шави, който елегантно отбеляза за 1:0.

Само пет минути по-късно резултатът вече бе удвоен, като този път празнуваше Педро Родригес. Крилото се възползва от леко отклонена топка от страна на Лео Меси, подлагайки крак и матирайки Франсиско Касия за 2:0. С основна вина за попадението пък бе Сеск Фабрегас, който показа отлични умения на левия фланг на атаката.

В 23' Еспаньол пропиля най-добрия си шанс за отбелязване на гол за първата част, като непростим пропуск направи Серхио Гарсия. Юношата на Барса остана напълно сам срещу Виктор Валдес, но не успя да нацели топката, изпращайки я високо над вратата.

Головете в мрежата на "лос перикос" продължиха да валят един след друг, като още две попадения паднаха за кратко време между 27' и 29'.

В 27' Серхио Бускетс пусна чудесен пас към Педро, който елегантно прехвърли Касия с едно докосване за класическото 3:0. "Камп Ноу" още не бе отпразнувал втория гол на крилото, когато последва и нов удар по достойнството на гостите. Сеск Фабрегас бе фаулиран в наказателното поле на Еспаньол, което и доведе до дузпа в полза на Барселона. Зад топката очаквано застана Лионел Меси, който реализира първия си гол за 2013 година, бележейки за 4:0.

В контраст със случващото се от първите 45 минути, през второто полувреме головата мощ на "блаугранас" стихна. Атаки към Касия не липсваха, но за разлика от случилото се преди почивката, головете в неговата мрежа спряха да валят.

Тито Виланова от своя страна погледна към резервната си скамейка, а шансове за изява получиха Тиаго, Давид Вия и

Всъщност голове във вратата на Еспаньол имаше, но те упорито бяха отменяни. Ироничното бе, че и в двата случая не бяха зачетени попадения на Педро, който гонеше хеттрик в днешната вечер. В 66' и 72' испанският национал на два пъти прати топката в мрежата на гостите, но флагът на страничния съдия бе развят във въздуха.

Подобно на първото полувреме и пропуска на Серхио Гарсия, шансове за "папагалчетата" не липсваха и след почивката. В 79' Албин открадна една топка от Пике и също излезе сам срещу Виктор Валдес, но стреляйки твърде слабо в тялото на стража. Минута по-късно Лионел Меси прати топката в напречната греда, стреляйки от статично положение.

До края Барса продължи да атакува и да играе за своята публика, но Еспаньол се спаси от по-голямо унижение.