Барса няма победа над Челси в пет поредни мача

снимка: fcbarcelona.com

Барселона може и да е в ролята на фаворит в предстоящата ½-финална битка с Челси в Шампионската лига, но каталунците могат да бъдат притеснени от една негативна тенденция в мачовете им с английския тим.

През 2009 година Барса се класира на финала след повече отбелязани голове на чужд терен и равенство 1:1 след 180 минути игра, но за "блаугранас" мачът в Лондон бе пети пореден без победа над Челси.

Статистиката показва, че последният успех на Барселона над Челси бе отново в Лондон. Това се случи на 21 февруари 2006 година, когато Челси все още бе воден от Жозе Моуриньо, а Барса от Франк Рийкард. Тогава испанците спечелиха с 2:1 на "Стамфорд Бридж", като в последствие завършиха 1:1 на своя "Камп Ноу" и продължиха напред. Мачът ще бъде запомнен с изгонването на Асиер Дел Орно през първата част, а победното попадение бе дело на Самуел Ето'о.

Следват обаче четири последователни мача без успех за Барселона. Първи от тях е споменатото равенство 1:1 в Каталуния, а през месец октомври 2006 година двата тима отново се изправят един срещу друг. Този път в груповата фаза. В Лондон Челси печели с 1:0 след брилянтно изпълнение на Дидие Дрогба, а на "Камп Ноу" срещата завършва 2:2 след феноменално изравнително попадение на Франк Лампард.

През 2009 година дойдоха и двата ½-финални мача, като и двата завършиха наравно. Дефанзивната тактика на Гуус Хидинк в Барселона даде резултат и неговите футболисти изковаха равенство 0:0, преди да се стигне до реванша на "Стамфорд Бридж". Той от своя страна ще остане в историята с две основни неща - съдийството на норвежеца Том Хенинг Йовребо, както и драматичното изравнително попадение на Андрес Иниеста в добавеното време, което класира Барса на финала.