Барса мина и през Майорка в историческа за Меси вечер (СНИМКИ И ВИДЕО)

снимка: Guliver/Getty Images

Лидерът в Примера Дивисион Барселона продължава с победната си серия в шампионата, след като тази вечер "блаугранас" спечелиха с 4:2 гостуването си на Реал Майорка в среща от 11-ия кръг.

Два гола за победителите отбеляза носителят на Златната топка Лионел Меси, като за аржентинеца тези две попадения бяха отново с историческа стойност. Меси наниза своите голове №75 и №76 за календарната 2012 година, което и му позволи да подобри постижението на "Краля" Пеле от 1958 година. Тогава легендарният бразилец също отбеляза 75 попадения в рамката на една календарна година, но днес този негов рекорд бе подобрен от Лионел Меси.

По един гол за Барса добавиха още Шави Ернандес и Кристиян Тейо, докато за Майорка точни бяха Мишел Перейра и Виктор от дузпа.

Така каталунците записаха 10-а победа от 11 изиграни мача в Примера Дивисион, оставайки лидер с актив от 31 точки. Втори е Атлетико Мадрид с 25 точки, следван от Реал Мадрид с 20. И двата столични гранда обаче са с мач по-малко от Барселона.

Наставникът на гостите Тито Виланова остави Андрес Иниеста, Педро и Алексис Санчес на резервната скамейка, като в атака до Лионел Меси стартираха Давид Вия и Кристиян Тейо. Шави и Сеск Фабрегас започнаха пред Серхио Бускетс в средата на терена, а Хавиер Масчерано и Жерар Пике оформиха двойка в сърцето на отбраната. Жорди Алба и Даниел Алвеш оперираха по двата фланга.

Виктор и Томер Хемед започнаха в атаката на домакините, а Мишел Перейра и Нсуе трябваше да притесняват каталунците по двата фланга.

Началото на двубоя не бе белязано от особено високо темпо на игра, като интересните ситуации пред двамата вратари Дуду Ауате и Виктор Валдес липсваха. Футболистите на Барселона очаквано играеха с топката през повечето време, но играчите на Виланова бяха мудни в предни позиции, което им пречеше да стигат до добри шансове за отбелязване на първи гол.

В 22' домакините можеха да поведат в резултата, но Виктор Валдес спаси вратата си. Хосе Луис Марти стреля опасно с глава след центриране в наказателното поле на Барселона, но стражът на "лос кулес" показа класа и отрази.

Минути по-късно резултатът на "Иберостар" бе открит. Барселона получи възможност да изпълни пряк-свободен удар пред вратата на балеарците, като пред топката се наредиха Шави и Лионел Меси. Шави стреля с десния крак и завъртя топката над стената, оставяйки Дуду Ауате на място - 0:1.

До края на полувремето каталунците увеличиха значително аванса си в резултата, като гостите отбелязаха два гола в разстояние на само минута. В 44' Лионел Меси си намери позиция за стрелба и стреля, а неспокосана изява на Дуду Ауате позволи на топката да премине голлинията. За аржентинския магьосник това бе и 75-и гол за календарната 2012 година, което го изравни с митичния Пеле.

Минута по-късно всичко вече изглеждаше решено, след като Кристиян Тейо покачи на 0:3. Крилото на Барса навлезе към центъра и потърси позиция за стрелба, отправяйки остър и неспасяем удар с десния крак.

Както обаче се случи и срещу Депортиво Ла Коруня на "Риасор", отборът на Барселона отново намери начин сам да усложни живота си. Между 54' и 58' домакините шокиращо се върнаха в мача, бележейки две попадения в пазената от Виктор Валдес врата.

Първи в мрежата на каталунците се разписа Мишел Перейра, който от близка дистанция не остави шансове на противниковия вратар, бележейки за 1:3. Само три минути по-късно интригата на "Иберостар" се завърна с пълна сила, защото балеарците отбелязаха и второ попадение. Серхио Бускетс игра с ръка в наказателното поле на своя тим, като напълно справедливо бе отсъдена дузпа в полза на островитяните. Зад топката застана Виктор, който спечели дуела с Виктор Валдес и намали на 2:3.

Наставникът на гостите Тито Виланова реагира и извърши първа промяна в своя състав, вадейки от игра Давид Вия за сметка на Алексис Санчес. Именно чилиецът бе с важна роля за така важния за каталунците четвърти гол, който падна двадесет минути преди края. Центриране в наказателното поле на Майорка попадна право върху гърдите на Алексис, който предвидливо свали топката към Лионел Меси. Аржентинецът реши да стреля и с бомбен изстрел с левия крак прати кълбото под напречната греда - 2:4.

До края на срещата до нови голове не се стигна, като в 88' Лео Меси имаше чудесна възможност да оформи и хеттрика си. Аржентинецът получи ново подаване от Алексис и обстрелва вратата от близка дистанция, но този път мерникът му изневери.

Mallorca 2-4 Barcelonaby goalsarena2012